Gezi Parkı’nın korunması amacıyla başlayan “direniş” iki haftadan fazla bir süredir devam ediyor. Barışçıl ve haklı eylemcilere karşı uygulanan orantısız şiddet, halkın farklı kesimlerini kışkırtıcı nefret söylemleri ve ne yazık ki sürekli olarak ihlal edilen insan hakları…

Tüm bunlar bir yana hedeflediği kitlenin değerlerine saygı duyan, toplumsal duyarlılığın sesini dinleyen birçok mekan, kurum ve organizasyon şirketi de bir bir bu yaz gerçekleşeceği duyurulan etkinliklerini, konserlerini ve festivallerini erteliyor ya da iptal ediyor. Bu haberleri, bu yazıdan takip edebilirsiniz.

7 Temmuz’da Unilife organizasyonu ile gerçekleşeceği duyurulan Lana del Rey konserinin sanatçı yönetimi ile yapılan görüşme sonucu 20 Eylül’e ertelendiği açıklandı.

2-18 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan 20. İstanbul Caz Festivali kapsamındaki bazı konserler iptal edildi, bazılarında ise mekan değişiklikleri yapıldı. Festival kapsamındaki “The Sanlıkol Hybrid Jazz Orchestra feat. Erkan Oğur” (5 Temmuz Cuma), “An Evening with Bryan Ferry” (8 Temmuz Pazartesi) ve “Sevinç Tevs Anısına” (11 Temmuz Perşembe) konserleri iptal edilirken, Tünel Şenliği kapsamında açıkhavadaki kosnerlerin de gerçekleşmeyeceği duyuruldu. 9 Temmuz Salı akşamı Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde yapılacağı duyurulan Bob James, David Sanborn, Steve Gadd ve James Genus’un “Quartette Humaine” başlıklı konseri ise Haliç Kongre Merkezi’ne alındı.

26 Haziran’da Istanbul Life Park’ta gerçekleşeceği duyurulan Pet Shop Boys konseri iptal edildi.

20-21-22 Haziran tarihlerinde gerçekleşmesi planlanan Efes Pilsen One Love Festival 12‘nin, yasalaşan alkol düzenlemesi nedeniyle iptal edilmek durumunda olsa da, yasalara uygun olarak Efes Pilsen’in adı ve desteği çekilerek dahi gerçekleşmeyeceği açıklandı.

Bu yaz ilk kez düzenlenen ve 30 Mayıs’taki Rihanna konseri ile başlayan Vodafone Istanbul CallingTüm bunlar bir yana hedeflediği kitlenin değerlerine saygı duyan, toplumsal duyarlılığın sesini dinleyen birçok mekan, kurum ve organizasyon şirketi de bir bir bu yaz gerçekleşeceği duyurulan etkinliklerini, konserlerini ve festivallerini erteliyor ya da iptal ediyor. kapsamındaki birçok konser de iptal edildi: 7 Haziran’daki Tiesto, 15 Haziran’daki Zaz, 23 Haziran’daki Indie Park (The National, Noah & The Whale, Emiliana Torrini), 26 Haziran’daki Bloc Party, 29 Haziran’daki Dance Day (The Prodigy, Basement Jaxx & Jaguar Skills), 30 Haziran’daki Alternative Park (Thrity Seconds to Mars, The Maccabees), 2 Temmuz’daki Sigur Ros ve 7 Temmuz’daki Urban & Hip-Hop Day (Snoop Dogg, CeeLo Green & Nas). Bu konserlerin yanı sıra Vodafone Istanbul Calling kapsamındaki, 12 Haziran – 13 Temmuz tarihleri arasındaki tüm konser, panel, atölye çalışması ve yan etkinlikler de iptal edildi.

İKSV, 4 Haziran’daki 41. İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri‘ni “İstanbul Kültür Sanat Vakfı, toplumsal hassasiyetin üst düzeyde olduğu bu dönemde, 4 Haziran akşamı gerçekleştirilmesi planlanan 41. İstanbul Müzik Festivali açılış törenini iptal ederek açılış konserini de başka bir tarihe erteleme kararı almıştır.” mesajı ile erteledi. Konserin Ekim ayında gerçekleşeceği duyuruldu. Ayrıca festival programındaki “Bir Yoga Klasiği” (19 Haziran) ve Ensemble Jacques Moderne – “Napoli’den Madrid’e” (22 Haziran) konserleri de iptal edildi.

Alışveriş ve müziği bir araya getirecek, yazın keyfini çıkarmamızı sağlayacak iki etkinlik olan Garden Sale ve Bebek Şenliği de ertelenen etkinlikler arasında. Bebek Şenliği, 14-16 Haziran tarihleri yerine 13-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek. Garden Sale’in yeni tarihi ise önümüzdeki günlerde açıklanacak.

Ghetto, Kadebostany ve Fischerspooner gibi önemli isimlerin yer aldığı Haziran programını “15 Haziran’a dek konserlerimizi, daha aydınlık olacağını umduğumuz günlere erteliyoruz.” diyerek iptal etti.

8 Haziran’daki Burn Electronica Festival Istanbul da iptal edildi. Organizasyonla ilgili detaylı bilginin daha sonra verileceği duyuruldu.29 Haziran’da gerçekleşmesi planlanan Avea Escape to Music Festivali de henüz duyurulmayan, ileriki bir tarihe ertelendi.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN