2023’ün en iyi film, yönetmen, oyuncu ve sanatçılarını ödüllendirecek Oscar adayları açıklandı! Oppenheimer’ın 13 adaylıkla öne çıktığı, kadınların yönettiği filmler ve uluslararası yapımlar açısından oldukça tatmin edici gözüken bir aday listesiyle karşı karşıyayız. 10 Mart 2024 gecesi sahiplerini bulacak 96. Akademi Ödülleri öncesi adaylar, sürprizler, ilkler ve daha fazlası bu yazıda…

Oscar Adayları 2024

En İyi Film Dalında Oscar Adayları

Poor Things

Hatırlarsanız on yıllar boyuca En İyi Film kategorisinde beş aday çıkardıktan sonra 2009’da bir kural değişikliğine giden ve aday sayısını 10’a çıkaran, ardından bu sayıyı “5 ila 10” olarak güncelleyen Akademi, iki yıl önce bir kez daha kurallarını değiştirmiş ve 10 En İyi Film adayından oluşan bir Oscar adayları listesini geri getirmişti. Başından beri yılın öne çıkan yapımları arasında yer alan ve şimdiden eleştirmenlerin ve izleyicinin desteğiyle En İyi Film kategorisi için favoriler arasında gösterilen dört film, tabii ki bunlar arasında: Christopher Nolan’ın atom bombasının mucidini konu alan epik biyografisi Oppenheimer, Greta Gerwig’in eğlenceli feminist destanı Barbie, Martin Scorsese’nin iki gözde oyuncusu Robert De Niro ile Leonardo DiCaprio’yu buluşturduğu dönem filmi Killers of the Flower Moon ve Yorgos Lanthimos’un tuhaf başyapıtı Poor Things.

Anatomy of a Fall

Bu dört filme Toronto’da izleyicinin favorisi seçilen Cord Jefferson imzalı komedi American Fiction, Altın Palmiye ödüllü Justine Triet filmi Anatomy of a Fall, Alexander Payne’in yürek ısıtan Noel filmi The Holdovers, Bradley Cooper’ın Leonard Bernstein biyografisi Maestro, Celine Song’un duygusal filmi Past Lives ve Jonathan Glazer’ın daha önceki hiçbir Holokost filmine benzemeyen filmi The Zone of Interest.

Maestro

Oscar Adayları: Rekorlar, İlkler

_Oppenheimer, 13 adaylık elde ederek yılın en çok adaylık alan filmi oldu, onu 11 adaylıkla Poor Things, 10 adaylıkla Killers of the Flower Moon izledi.

_Yapımcı kimliğiyle 13. adaylığını elde eden Steven Spielberg (Maestro), kurgucu kimliğiyle dokuzuncu adaylığını elde eden Thelma Schoonmaker (Killers of the Flower Moon) ve besteci kimliğiyle kırk dokuzuncu adaylığını elde eden John Williams (Indiana Jones and the Dial of Destiny) kendi rekorlarını kırdılar.

_14 kez Oscar’a aday gösterilen ve henüz kazanamayan Diane Warren, En İyi Orijinal Şarkı kategorisinde 15. adaylığını elde etti. Sanatçı geçen yıl Onur Ödülü’ne layık görülmüştü.

_Bradley Cooper (En İyi Film, Erkek Oyuncu, Özgün Senaryo) ve Christopher Nolan (En İyi Film, Yönetmen, Uyarlama Senaryo) 3’er, Jonathan Glazer (En İyi Yönetmen, Uyarlama Senaryo), Cord Jefferson (En İyi Film, Uyarlama Senaryo), Yorgos Lanthimos (En İyi Film, Yönetmen), Martin Scorsese (En İyi Film, Yönetmen), Emma Stone (En İyi Film, Kadın Oyuncu), Justine Triet (En İyi Yönetmen, Orijinal Senaryo) 2’şer adaylık elde ederek birden çok adaylık alan isimler arasında yer aldı.

Killers of the Flower Moon

Oscar Adayları: Yılın Yönetmenleri ve Oyuncuları

En İyi Yönetmen: Jonathan Glazer (The Zone of Interest) | Yorgos Lanthimos (Poor Things) | Christopher Nolan (Oppenheimer) | Martin Scorsese (Killers of the Flower Moon) | Justine Triet (Anatomy of a Fall)

En İyi Erkek Oyuncu: Bradley Cooper (Maestro) | Colman Domingo (Rustin) | Paul Giamatti (The Holdovers) | Cillian Murphy (Oppenheimer) | Jeffrey Wright (American Fiction)

En İyi Kadın Oyuncu: Annette Bening (Nyad) | Lily Gladstone (Killers of the Flower Moon) | Sandra Hüller (Anatomy of a Fall) | Carey Mulligan (Maestro) | Emma Stone (Poor Things)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sterling K. Brown (American Fiction) | Robert De Niro (Killers of the Flower Moon) | Robert Downey Jr. (Oppenheimer) | Ryan Gosling (Barbie) | Mark Ruffalo (Poor Things)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Emily Blunt (Oppenheimer) | Danielle Brooks (The Color Purple) | America Ferrera (Barbie) | Jodie Foster (Nyad) | Da’Vine Joy Randolph (The Holdovers)

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Oscar Adayları: Sürprizler ve Görmezden Gelinenler

_En İyi Yönetmen kategorisinde son birkaç yıldır aday gösterilen ve ödüle uzanan kadın yönetmenlerin varlığı, geçen yıl yerini yeniden yokluğa bırakmıştı. Neyseki bu yıl adaylar arasında bir kadın var. Fakat bu sürpriz bir şekilde Barbie’nin yönetmeni Greta Gerwig değil, Anatomy of a Fall’un yönetmeni Justine Triet oldu.

_Ödül sezonu boyunca iyi bir performans gösteren oyuncular Willem Dafoe (Poor Things), Leonardo DiCaprio (Killers of the Flower Moon) ve Margot Robbie (Barbie) aday gösterilmedi.

_Yılın sevilen animasyonları The Boy and the Heron ile Spider-Man: Across the Spider-Verse, beklenenin aksine En İyi Animasyon kategorisi dışında adaylık elde edemediler.

_Agresif bir gerilla kampanya yapan ve geçen yıl Andrea Riseborough gibi aday gösterilmeyi uman Origin filmi ve yönetmeni Ava DuVernay‘ın kampanyası başarısız oldu.

_Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One, yıllar süren serinin Oscar’a aday gösterilen ilk filmi oldu. Film, En İyi Görsel Efektler ve En İyi Ses kategorilerinde aday oldu.

_En İyi Film dahil 5’er adaylık alan uluslararası yapımlar Anatomy of a Fall (Fransa) ile The Zone of Interest (Birleşik Krallık) dışında, 20 Days in Mariupol (Ukrayna – belgesel film), El Conde (Şili – görüntü yönetmenliği), The Eternal Memory (Şili – belgesel film), Four Daughters (Tunus – belgesel film), Godzilla Minus One (Japonya – görsel efektler), Society of the Snow (İspanya – makyaj ve saç tasarımı) da farklı kategorilerde adaylıklar aldı.

_May December filminin oyuncuları Natalie Portman, Julianne Moore ve Charles Melton; ayrıca Saltburn ile The Iron Claw filmleri tamamen görmezden gelindi.

Bilmeniz Gerekenler

96. Akademi Ödülleri, 10 Mart 2024 gecesi gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak. Töreni bu görevi daha önce birden çok kez üstlenmiş Jimmy Kimmel sunacak. Tüm adayların listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Ve Müzik…

Son olarak, yılın En İyi Orijinal Şarkı adaylarıyla veda edelim:

youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play
youtube play youtube play