Akademi Ödülleri, yani Oscarlar sahiplerini buldu! İşte, Guillermo del Toro imzalı The Shape of Water’ın En İyi Film dahil dört ödülle galip ayrıldığı 90. Akademi Ödülleri gecesinden notlar…

90. Akademi Ödülleri

Kırmızı Halı

Taraji P. Henson
Taraji P. Henson (Fotoğraf: Frazer Harrison / Getty Images)

Tören başlamadan saatler öncesinde ünlülerin boy gösterdiği, tüm gözlerin Hollywood yıldızlarının üzerinde olduğu Kırmızı Halı sayesinde heyecanlı bekleyiş biraz hafifledi. Eğer gecenin kayda değer şıklarının peşindeyseniz Taraji P. Henson, Allison Janney, Jane Fonda, Nicole Kidman, Emma Stone gibi isimlerin ne giydiklerini aratabilirsiniz. (Uzak durmanız gereken ismin Salma Hayek olduğunu ekleyeyim.) Efsane oyunculardan Rita Moreno törene 1962 yılında, Oscar ödülünü kazandığı gece giydiği aynı elbiseyle katılarak göz kamaştıranlar arasında yer aldı. Erkeklerde ise Jordan Peele, Timothée Chalamet, Adam Rippon dikkat çekici isimlerden oldu.

Gecenin İzlemeye Değer Anları

Jet Ski & Helen Mirren
Jet Ski & Helen Mirren (Fotoğraf: Kevin Winter / Getty Images)

Eğer birçok kişi gibi siz de uykuyu Oscar törenine tercih ettiyseniz ve bugün hangi anahtar sözcüklerle Youtube araması yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, hemen bir özet geçelim. Jimmy Kimmel’ın ikinci kez sunduğu törende, öncelikle bir gelenek olarak yılın hemen hemen tüm aday filmlerinin adının geçtiği ve 2017’ye damgasını vurmuş oyuncu ve yönetmenlerinin sunulduğu açılış monoloğunu izlemelisiniz. Kimmel, monoloğunun hemen ardından, uzayan ve kesilmek zorunda kalınan teşekkür konuşmalarına bir önlem olarak en kısa konuşmanın sahibine bir jet ski hediye edileceğini söyledi – ki Helen Mirren’ın sergilediği jet ski sahnesi de bir hayli kahkaha ve alkış topladı. Son olarak, son yıllarda Ellen’ın selfie’si ya da Kimmel’ın Los Angeles turistlerini salona sokuşu gibi iddialı bir hareket olarak, Kimmel’ın bir grup ünlüyü peşine takarak sokağın karşısındaki sinema salonunda film izleyen izleyicileri filmin ortasında bastığı anları izlemek isteyebilirsiniz. Gal Gadot’un arzıendam ettiği, Armie Hammer’ın insanlara sosisli fırlattığı garip anlar sizi gülümsetecektir. Bunlar dışında, gecenin birçok anında geçtiğimiz yılın La La Land / Moonlight karmaşasına birçok göndermede bulunan esprilerin yapıldığını zaten tahmin ediyorsunuzdur. Yine bir gelenek olarak, tüm orijinal şarkı adaylarının canlı olarak sahneye konduğu geceden izlemeniz gereken, kayda değer iki performans ise Sufjan Stevens‘ın Mystery of Love ve Keala Settle‘ın This Is Me‘si.

Frances McDormand
Frances McDormand (Fotoğraf: Kevin Winter / Getty Images)

Gelelim teşekkür konuşmalarına… Sam Rockwell‘in (En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) “hayatında herhangi bir billboard’a bakmış herkese” teşekkür ettiği konuşması ya da Allison Janney‘nin (En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, I, Tonya) içten teşekkürlerini dinlemek şart. 14. adaylığını sonunda bir ödüle çeviren görüntü yönetmeni Roger Deakins‘ın (En İyi Görüntü Yönetimi, Blade Runner 2049) yaşadığı heyecan dolu dakikaları ya da Guillermo del Toro‘nun (En İyi Yönetmen, The Shape of Water) bir göçmen olduğunu vurguladığı ve çeşitliliği savunduğu konuşmasını da bunların yanına eklemek isteyebilirsiniz. Fakat tek bir teşekkür konuşması izleyecekseniz, bu Frances McDormand‘ınki olmalı. (En İyi Kadın Oyuncu, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri) 2017-2018 ödül sezonunun gündemine kadın hareketinin ve Hollywood’daki cinsiyet eşitliğinin damga vurduğu düşünülürse, McDormand’ın muhteşem konuşması tüm bu ilham verici hareketi ve gelişmeleri kutlar nitelikteydi. Salondaki tüm aday kadınları ayağa kalkmaya davet ettiği anda gözlerinizin dolacağının garantisini veriyorum!

Ve 90. Akademi Ödülleri’nde kazananlar

Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney & Gary Oldman
Sam Rockwell, Frances McDormand, Allison Janney & Gary Oldman (Fotoğraf: Getty Images)

Kazananlara gelecek olursak, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil 4 ödülle geceyi kapatan The Shape of Water‘ın en büyük kazanan olduğunu söyleyebiliriz. En fazla adaylığa (13) da sahip olan film, en fazla ödülü hanesine yazmış oldu. Onu 3 ödülle Dunkirk ve 2’şer ödülle Three Billboards Outside Ebbing Missouri, Darkest Hour, Blade Runner 2049 ve Coco izledi. Gecenin hemen hemen hiçbir sürprize yer vermeden sonlandığını, her ödülün ya en tahmin edilebilir adaya ya da en tahmin edilebilir adayın en güçlü rakibine gittiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Ama illa ki bir sürpriz arayanlar, En İyi Belgesel kategorisine bakabilir. Agnès Varda ve JR’ın Visages villages / Faces Places filminin kazanması beklenirken ödül Netflix belgeseli Icarus‘a gitti. (Bu, Netflix’in tarihteki ikinci Oscar’ı ve uzun metrajlı bir filmle kazandığı ilk Oscar’ı.)

The Shape of Water‘ın büyük ödülleri birçok anlam taşıyor: Film bugüne kadar En İyi Film seçilen ilk bilimkurgu filmi olmasının yanında, 2004’ten bu yana bir kadın karakterin başrolde olduğu ilk ‘En İyi Film’. Ayrıca 1995 yılından bu yana da bir ilki gerçekleştirdi: endüstrinin en büyük ödüllerinden biri ve En İyi Film Oscar’ının habercilerinden sayılan, Oyuncular Birliği Ödülleri Toplu Performans Ödülü’ne aday dahi gösterilmeden bu ödüle uzanan, son 23 yıldaki ilk film oldu The Shape of Water. Guillermo del Toro’nun En İyi Yönetmen ödülünü kazanmasıyla bu ödül son 5 yılın 4’ünde Meksikalı yönetmenlere gitmiş ve Alejandro González Iñárritu, Alfonso Cuarón ve Guillermo del Toro’dan oluşan ‘Three Amigos’un tamamı ödüllendirilmiş oldu.

Guillermo del Toro
Guillermo del Toro (Fotoğraf: Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

9 En İyi Film adayı arasında herhangi bir ödül kazanamayan iki film Lady Bird ve The Post olurken, bazı istatistikleri şöyle sıralayabiliriz: 89 yaşındaki usta yönetmen James Ivory, kariyerindeki ilk Oscar ödülünü Call Me by Your Name‘in uyarlama senaryosu ile, usta yönetmen Roger Deakins ise 14 adaylığına rağmen ilk Oscar ödülünü Blade Runner 2049‘un görüntüleriyle aldı. Kobe Bryant, Oscar ödüllü ilk NBA oyuncusu oldu. (En İyi Kısa Animasyon, Dear Basketball) Oyuncu Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri), kostüm tasarımcısı Mark Bridges (Phantom Thread), besteci Alexandre Desplat (The Shape of Water) ve animasyon yönetmeni Lee Unkrich (Coco) ikinci Oscar ödüllerini kazandı. – Merak edenlere ve dikkatli okurlara; jet ski’nin sahibi de kısacık teşekkür konuşması sayesinde kostüm tasarımcısı Mark Bridges oldu!

The Shape of Water
The Shape of Water (2017, Guillermo del Toro)

90. Akademi Ödülleri’nde tüm ödül kazananlar şöyle:

 • En İyi Film: The Shape of Water
 • En İyi Yönetmen: Guillermo del Toro (The Shape of Water)
 • En İyi Orijinal Senaryo: Get Out
 • En İyi Uyarlama Senaryo: Call Me by Your Name
 • En İyi Erkek Oyuncu: Gary Oldman (Darkest Hour)
 • En İyi Kadın Oyuncu: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 • En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
 • En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Allison Janney (I, Tonya)
 • En İyi Animasyon: Coco
 • En İyi Yabancı Dilde Film: Una mujer fantástica / A Fantastic Woman (Şili)
 • En İyi Belgesel Film: Icarus
maxresdefault
Dunkirk (2017, Christopher Nolan)
 • En İyi Kurgu: Dunkirk
 • En İyi Görüntü Yönetimi: Blade Runner 2049
 • En İyi Orijinal Müzik: The Shape of Water
 • En İyi Orijinal Şarkı: “Remember Me” (Coco)
 • En İyi Prodüksiyon Tasarımı: The Shape of Water
 • En İyi Kostüm Tasarımı: Phantom Thread
 • En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı: Darkest Hour
 • En İyi Görsel Efektler: Blade Runner 2049
 • En İyi Ses Kurgusu: Dunkirk
 • En İyi Ses Miksajı: Dunkirk
 • En İyi Kısa Film: The Silent Child
 • En İyi Kısa Animasyon: Dear Basketball
 • En İyi Kısa Belgesel: Heaven is a Traffic Jam on the 405

İlginizi çekebilir: Daha fazlası için oscar adayları tagimizi kontrol edebilirsiniz.