Otuz yılı geride bırakan Akbank Caz Festivali, festival tarihi ve Türkiye’de cazın yakın tarihi açısından bir arşiv niteliği taşıyan projesi Dün Bugün Yarın albümü ve plağını, geçtiğimiz aylarda yayımlanmıştı. Proje, bu değerli albümle sınırlı kalmıyor ve festivalin otuzuncu yaşını kutlamaya bir belgeselle devam ediyor: Akbank Sanat YouTube kanalında izleyebileceğiniz Dün Bugün Yarın başlıklı Akbank Caz Festivali belgeseli, sizi festivalin tarihinde nostaljik bir yolculuğa çıkarmakla kalmayacak, Türkiye cazı için büyük önem taşıyan müzisyenlerin birçoğuyla buluşmanızı sağlayacak.

Akbank Caz Festivali Belgeseli YouTube’da!

youtube play youtube play

Akbank Sanat, dijital platformlar aracılığıyla kültür ve sanat faaliyetlerini bu sene de sürdürdü, festivali farklı bir boyuta taşıdı. Akbank Caz Festivali’nin bu özel yılında, çevrim içi konserlerin yanı sıra çok özel bir albüm çalışması yapıldı ve Dün Bugün Yarın albümü, özel kayıtlarla, çoğu ilk kez kaydedilen, 30 özgün beste ve 80’e yakın sanatçı performansını ölümsüzleştirildi. Türkiye’de ve İstanbul’da cazın durumunu, dünden bugüne geldiği noktayı ve günümüzden geleceğe açacağı yolları belgeleyen önemli bir çalışma hâline geldi. Birçok sanatçının bir araya geldiği, bir arada stüdyoya girdiği Dün Bugün Yarın albümünün yaratım süreci ve festivalin otuz yılını konu alan bir belgesel ise aynı isimle Akbank Sanat YouTube kanalına yüklendi.

Akbank Caz Festivali belgeseli Dün Bugün Yarın, otuz yılda 5000’in üzerinde sanatçıyı ağırlayan festivalin nostaljisini yaşatmakla kalmıyor, günümüz caz müziğinin, hepsini Dün Bugün Yarın albümü kapsamında dinlediğimiz değerli sanatçıları da bir araya getiriyor. Sanatçılar, festivalin onlar için ne ifade ettiğini, onlara ve caz dinleyicisine nasıl fırsatlar sunduğunu, yer aldıkları festivallerdeki anılarını, hatta profesyonel bir caz müzisyeni olmadıkları yıllarda festivalle nasıl büyüdüklerini anlatıyorlar. Ayşe Tütüncü‘den Kerem Görsev‘e, Önder Focan‘dan Selen Gülün‘e birçok değerli sanatçının yanı sıra Akbank genel müdürü Hakan Binbaşgil, Akbank Sanat direktörü Derya Bigalı, festival direktörü Gözde Sivişoğlu ve festivalin sanat danışmanı Ahmet Uluğ olmak üzere festivale emek ve destek verenler, festivalin ve bu özel projenin hikayesini paylaşıyorlar.

Belgeselin “Şehrin Caz Hâli” bölümünde sanatçıların bestelerine şehrin nasıl sızdığını, onların şehirden ve şehrin ritminden nasıl ilham aldığını, özellikle İstanbul ya da New York gibi dinamik şehirlerin müzisyenler üzerinde ne denli etkili olduğunu öğreniyoruz. “Pandemi Döneminde Yaratım Süreci” bölümü, Akbank Caz Festivali’nin bu projesinin yaşadığımız dönemin müzikal ambiyansını yansıtan bir proje olduğunu gösteriyor. Anlıyoruz ki pandemi de yaşadığımız dönemin bir gerçeği ve bir parçası aslında. Ve dinleyicisiyle albümler ve festivaller aracılığıyla buluşan sanatçılar için bir festival albümü, fiziksel bir buluşmanın yaşanamadığı bu yılda katbekat değerli. “Festivalin Erişim Alanı” bölümünde ise Akbank Caz Festivali’nin otuz yılda farklı yaş gruplarından, farklı sınıflardan, hatta farklı şehirlerden dinleyiciyle nasıl buluştuğunu, Anadolu’yu gezen Kampüste Caz etkinliklerini, genç caz müzisyenlerine destek veren ve görünürlük sağlayan özelliğini bir kez daha hatırlıyoruz.

Dün Bugün Yarın albümü, cazın ve performansların konserleri izleyen birkaç yüz kişiden çok daha fazlasına ulaşmasını sağlayan bir proje. Özellikle konserlerin gerçekleşemediği bu dönemde caz dinleyicisini mutlu ediyor, dahası yılların emeğini ve müziğini kayıt altına alarak sonsuzlaştırıyor. Farklı dönemlerden müzisyenleri ve müziği bir araya getiriyor. Tam da adı gibi, cazın dününü, bugününü ve yarınını buluşturuyor. Siz de bu değerli albümün ve projenin yaratım sürecini ve İstanbul’un ve Türkiye cazının son otuz yılını güzelleştiren Akbank Caz Festivali’nin hikayesini ona emek verenlerden dinlemek için Dün Bugün Yarın belgeselini mutlaka izleyin!

Nice otuz yıllara Akbank Caz Festivali! – Değerli caz gitaristi Önder Focan’ın dediği gibi: “30 yıl öncesini hatırlıyoruz ve her seneki o heyecanlı festivalleri özlüyoruz. Bu sene için… Bundan sonra yine aynı şekilde devam edeceğine eminiz.

Belgeseli izlemek için tıklayın.