Bir yıl daha geride kalırken, anlatacak hikâyeler birikti. Toplumsal olaylar, kültür-sanat alanında üretilenler ve kişisel yaşamlarımızda iz bırakanlar birçoğumuza ilham verdi. Şimdi, ilham perisini dikkate almaya ve onu sinema tutkusuyla birleştirip bir projeye dönüştürmeye karar verenler için, en yeni filmlerini dünyayla paylaşma zamanı: 20. Akbank Kısa Film Festivali başvuruları başladı!

Akbank Kısa Film Festivali

Akbank Sanat, 2004 yılından beri Akbank Kısa Film Festivali aracılığıyla kısa film yapımını özendirmek, gösterimini sağlamak ve ülke sinemasına çok önemli bir katkıda bulunuyor. 25 Mart – 4 Nisan 2024 tarihleri arasında yirminci kez düzenlenecek Akbank Kısa Film Festivali de, yarışma bölümü için yepyeni hikâyeler, sinema severlerle buluşturmak ve tanıştırmak için yeni sinemacılar arıyor.

Akbank Kısa Film Festivali, her geçen yıl biraz daha büyüyerek ulusal ve uluslararası kısa film üretiminin öne çıkanlarını izleyiciyle buluşturmaya devam eden bir festival. Yarışmaların yanı sıra sinema sektöründeki deneyimli isimlerin birikimlerini aktardığı çeşitli atölye çalışmalarına, söyleşilere ve ustalık sınıflarına sahne oluyor ve her yıl on gün boyunca Akbank Sanat’ta gerçekleşen tüm etkinlikleri izleyiciye ücretsiz olarak ulaştırıyor.

Kurmaca, belgesel, deneysel ve canlandırma olmak üzere dört ana başlık altında düzenlenen Akbank Kısa Film Festivali yarışması, ulusal ve uluslararası olmak üzere iki kategoride yapılıyor. Yarışmalara süresi 30 dakikayı aşmayan ve 1 Ocak 2023’ten itibaren hazırlanmış filmlerle başvurulabiliyor. Başvuru için 22 Aralık 2023 tarihine dek online başvuru formunu Akbank Sanat’ın web sayfasından doldurmanız, imzalı versiyonunu [email protected] adresine göndermeniz ve filmin İngilizce altyazılı, şifreli Vimeo veya YouTube özel izleme linkini paylaşmanız yeterli.

Tamamlanmış bir kısa filminiz yoksa da Akbank Kısa Film Festivali’ne başvurabilirsiniz: 2017’den beri festivalin bir parçası olan “Forum” bölümü, kısa filmlerin senaryo aşamasından itibaren desteklenmesine ve projelerin geliştirilmesine yönelik eğitimler vermeye olanak sağlıyor. Akbank Kısa Film Forum , yapım desteği amaçlı bir kısa film senaryo yarışmasına da ev sahipliği yapıyor.

Peki başvurulardan sonra ne oluyor? Ön seçici kurulun yapacağı ön elemeyi geçen tüm filmler, festival kapsamında oluşturulacak programda izleyiciyle buluşuyor ve 25 Mart’ta başlayacak 20. Akbank Film Festivali’nde jürinin ve izleyicinin karşısına çıkıyor. Filmler hem Akbank Sanat’taki fiziksel gösterimlerde hem de filmonline.akbanksanat.com internet adresi üzerinden çevrim içi olarak izlenebiliyor. En İyi Film ödülünü alan filmin sahipleri Akbank Sanat tarafından ulusal kategoride 75,000 TL, uluslararası kategoride ise 3,000$ ile ödüllendiriliyor.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın.