40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metraj yapım 15. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında 28 Mart tarihine dek Akbank Sanat’ta.Bu yıl 15. yaşını kutlayan festival, bizi özel etkinlikler dışında pek de izleme fırsatı bulamadığımız kısa filmlerle buluşturmakla kalmıyor, yarışmaları, konukları ve söyleşileriyle de bize kendisi kısa olsa da etkisi uzun sürecek heyecanlar sunuyor. Gelecekte adını ezbere bileceğiniz o yönetmenleri kariyerlerinin başından itibaren takibe almak, yüzlerce hikayeyi birkaç güne sığdırmak ve en önemlisi sinemaya doymak için siz de festivaldeki yerinizi alın! 

Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün
Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün

Akbank Kısa Film Festivali, İstanbullu sinefillerin kısa filmlerle buluştuğu sayılı etkinlikten biri. Üstelik 15 yıldır kesintisiz devam ediyor ve her yıl kısa film takipçilerine ulusal ve uluslararası bölümlerinde yer verdiği yüzlerce seçenek sunuyor. Yüzlerce film, yüzlerce hikaye, yüzlerce dünya demek. Kaldı ki, festival, sadece kısa film izlemek için değil, kısa film üretimini teşvik etmek için de oldukça önemli. Geçen yıllar boyunca gelişen ve film yapmayı kolaylaştıran teknolojilerin etkisi ve kısa film festivalleri ya da yarışmalarının teşviğiyle, Türkiye’deki kısa film üretiminde gözle görülür bir artış var. Bugün uzun metrajlı filmleriyle hem Türkiye’de hem de uluslararası festivallerde alkışlanan, yeni filmleri merakla beklediğimiz Belma Baş, Can Evrenol, Tolga Karaçelik, Mehmet Can Mertoğlu, Kaan Müjdeci ve Rezan Yeşilbaş gibi yönetmenler, yıllar önce kısa filmleriyle Akbank Kısa Film Festivali’nde yer almıştı. Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki yıllarda adını çok daha sık duymaya başlayacağımız birçok yönetmenin ilk durağı, muhtemelen bu yılki festival olacak.

Dünyanın 68 ülkesinden 1400’ü aşkın filmin başvurduğu 15. Akbank Kısa Film Festivali’nin programında 40 ülkeden 111 kısa ve 3 uzun metrajlı film var. Ulusal Kısa Film Yarışması ve Uluslararası Kısa Film Yarışması’nın yanı sıra kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklendiği Forum bölümünde bir de Kısa Film Senaryo Yarışması sinemacıları ödüllendiriyor. Yarışma bölümlerinin jüri üyeleri de tanıdığımız, sevdiğimiz ve film zevkine güvendiğimiz isimler arasından seçilmiş: Ulusal jüride oyuncu Funda Eryiğit, yönetmen, senarist ve oyuncu Ercan Kesal, yönetmen ve senarist Ömür Atay, sinema yazarı Melikşah Altuntaş ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı; uluslararası jüride ise yönetmen ve senarist Elite Zexer, belgesel yönetmeni Nebojša Slijepčević, yönetmen ve senarist Gordan Matic, görüntü yönetmeni Hayk Kirakosyan ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı yer alacak. Kısa Film Senaryo Yarışması için finale kalan 8 projeyi ise oyuncu Ahu Türkpençe, yönetmen ve senarist Tunç Davut ve yönetmen ve senarist Erdem Tepegöz değerlendirecek.

Kısa filmlerin dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerin kariyerinde önemli başlangıçlar anlamına geldiğini söylemiştik. Akbank Kısa Film Festivali, bunu hatırlatmak için her yıl Türkiye’den ve dünyadan önemli yönetmenlerin kısa filmlerini uzun metrajlı filmleriyle bir arada izleyiciyle buluşturmayı da ihmal etmiyor. Bu yıl festivalin Deneyimler bölümünün konuğu olan Elite Zexer, bunlardan ilki. Zexer’in iki kısa filminin yanı sıra Sundance Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü ile ayrılan ilk uzun metrajlı filmi, ataerkil bir toplumda haklarını arayan bir genç kadına odaklanan Sufat chol / Sand Storm da festival programında yer alıyor. Birkaç yıl önce Cannes Film Festivali’nde Yılın En Yenilikçi Yönetmeni ödülüne layık görülen Albüm ile tanıdığımız Mehmet Can Mertoğlu da festivalde buluşacağımız isimlerden. Bir Anadolu kentinde yaşayan ve evlat edinme süreçlerini çevrelerinden gizlemeye çalışan çiftin hikayesini mizahi bir dille anlatan Albüm’ü yeniden izlemek ve yönetmenin sinemaya merhaba dediği Yokuş ve Fer adlı kısa filmleriyle tanışmak için “Kısadan Uzuna” bölümünü mutlaka takviminize ekleyin.

Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün
Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün

Festivalin “Özel Gösterim” bölümü ise bu yıl Latin Amerika sineması üzerine yoğunlaşmış. Farklı bir coğrafyadan yeni yönetmenler keşfetmek, farklı bir kültüre dair hikayeler izlemek için bu bölümü takip edebileceğiniz gibi dünyanın geri kalanından hikayeler için “Dünyadan Kısalar” seçkilerine göz atabilirsiniz. Bir diğer önerimiz ise, Belgesel Sinema bölümündeki, Hırvat yazar ve yönetmen Nebojša Slijepčević’in Cannes Film Festivali’nde gösterilen bol ödüllü, uzun metrajlı belgeseli Srbenka.

15. Akbank Kısa Film Festivali, söyleşiler açısından da oldukça zengin: Günümüz Türkiye sinemasının en önemli oyuncularından Ercan Kesal‘ın “Senaryo Yazarken” (18 Mart Pazartesi 18.30)ve özellikle geçtiğimiz yıl Kar ve Ahlat Ağacı gibi filmlerdeki performansıyla yükselişe geçen genç oyuncu Hazar Ergüçlü’nün “Oyunculuk Üzerine” söyleşisinin  (20 Mart Çarşamba 18.30) festivalin en heyecan verici etkinliklerinden olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle genç sinemacıların Elite Zexer (23 Mart Cumartesi 18.30) ve Nebojša Slijepčević (22 Mart Cuma 18.30) masterclass’larını ve Mehmet Can Mertoğlu‘nun “Kısadan Uzuna” başlıklı söyleşisini (24 Mart Pazar 18.30) kaçırmamasını öneriyoruz. İlgi alanlarınıza göre katılabileceğiniz diğer söyleşiler “Sinemada Tanıtım ve Pazarlama” (19 Mart Salı 18.30), “Edebiyat ve Sinema İlişkisi” (21 Mart Perşembe 18.30), “Sinema Eleştirmenliği” (26 Mart Salı 18.30), “Cast Direktörünün İşi Nerede Başlar, Ne Kadar Sürer?” (27 Mart Çarşamba 18.30) de festival programında.

Ercan Kesal’dan Elite Zexer’e, festival konukları ile yapılan röportajlara ve festivalle ilgili çok daha fazlasına Akbank Kısa Film Festivali’nin blog sayfasından da ulaşabilirsiniz.

Gösterimler ve etkinlikler 18 – 28 Mart tarihleri arasında Akbank Sanat’ta!

Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün
Akbank Kısa Film Festivali: Etkisi Uzun Süren Filmlerle 10 Gün

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri