33 ülkeden 81 kısa ve 3 uzun metraj yapım, Akbank Kısa Film Festivali kapsamında, 21 – 31 Mart tarihleri arasında çevrim içi filmonline.akbanksanat.com platformunda izleyiciyle buluşuyor. Bu yıl 18. yaşını kutlayan festival, kısa film gösterimlerine ek olarak atölye çalışmaları ve söyleşileriyle bize her zamanki gibi dolu dolu bir program sunuyor. Gelecekte adını ezbere bileceğimiz o yönetmenleri kariyerlerinin başından itibaren takibe almak, yüzlerce hikayeyi birkaç güne sığdırmak ve en önemlisi sinemaya doymak için siz de ekran karşısında yerinizi alın! 

Stiletto (2021, Can Merdan)

Akbank Kısa Film Festivali, Türkiye’deki sinefillerin kısa filmlerle buluştuğu sayılı etkinlikten biri. Üstelik pandemi döneminde dahi sekteye uğramadan, 18 yıldır kesintisiz devam ediyor ve kısa film takipçilerine ulusal ve uluslararası bölümlerinde yer verdiği onlarca seçenek sunuyor. Onlarca film; onlarca hikaye, onlarca dünya demek. Kaldı ki festival, sadece kısa film izlemek için değil, kısa film üretimini teşvik etmek için de oldukça önemli. Geçtiğimiz yıllar boyunca gelişen ve film yapmayı kolaylaştıran teknolojilerin etkisi ve kısa film festivalleri ya da yarışmalarının teşviğiyle, Türkiye’deki kısa film üretiminde gözle görülür bir artış var. Bugün uzun metrajlı filmleriyle hem Türkiye’de hem de uluslararası festivallerde alkışlanan, yeni filmlerini merakla beklediğimiz Belma Baş, Tolga Karaçelik, Mehmet Can Mertoğlu, Kaan Müjdeci ve Rezan Yeşilbaş gibi yönetmenler, yıllar önce kısa filmleriyle Akbank Kısa Film Festivali‘nde yer almıştı. Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki yıllarda adını çok daha sık duymaya başlayacağımız birçok yönetmenin ilk durağı, muhtemelen bu yılki festival olacak.

Dünyanın 68 ülkesinden 2000’i aşkın filmin başvurduğu 18. Akbank Kısa Film Festivali’nin programında, 33 ülkeden 81 kısa ve 3 uzun metrajlı film yer alıyor. Halen fiziksel gösterimler için kapılarını açmayan Akbank Sanat’ın sinema salonunun yerini, bir kez daha dijital platform alıyor ve festival filmleri filmonline.akbanksanat.com adresinden e-posta adresinizle oluşturacağınız hesabınızla ücretsiz olarak izlenebiliyor. Festival, Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum gibi gelenekselleşmiş bölümlerin yanı sıra; bu sene ilk defa festival programındaki yerini alan, 20 yaş altı yönetmenlere yönelik Genç Bakışlar bölümünü de içeriyor.

akbank kısa film festivali - çoğunluk
Çoğunluk (2010, Seren Yüce)

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar bölümünde 14, Ulusal Yarışma Festival Kısaları bölümünde 14, Genç Bakışlar bölümünde ise 13 film ödül için yarışıyor. Bu üç yarışmanın yanı sıra kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklendiği Forum bölümünde bir de Kısa Film Senaryo Yarışması sinemacıları destekliyor. En İyi Film olarak seçilecek eserlerin yönetmenleri Akbank Sanat tarafından ulusal kategoride 40.000 TL, Genç Bakışlar bölümünde 10.000 TL, uluslararası kategoride 5.000 dolarla, Forum bölümünde en başarılı senaryo ise 5.000 TL ile ödüllendiriliyor. Yarışmalı bölümlerin jüri üyeleri de tanıdığımız, sevdiğimiz ve film zevkine güvendiğimiz isimler arasından seçilmiş: Ulusal jüride oyuncu oyuncu Büşra Develi, yönetmen Nisan Dağ, oyuncu Okan Bayülgen, görüntü yönetmeni Cevahir Şahin ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı; uluslararası jüride yönetmen Jacqueline Lentzou, yapımcı Nicolas Celis, belgesel yönetmeni Matjaz Ivanisin, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı, Genç Bakışlar bölümü jürisinde ise oyuncu Özge Gürel, yönetmen Ahu Öztürk ve şair ve yayıncı Dündar Hızal yer alacak.

Kısa filmlerin dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerin kariyerlerinde önemli başlangıçlar anlamına geldiğini söylemiştik. Akbank Kısa Film Festivali, bunu hatırlatmak için her yıl Türkiye’den ve dünyadan önemli yönetmenlerin uzun metrajlı filmlerini de izleyiciyle buluşturmayı ihmal etmiyor. Bu yıl festivalin Deneyimler bölümünün konuğu Türkiye’den Seren Yüce. Yönetmenin Venedik Film Festivali’nden ödüllü ilk uzun metrajlı filmi olan Çoğunluk, festival programında yer alıyor.

akbank kısa film festivali - moon 66 questions
Moon, 66 Questions (2020, Jacqueline Lentzou)

İlk gösterimi geçtiğimiz yılki Berlin Film Festivali’nde yapılan Moon, 66 Questions adlı filmiyle adından söz ettiren Jacqueline Lentzou da festivalde buluşacağımız isimlerden. Babasının sağlık sorunları nedeniyle yabancılaştığı yuvasına, Atina’ya dönen bir genç kadının hikayesini anlatan bu filmin yanı sıra, yönetmenin sinemaya merhaba dediği Hiwa, Hector Malot: The Last Day of the Year ve The End of Suffering (a Proposal) adlı ödüllü kısa filmlerini izlemek için Kısadan Uzuna bölümüne mutlaka göz atın.

Festival programında ayrıca Fransa’dan kısa filmlere ayrılmış Özel Gösterim bölümü, Slovenya’dan belgesel sinemacı Matjaž Ivanišin‘in konuk olacağı Belgesel Sinema bölümü ve Forum bölümü kapsamında gerçekleşecek Nuran Evren Şit‘ten senaryo atölyesi ve yapımcı Yamaç Okur‘dan proje geliştirme atölyesi dikkat çekiyor. Yönetmen Ezel Akay ve oyuncu Nihan Okutucu gibi birçok sanatçı da deneyimlerini festival takipçileriyle paylaşacak.

18. Akbank Kısa Film Festivali

Dünyanın dört bir yanından kısa filmlere erişmek için bir an önce filmonline.akbanksanat.com adresinde hesabınızı oluşturun ve izlemeye başlayın!