36 ülkeden 88 kısa ve 3 uzun metraj yapım, Akbank Kısa Film Festivali kapsamında, 2 – 12 Mayıs tarihleri arasında hem Akbank Sanat binasında hem de filmonline.akbanksanat.com internet adresi üzerinden çevrim içi olarak izleyiciyle buluşuyor. Bu yıl 19. yaşını kutlayan festival, kısa film gösterimlerine ek olarak atölye çalışmaları ve söyleşileriyle bize her zamanki gibi dolu dolu bir program sunuyor. Uzun uzun düşündüren kısa filmleri seyircisiyle buluşturacak festivalin tüm etkinlikleri ücretsiz olarak gerçekleşiyor. Gelecekte adını ezbere bileceğimiz o yönetmenleri kariyerlerinin başından itibaren takibe almak, yüzlerce hikâyeyi birkaç güne sığdırmak ve en önemlisi sinemaya doymak için siz de perde ya da ekran karşısında yerinizi alın! 

Akbank Kısa Film Festivali, Türkiye’deki sinefillerin kısa filmlerle buluştuğu sayılı etkinlikten biri. Üstelik pandemi döneminde dahi sekteye uğramadı ve bu yıl on dokuzuncu yaşını kutluyor. Festival, kısa film takipçilerine ulusal ve uluslararası bölümlerde ve tematik seçkilerde yer verdiği onlarca seçenek sunuyor. Onlarca film; onlarca hikaye, onlarca dünya demek. Kaldı ki festival, sadece kısa film izlemek için değil, kısa film üretimini teşvik etmek için de oldukça önemli. Geçtiğimiz yıllar boyunca gelişen ve film yapmayı kolaylaştıran teknolojilerin etkisi ve kısa film festivalleri ya da yarışmalarının teşviğiyle, Türkiye’deki kısa film üretiminde gözle görülür bir artış var. Bugün uzun metrajlı filmleriyle hem Türkiye’de hem de uluslararası festivallerde alkışlanan, yeni filmlerini merakla beklediğimiz Belma Baş, Tolga Karaçelik, Mehmet Can Mertoğlu, Kaan Müjdeci ve Rezan Yeşilbaş gibi yönetmenler, yıllar önce kısa filmleriyle Akbank Kısa Film Festivali‘nde yer almıştı. Bu da demek oluyor ki, önümüzdeki yıllarda adını çok daha sık duymaya başlayacağımız birçok yönetmenin ilk durağı, muhtemelen bu yılki festival olacak.

Dünyanın 71 ülkesinden 2000’i aşkın filmin başvurduğu 19. Akbank Kısa Film Festivali’nin programında, 36 ülkeden 88 kısa ve 3 uzun metrajlı film yer alıyor. Pandemi etkisinde geçen iki yılın ardından, bu yıl Akbank Sanat da bu filmlerle perdede buluşabilmeniz için kapılarını açıyor. Öte yandan festivalin iki yıldır gösterimleri için kullandığı çevrim içi platformu da bir kez daha hizmetinizde: filmonline.akbanksanat.com adresinden e-posta adresinizle oluşturacağınız hesabınızla festivalin tüm fiziksel etkinlikleri gibi, ücretsiz olarak izleyebiliyorsunuz. Festival, Festival Kısaları, Dünyadan Kısalar, Kısadan Uzuna, Deneyimler, Belgesel Sinema, Perspektif, Özel Gösterim ve Forum gibi gelenekselleşmiş bölümlerin yanı sıra; geçtiğimiz yıl ilk defa festival programındaki yerini alan, 20 yaş altı yönetmenlere yönelik Genç Bakışlar bölümünü de içeriyor.

Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar bölümünde 15, Ulusal Yarışma Festival Kısaları bölümünde 14, Genç Bakışlar bölümünde ise 6 film ödül için yarışıyor. Bu üç yarışmanın yanı sıra kısa filmlerin fikir aşamasından itibaren desteklendiği Forum bölümünde bir de Kısa Film Senaryo Yarışması sinemacıları destekliyor. Yarışmalı bölümlerin jüri üyeleri de tanıdığımız, sevdiğimiz ve film zevkine güvendiğimiz isimler arasından seçilmiş: Ulusal jüride oyuncu oyuncu Beren Saaat, yönetmen Umut Aral, oyuncu Ekin Koç, kurgucu Ali Aga ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı; uluslararası jüride oyuncu Mina Kavani, yönetmen Jonas Matzow Gulbrandsen, oyuncu Nik Xhelilaj, Mubi Türkiye direktörü Cem Altınsaray ve Akbank Sanat’tan Derya Bigalı, Genç Bakışlar bölümü jürisinde ise oyuncu Pınar Deniz, yönetmen Ziya Demirel ve müzisyen Saki Çimen yer alacak.

Jonas Matzow Gulbrandsen’den Valley of Shadows

Kısa filmlerin dünyaca ünlü ödüllü yönetmenlerin kariyerlerinde önemli başlangıçlar anlamına geldiğini söylemiştik. Akbank Kısa Film Festivali, bunu hatırlatmak için her yıl Türkiye’den ve dünyadan önemli yönetmenlerin uzun metrajlı filmlerini de izleyiciyle buluşturmayı ihmal etmiyor. Bu yıl festivalin Deneyimler bölümünün konuğu Norveç’ten Jonas Matzow Gulbrandsen. Yönetmenin uzun metrajlı filmi Valley of Shadows ve kısa filmleri Everything Will Be Ok ve Darek programda yer alıyor.

Umut Aral’dan İyi Oyun

Bugünlerde Netflix Türkiye yapımı Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? dizisiyle adından söz ettiren yönetmen Umut Aral da festivalde buluşacağımız isimlerden. Evin yükünü tek başına omuzlayan annesine yardım etmek için internet kafede başkaları adına parayla oyun oynarken kendini bambaşka bir dünyanın içinde bulan, liseyi yeni bitirmiş bir gencin yaşadıklarını konu alan İyi Oyun adlı uzun metrajlı filminin yanı sıra, yönetmenin ödüllü kısa filmleri Çarpışma ile Otuzdört de festivalde gösteriliyor.

Mahmut Fazıl Coşkun’dan Crossroads

Programda ayrıca İtalya’dan kısa filmlere ayrılmış Özel Gösterim bölümü ve Mahmut Fazıl Coşkun’un Crossroads filmini izleyeceğimiz Belgesel Sinema bölümü de yer alıyor. Festivalde ayrıca sektörün önde gelen isimlerinin deneyimlerini paylaşacağı atölye çalışmaları ve söyleşiler de bizi bekliyor: Aleyna Seymen’le foley atölyesi, Aslı Dadak ve Barış Yıkılmaz’la yapım tasarımı atölyesi, Mustafa Kara’yla senaryo atölyesi, Berkay Ateş’le oyunculuk atölyesi ve Fırat Terzioğlu’yla fragman atölyesinin yanı sıra Gülse Birsel, Ekin Koç, Mine Pakel ve Saki Çimen, Yalın Özgencil ve Utku Gürler, Mahmut Fazıl Coşkun ve Bulut Reyhanoğlu, Deniz Şaşmaz Oflaz, Serkan Çakarer ve Gönenç Uyanık, Jonas Matzow Gulbrandsen ve Umut Aral ile sinemanın farklı alanlarıyla ilgili söyleşiler festivalde.

Dünyanın dört bir yanından kısa filmlerle buluşmak için bir an önce festival programına göz atın ve ya Akbank Sanat’ı ziyaret edeceğiniz günleri ajandanıza not edin ya da filmonline.akbanksanat.com adresinde hesabınızı şimdiden oluşturun!