Benim için “Alaçatı’da Kahvaltı” demek, huzur demek, çeşit demek; karadut reçelli lor peyniri, boyoz, domatesli menemen, incir reçeli demek… Çeşme tatillerime giderken, daha uçaktayken tatil boyunca yapacağım kahvaltıları hayal etmeye başlarım. Şaka yapmıyorum :) Bu kadar gezdikten sonra Alaçatı’da favori kahvaltı mekanları uzun bir liste arasından 3’e indirdim; sizlerle paylaşmak istedim…

Alaçatı-Hacımemiş hattındaki güncel kahvaltı mekanlarına bu yazıdan ulaşabilirsiniz. (2017)

Demlik Kahvaltı, Alaçatı

Demlik, Alaçatı merkeze giderken Çamlık yolu üzerinde, Rüzgaraltı Butik Oteli’ne gelmeden solda sizi tüm huzuruyla bekleyen bir kahvaltı mekanı. (Bu arada Rüzgaraltı Oteli’nin kahvaltısı da gayet güzel, başka bir gün için not edebilirsiniz.) Önünde kolayca park yeri bulabildiğiniz bu mekana girerken, doğru bir yere doğru ilerlediğinizi hemen anlıyorsunuz. Şirin bahçesi, sempatik çalışanları, ÇOK lezzetli yumurtaları ile herkesin kalbini çalan bir mekan Demlik… Ben her seferinde Demlik’e gitmeden önce çok yakındaki bir fırından Boyoz alıyorum. Elimde boyozlarla mekandaki pötikare örtülü masama oturuyorum… Sonrasında ise güzelce süslenmiş serpme kahvatımı heyecanla bekliyorum.

Demlik’in hem kahvaltılıkları hem de yumurta çeşitleri çok güzel; en çok tavsiye edebileceğim de kesinlikle menemeni! Burada leziz bir kahvaltı ederken aynı zamanda, bahçenin keyfini çıkarıyor, etrafınızda gezen ördeklerle eğleniyorsunuz.

Demlik, gerçekten insanın ruhuna iyi gelen bir mekan. Gözüm kapalı tavsiye ediyorum…

Demlik Kahvaltı Adres: Rıza Ertan Cd. No:109 (Çamlık Yol Üzeri) Alaçatı

Demlik Kahvaltı Telefon: (0232) 716 7959

Cadde 75, Alaçatı

Cadde 75 Kahvaltı - Alaçatı

Cadde 75, Alaçatı’da bulunan bir butik otel aslında. Taş bir binayı otel haline getiren otel sahipleri, Hindistan, Tibet gibi gittikleri ülkelerde çektikleri ilginç fotoğrafları duvarda sergiliyorlar. Cadde 75’e bir tavsiye üzerine kahvaltı için gittim; girdiğimde pozitif enerjisinden o kadar etkinlendim ki burası aynı zamanda “kesinlikle kalınması gereken” bir Alaçatı butik oteli oldu benim için.

Gelelim asıl konumuz olan kahvaltıya… Soldaki fotoğraftan da gördüğünüz üzere, Cadde 75’teki en küçük kahvaltılığın bile sunumu tek kelimeyle mükemmel. Ortaya neler mi geliyor; öncesinde domates, salatalık, zeytin ve peynir çeşitleri, birbirinden lezzetli reçel çeşitleri geliyor. Daha sonrasında ister günün yumurtasını sipariş ediyorsunuz, isterseniz kendi istediğinizi. Ben gittiğimde yeşil domatesli omlet vardı ve inanılmazdı diyebilirim! Bir de burda diğer kahvaltılardan başka “pişi” geldi; pişiyi şerbete atılmamış lokma (daha çok kahvaltıda yeniyor) veya çiğ börek gibi düşünebilirsiniz. Pişi eşliğinde karadut-lor peynir yedim diyorum ve lafı daha fazla uzatmıyorum :)

Cadde 75’te kahvaltıdan hemen sonra ise üstüne bal atılmış incir içerisinde kaymak geldi. Onu da tatlı niyetine yedikten sonra masadan 1er kilo alarak kaltık zaten :) Reçelseverler için söylüyorum; Cadde 75 kendi reçellerini yapıyor, şirin sunumlarla süslenen reçelleri isterseniz satın alabiliyorsunuz. Reçeller, otelin girişindeki ahşap dolapta sergileniyor…

Cadde 75 Adres: İnönü Bulvarı (3030 sok.) No: 79 Alaçatı / Çeşme

Cadde 75 Telefon:  (0232) 716  93 03

Club Baba (Baba Yadigarı), Alaçatı

Club Baba (Baba Yadigarı) - Alaçatı

Ve “Alaçatı’da Kahvaltı” listemdeki son durağımız Club Baba… Seneler önce Çeşme’yi çok iyi bilen bir arkadaşımız götürmüştü bizi buraya. Club Baba, turistler tarafından çok duyulmamış ama servisiyle, havuzuyla, bahçesiyle ve tabi ki kahvaltısıyla gerçekten kusursuz bir yer. Buraya Baba Yadigarı denmesinin bir sebebi de sahibi Metin Bey’in zamanında çocukları için arsayı satın alması ve onlarla beraber burayı işletmesi. Club Baba’nın kahvaltısına gelince… Serpme kahvaltı istediğiniz anda ortaya tam 17 çeşit geliyor. Yanlış duymadınız 17! İçlerinde kavun, peynir, patatesli yumurta, hellim, bal-kaymak, reçel çeşitleri, sigara böreği gibi minik tabakları masanızda görünce itiraf ediyorum biraz gözünüz dönüyor. Kahvaltılıkların hepsi birbirinden lezzetli; ortam yemyeşil. Üstelik kahvaltı öncesi, masanızın tam yanındaki havuzun keyfine de varabilirsiniz. Biz elimize portakal sularımızı aldık, havuzda yaslanarak portakal sularımızı yudumladık. Çok çok keyifliydi! (Bu arada 3 sene önce Club Baba’da bir düğün yapıldığına rastlamıştı, ortam çok şık duruyordu aklınızda bulunsun :)

Club Baba (Baba Yadigarı) Adres: 75. Yıl Cad. 3010 Sokak No:8 Alaçatı / Çeşme

Club Baba (Baba Yadigarı) Telefon: (0232) 716 82 59

Eğer bayramı Alaçatı’da değil de İstanbul’da geçiriyorsanız, theMagger’da geçen haftalarda yayınladığımız “İstanbul’un En İyi Kahvaltı Mekanları” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Turkcell Platinum Ayrıcalıkları

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN