Eylül ayının ilk birkaç gününü Alaçatı’da, Alachi Hotel’de geçirdim. Alaçatı’nın tam içindeyken, size bir o kadar da dışında olduğunuzu hissettiren, huzur ve dingin atmosferi bir yana; sanırım Alachi Hotel’in en çok felsefesinden ve bu felsefeyi biz, konuklarına yansıtma şeklinden etkilendim. Alachi, Alaçatı ve chi felsefesinin kesişim noktasından doğan, adının ilhamıyla sizi adeta yaşam enerjisiyle dolduran özel bir otel. Hazırsanız, şimdi Alachi’yi biraz daha yakından tanıyacağımız ve en son sizinle, tiny house konseptini Urla’ya taşıyan Urlachi’nin haberini paylaşacağım bir yolculuğa çıkıyoruz.

Konum

Alachi Hotel
Alachi Hotel | Fotoğraf: alachihotel.com/

Alachi Hotel’i size tanıtmaya, adının içinde barındırdığı anlamlardan ve arkasındaki felsefeden başlamak istiyorum. ‘Alachi’ kelimesindeki her harf, bir kelimeyi temsil ediyor: authentic (otantik) – life (hayat) – adorable (tapılası) – chi (yaşam enerjisi) – happiness (mutluluk) – imporant (önemli). Tüm bu sözcükleri zihninizde bir araya getirdiğinizde sizde yarattığı duygu, Alachi Hotel’in insana yaşattığı deneyimi ifade etmeye yardımcı olabilir belki.

Alachi Hotel
Alachi Hotel | Fotoğraf: alachihotel.com/

Otelin adında gizli ‘chi’ felsefesi ise, 3500 yıllık geleneksel Çin kültüründe “canlının yaşam enerjisi” anlamına gelen chi’ye (qi veya ch’i) gönderme yapıyor. Burada araya girerek eklemek istediğim bir şey var – Alachi’nin ‘chi’sinden aldığım ilhamla biraz araştırma yaptım ve chi’nin aslında yeryüzünün şekillerini, bitkilerin biçimlerini yaratan, hayvanların yaşam mücadelesini sağlayan çok güçlü bir enerji olduğunu öğrendim. Her seviyede yaşamın dengeli bir biçimde devam edebilmesi için rahatça akması gereken, beden-zihin-ruh bütünlüğünü sağlayan yaşam enerjisi, chi… Alachi, benim için, her şeyden önce böyle bilge bir felsefenin etrafında şekillenme vizyonuna sahip olduğu için özel bir yer.

Alachi Hotel
Alachi Hotel | Fotoğraf: alachihotel.com/

Otel, aynı zamanda feng shui felsefesine göre dekore edilmiş. Çünkü Alachi’nin yaratıcıları, Embriyolog Handan Şendağ ve eşi Prof. Dr. Fatih Şendağ için havanın (feng) ve bulunduğu yere hayat veren suyun (shui) buluşma noktası, hırçın ama bir o kadar da özgürleştirici rüzgarıyla Alaçatı’dan başka bir yer değil. Bu yüzden, tam da içinizdeki yaşam enerjisini besleyecek, mutluluğun küçük ama iyi düşünülmüş detaylarda gizli olduğunu size yeniden hatırlatacak bir yer olarak yaratılmış Alachi.

Alachi Hotel
Alachi Hotel | Fotoğraf: alachihotel.com/

Alaçatı’nın begonvil ve yaseminlerle bezeli daracık sokaklarının birinden göz kırpıyor size Alachi. Zamanında kadim bir Rum eviymiş. Kapısından girdiğinizde tarihin buram buram kokusunu duyabiliyorsunuz etrafınızda. Odalar içinde sayısız hikaye barındıran antika ve vintage objelerle dolu. Bir yandan da, otelin ilhamını aldığı chi felsefesinin izlerini görebiliyorsunuz her köşe başında. Bbir başka deyişle burası, eskiyle yeninin harika bir sentezi.

Biraz da Alachi lezzetlerinden söz etmek istiyorum. Burada geçirdiğim birkaç gün boyunca, sabahlarıma keyifli ve mutlu bir başlangıç yapmamı sağlayan özenli kahvaltısından. Urlachi adlı çiftliklerinden gelen doğal ve organik malzemelerle hazırlanıyor Alachi’nin kahvaltısı. Pişisi, tahini ve havuç reçelinin ayrı bir yeri oldu bende. Yerken hiç bitmesinler istedim!

Alachi’nin, ilhamını beden-zihin-ruh bütünlüğünü sağlayan yaşam enerjisi, chi’den aldığından bahsetmiştim. Bunun bir yansıması da, henüz deneyimleme şansı bulamasam da, misafirlerine özel bir deneyim yaşattığından emin olduğum AlachiSPA. AlachiSPA’nın, Geleneksel Türk Hamamı’nda kese ve köpük masajı ile vücudunuzu yenilerken; Alachi Sauna’da, dilediğinizce rahatlayabilir, yorgunluğunuzu dindirebilirsiniz. Benzer bir arınmışlık hissini, Alachi’nin bahçesindeki bohem koltuklardan birine uzanıp, hemen karşımdaki havuzda akan suyun sesi eşliğinde, kitabım ve kahvemle de yaşadığımı belirmeliyim.

Urlachi
Urlachi | Fotoğraf: urlachi.com/

Yazımı sonlandırırken, sizlere bir de güzel haberim var: Alachi’nin dört mevsim onları besleyen çiftliği Urlachi, üç adet tiny house’u ile doğal yaşamı deneyimlemek isteyen misafirlerini bekliyor. Urla’nın Kuşçular Köyü’ndeki bağ yolunda yer alan Urlachi’de, çiftlikteki hayvanlarla vakit geçirmek, şarap tadımları yapmak, minimalist bir yaşam şeklini deneyimlemek ve en önemlisi doğanın tadına varmak benim kulağıma çok güzel geliyor… En yakın zamanda ziyaret etmeyi planlıyor, Alachi’yi ve Urlachi’yi yaşayarak daha yakından tanımanızı öneriyorum.

Kapak fotoğrafı: alachihotel.com/

İlginizi çekebilir: GastroMagger’dan Alaçatı Mekanları