Alışkanlık kazanmanın emek istediğini hepimiz biliyoruz. Yapılan son araştırmalara göre; alışkanlık kazanmak istediğimiz şeyi 21 gün boyunca tekrarlamak maalesef yeterli olmuyor. Zaten öğrencilik ve iş hayatımızda her gün erken kalktığımız halde hala alarm çalmadan uyanamıyor olmamız, bunun en güzel örneği bence 🙂 Bu nedenle altı ayı aşkın bir süredir sabahları saat 5’te kalkmayı başarabilmiş biri olarak, sizi alışkanlık kazanmaya motive edecek ve bahane bulmanızın önüne geçecek bir metotla tanıştırmak istiyorum.

Fotoğraf Altyazısı | Content Pixie (unsplash.com)
Alışkanlık Kazanmak | Fotoğraf: Content Pixie (unsplash.com)

Alışkanlıklarımız günlük rutinimizin bir parçasıdır ve onu yapmadığınızda kendimizi eksik hissederiz. Bence buna en iyi örnek diş fırçalamak olabilir. Günlük rutinimizin bir sırası ve tekrarı vardır, hatta ayırdığımız süre dahi bellidir. Dişimizi fırçalama hissi içimizden gelir, buna karar vermeyiz; çünkü dişlerimizi fırçalamadığımızda bu durumdan rahatsızlık duyarız. Kazanmak istediğiniz alışkanlık size bu duyguyu hissettirmeye başladığında da, işte o zaman günlük rutininizin bir parçası olmuş demektir.

Şimdi kalem ve kağıdınızı hazırlayın, alışkanlık kazanmak istediğiniz bir şeyi düşünün ve aşağıdaki sorularıma cevap verin:

1. Öncelikle bu alışkanlığın aklınıza gelmesi için bir tetikleyici lazım. Günlük yaşamınızda ne olunca harekete geçeceksiniz? Her gün olan bir tetikleyici olması gerekiyor tabii. Örneğin “Her gün akşam yemeğinden sonra yürüyüşe çıkacağım.” gibi.

2. Kendinizi nasıl ödüllendireceksiniz? Burada kast ettiğim küçük bir ödül, her gün alışkanlığınızı yerine getirdiğinizde sizi motive edecek bir şey… Mesela; “Yürüyüşün ardından bir parça bitter çikolata eşliğinde kahve içeceğim.” gibi.

3. Bu alışkanlığı kazanmanın size ne gibi olumlu etkileri var? Neden bunu yapmaya devam etmelisiniz? “Yürüyüş yapınca kendimi daha iyi ve enerjik hissediyorum.”

Fotoğraf Altyazısı | Danielle MacInnes (unsplash.com)
Alışkanlık Kazanmak | Fotoğraf: Danielle MacInnes (unsplash.com)

4. Alışkanlığınızla aranıza girebilecek engelleri düşünün. Karşınıza ne gibi aksilikler çıkarsa bu alışkanlığınızı yerine getiremezsiniz? “Arkadaşlarımla bir plan yaparsam o akşam yürüyemem.”

5. Bu engellerle nasıl başa çıkabilirsiniz? Önden bir planınız olursa hem kendinizi kötü hissetmezsiniz, hem de alışkanlığınıza kaldığınız yerden devam etmek için bir sebebiniz olur. Yine de asla 2 gün üst üste kaçırmamaya dikkat edin. “Arkadaşlarımla akşam için bir plan yaparsam hemen ertesi sabah yürüyüşe çıkacağım.”

6. İlerlemenizi kaydedin ve sevdiklerinizle paylaşın. İnternette sizi motive edecek birçok “Habit Tracker” (alışkanlık takibi) şablonu ve mobil uygulama bulabilirsiniz. Böylelikle hedefinize olan bağlılığınızı arttırabilirsiniz.

7. İlerlemenizi nasıl kutlamak istersiniz? İşte burada çabanız ve motivasyonunuz için kendinize teşekkür edeceğiniz gerçek bir ödülden bahsediyorum. “3 ay boyunca düzenli olarak yürüyüş yaparsam doğada gerçekleşecek bir Mindfulness kampına katılacağım.”

Fotoğraf Altyazısı | Austin Chan (unsplash.com)
Alışkanlık Kazanmak | Fotoğraf: Austin Chan (unsplash.com)

O halde ertelemeden, hemen şimdi harekete geçmenin tam zamanı! Siz hangi alışkanlığı edinmek istiyorsunuz? Erken kalkmak, kitap okumak, yeni bir şey öğrenmek, sevdiklerinizi daha sık aramak, şükretmek, yeni bir hobi edinmek? Yorumlarda görüşünü bizimle paylaşıp kendinize verdiğiniz bu sözü, yazılı hale getirebilir ve diğer Magger’lara da ilham verebilirsiniz 🙂

Kapak Fotoğrafı: Unsplash / Content Pixie

İginizi Çekebilir: Melike Büşra’dan Günlük Ritüeller