Vialand Tema Park ve Alışveriş Merkezi, bünyesinde eğlenceyi barındırırken olayın içine biraz sanat eklenmesi de ihmal edilmemiş.

Canlı Müze ilk kez 2009 yılında Kore’de açılan bir müze. Uzakdoğu’da toplam 10 adet bulunan müzenin ilk Avrupa ayağı İstanbul’da. Trick Art olarak tanımlanan, 3 boyutlu resimler ve birçok yerleştirmenin bulunduğu müzede 100’e yakın eser sergilenmekte ve zamanla yenilerinin eklenmesi planlanmakta.

alive museum 1

Selfielerden sıkıldınız mı? Aslanlarla, canavarlarla aynı karede yer almak biraz daha heyecanlı olabilir. Fotoğraf çektirip biraz da eğlenmek isterseniz her şeyin boyut değiştirdiği bu müze tam size göre!

alive museum 2

Müze girişinden itibaren, zeminde yer alan “buradan fotoğraf çekiniz” noktalarını görür görmez, içinde yer almak istediğiniz resimlere saldırmaya başlıyorsunuz. Ailenizle, yakın arkadaşlarınızla, aynı noktadan art arda fotoğraflar çekip resmin kendisine dahil olarak çok eğleneceğiniz garanti. Bazı fotoğrafları çektikten sonra rotasyonunu düzenleyerek tam bir görsel yanılgı yaratmanız mümkün.

alive museum 5

Çoğunlukla tek noktadan 3 boyutlu imajların oluştuğu müzede sadece resim çalışmaları yok. Çeşitli optik illüzyon tabloları, video çalışmaları ve yerleştirmeler de mevcut.

Müzenin birçok noktasında yer alan, hareket eden video yerleştirmeleri oldukça eğlenceli.

İnternet’te oldukça yaygın olan optik illüzyon çalışmalarını yakından deneyimleyebilirsiniz.

alive museum 3

Neden Alive Museum’u gezmelisiniz ?

1. Ülkemizde çok sayıda konsept müze yok, bu müze zincirinin Avrupa’daki tek şubesi.
2. Çocuklarınızla eğlenirken, onlara resim sanatını, algıyı ve perspektifi çok rahat anlatabilirsiniz.
3. Arkadaşınız, sevgilinizle birbirinden absürt pozlar vererek, silindir altında kalabilir, aynada birbirinizi tamamlayabilir, köpekbalığının canavar dişleri arasında eğlenebilir ve bunları sosyal medyada paylaşarak gırgıra devam edebilirsiniz.
4. Müze evcil hayvanlara da açık, evcil hayvanlarınızla da bu resim çalışmalarının içerisinde kaybolabilirsiniz.

Müze her gün saat 10:00-22:00 saatleri arasında açık. Giriş ücreti kampanyalara ve zamana göre değişebilir.

alive museum 4

Müzenin monotonluktan kurtulması için zaman zaman süreli sergiler oluşturması gerektiğini düşünüyorum. Madame Tussauds müzelerinde yer alan dijital baskılı, tek noktadan çekilince 3 boyutlu görünen işlerin, yağlı boya işlere göre daha gerçekçi bir hava yarattığı kanısındayım.

Alive Museum (Canlı Müze) Adres: Yeşilpınar Mah. Girne Cad. Eyüp / İstanbul

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN