4. Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları Latince “designare” sözcüğünden türeyen “design” kelimesi kendi içerisinde o kadar çok alt dallar ile çoğalıyor ki; hayatımıza yön veriyor. En kolay hali ile “tasarım” olarak dilimize çevrilen bu kelimeye yön veren yeni teknolojiler ALLDESIGN ISTANBUL’da 4. kez izleyicilerle buluştu.

all design 1
all design

19-21 Şubat tarihleri arasında Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşen alldesign istanbul 2015, izleyicileri dünyaca ünlü ve yerel birbirinden önemli profesyonellerin tasarım konuşmaları ile buluşturduğu gibi yaklaşık 110 firmanın katılımı ile güncel tasarım piyasasını canlandırmayı hedefliyor.

all design 2

Bu sene önceki senelerde olduğu gibi dikkatimi çeken, firma katılımı olarak en büyük payı 3D yazıcılar ve ürün tasarım hizmeti veren firmalar almış görünüyor. Aynı zamanda kolektif oluşumlar, öğrenci grupları, tasarım atölyeleri de boy göstermiş.

all design 4

Her parçanın 3 boyutlu olarak imal edildiği otomotiv sektörü öncülerinden Ford, standında bu duruma tezat olarak el yapımı araç modelleme performansına yer vermiş.

all design 6

3D yazıcılar inanılmaz hızla tamamen ev içi kullanıma uygun baskı cihazları ile hayatımıza girmeye başladılar. Konferanslarda Nurus Tasarım’dan Renan Gökyay bu konunun tehlikeleri ve gereklilikleri üzerine çeşitli yorumlar yaptı. İleri zamanlarda tıpkı şu an akıllı telefonlarda tek komutla yaptığımız fotoğraf düzenleme gibi, 3 boyutlu baskı alır hale geleceğiz.

all design 7

Günün en sevdiğim konferansı, sanırım bir TV set, dekor ve sahne tasarımcısı olduğum için, mimar ve sergileme tasarımcısı Boris Micka’nın “Sahne Olarak Müze” sunumu oldu. Aldığı birçok ödül, müzelerde sergilemeye getirdiği yeni bakış açıcısı ile oldukça ilham verici çalışmalarını paylaştı. İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin yenilenme projesinden bahsederek ülkemizde oluşacak heyecan verici bir müzenin müjdesini vermiş oldu.

all design 8

Diğer konferanslara katılmak isterseniz programa buradan ulaşabilirsiniz.

Konferans katılımları için öğrenci fiyatı 137,50 TL, diğer ziyaretçiler için 240 TL. Sergi alanı gezmek için ise giriş 20 TL. Önemli misafirleri konuk eden bu harika organizasyonun, güçlü sponsorlukları ile en azından öğrencilere daha uygun bir katılım fiyatı ile yardımcı olunmasından yanayım. 21 Şubat’ta sona erecek bu etkinliğin önümüzdeki yıllarda daha geniş alanlarda, daha geniş katılımcı yelpazesi ile bizlerle buluşmasını isterim.

all design 3