Batı Almanya’nın Fransa sınırına yakın Rust kasabasında bulunan Europa-Park, Almanlar için eğlencenin kalbi olarak görülüyor. Disneyland Paris’ten sonra Avrupa’nın en popüler ve büyük ikinci tema parkı kabul edilen Europa-Park’a geçtiğimiz hafta gitme fırsatı bulduk. Yapmış olduğumuz Fransa-Almanya-İsviçre turumuzda bir tam günümüzü Europa-Park’a ayırdık ve çocuklar gibi şen ayrıldık! İşte karşınızda Europa-Park gezi notları…

-Bu yazı Kasım 2018’de güncellenmiştir.-

Europa-Park: Almanya'nın Eğlence Merkezi
Europa-Park: Almanya’nın Eğlence Merkezi

Europa-Park Nerede?

Almanya’nın Freiburg ile Fransa’nın Strasbourg şehirleri arasında kalan Europa-Park, 1975 yılında 16 dönümlük bir alan üzerine kurulmuş. Parkın sahibi olan Mack Ailesi 1780’li yıllardan beri sirk vagonları ve roller-coaster üretirken, 1972 yılında Amerika’ya yapmış oldukları ziyaretten oldukça etkilenip Almanya’ya bir tema parkı açma fikrine erişmişler. Açıldığı yıl 250.000 ziyaretçi ağırlayan park, ikinci yıl 700.000 ve 1978 yılında ziyaretçi sayılarını milyona çıkartmışlar. Şimdilerde ise bu sayı kat be kat artmış durumda…

Europa-Park: Almanya'nın Eğlence Merkezi
Europa-Park: Almanya’nın Eğlence Merkezi

Parkın içinde 13 roller-coaster, su kaydırakları, çocuk oyuncakları, interaktif gösterilerin yapıldığı havuzlu bir meydan ve birçok otel bulunmaktadır. Tema park düşüncesinin hayata geçmesi ile “ülke bazında tema park”ların öncüsü haline gelen Europa-Park’ta 1982 yılında ilk olarak İtalya ülke temalı bir bölüm açılmış. Ardından 1984 yılında İsviçre ve Hollanda, 1988’de İngiltere, 1990’da Fransa, 1992’de İskandinavya ve 1994’de İspanya eklenmiş. Günümüzde ülke temasının mükemmel işlendiği 14 ayrı bölüm bulunuyor.

Europa-Park: Almanya'nın Eğlence Merkezi
Europa-Park: Almanya’nın Eğlence Merkezi

Son yapılan açıklamalara göre; toplam 90 dönümlük alana yayılmış ve 100’ün üzerinde atraksiyon bulunan Europa-Park’ın maliyeti 700 milyon Euro’yu aşmış, yıllık geliri ise 30 milyon Euro civarındaymış.

Europa-Park: Almanya'nın Eğlence Merkezi
Europa-Park: Almanya’nın Eğlence Merkezi

2007 yılından beri Euro Dance Festival‘e de ev sahipliği yapan Europa-Park, yaz sezonunda 9:00 – 18:00 (yoğun dönemde 20:30), kış sezonunda ise 11:00 – 19:00 saatleri arası açık. Giriş ücreti yetişkinler için 44.50 Euro olan parkta roller-coasterlar için 30-40 dakika bekleme süresi bulunuyor (yoğun dönemlerde). Biz bir pazar günü gittiğimiz için park oldukça yoğun ve kalabalıktı. Bineceğimiz her roller-coaster için yaklaşık 30 dakika sıra beklemek zorunda kaldık. Ancak şunu da belirtmekte fayda var, sıra beklerken hiç sıkılmıyorsunuz. Çünkü ülke teması işlendiği için beklediğiniz sıra boyunca karşınıza o ülkeye dair birçok özellik çıkıyor ve etrafınızı incelerken sıra bitiveriyor. Gitmeyi düşünenlere bir güzel haberimiz daha var: 2018 yılında bünyesine Avrupa’nın en büyük su tema parkını eklemeyi düşünen şirket, ziyaret edecek yediden yetmişe herkese garanti eğlence vadediyor.

Europa-Park: Almanya'nın Eğlence Merkezi
Europa-Park: Almanya’nın Eğlence Merkezi

Europa-Park Ulaşım

Europa-Park’a Basel ve Stuttgart havalimanlarından ulaşmanız mümkün. Eğer Basel Havalimanı’nı kullanacaksanız; havalimanından kalkan 208 no’lu otobüsle Freiburg’a, oradan trenle Ringsheim’e ve ardından yine otobüsle Rust (Europa-Park) bölgesine ulaşmanız mümkün. Eğer Sttutgart Havalimanı’nı kullanacaksanız, günde tek sefer çalışan ve havalimanından kalkan otobüs ile Europa-Park’a ulaşabilirsiniz.

Cesaret Yoldaşınız, Dünya Rotanız Olsun!

İlginizi çekebilir: Umut Hanioğlu’ndan Almanya’nın En Yaşanabilir Şehirlerinden: Leipzig