Seyahate çıkmaya karar verip, “Nereye gitsem?” hayalleri kurmaya başlayanların aklına en sonlarda gelecek ülkelerden biridir muhtemelen Kazakistan. Ülkenin adı telaffuz edildiğinde bile, akla yalnızca çorak bozkırlar, egzotik çadırlar, karakteristik göz yapıları olan çocuklar geliyor. Gerçekten de Türkiye’den kalkıp yalnızca seyahat etmeye gitmek için değer mi tartışılır. Çünkü hem yolu uzun, saat farkı minik bir jet-lag etkisi yaratmaya müsait, hem de uçak biletleri çok ucuz değil. Bütün bunlara katlandıktan sonra, yolu tutulabilecek çok daha cazip seyahat istikametleri var. Diğer yandan gün geçtikçe büyüyen ekonomisi ve cazip yatırım olanakları ile iş seyahati için Kazakistan’a yolunuzun düşmesi ihtimali her gün biraz daha artıyor…

IMG_9563

Almati Alternatif Gezi Rehberi

Böyle bir ihtimalde, Kazakistan Cumhuriyeti’nin en eski başkenti olan bu gün Orta Asya’nın en gelişmiş kozmopolitan şehri olarak kabul edilen Almati’ye yolunuz düşerse, orada geçirdiğiniz zamanlara keyif ve keşif katmak için mutlaka deneyimlemeniz gereken bazı şeyler var:

Otostop Taksi

Bizim bildiğimiz anlamda ticari taksiler yalnızca havalimanı ile şehir arasında faaliyet gösteriyor. Lokallerin “taksiye binmek” dedikleri şey, yolun kenarında durup, yoldan geçen arabalara el kaldırmak. Geçen her üç arabadan en az biri mutlaka durup, camdan ne yöne gittiğinizi soruyor. Gittiğiniz yön çok ters değilse, sizi arabasına kabul ediyor. Siz de buna karşılık olarak, gideceğiniz yere gelip arabadan inmeden önce cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.  Bizim için oldukça tehlikeli sayılabilecek “yabancıların arabasına binmek”, Almati’de gündelik hayatın bir parçası. 

Bu enteresan taksi deneyimi Almati’ye yolu düşenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken, oldukça oraya özgü şeylerden biri. Üstelik şansınıza İngilizce veya Türkçe bilen bir şoför çıkarsa -veya siz hali hazırda Rusça biliyorsanız- oldukça keyifli bir sohbet eşliğinde gideceğiniz yere gidebilirsiniz.

Ascention Cathedral

Processed with VSCO with c1 preset

1907 yılında inşaa edilen, deprem korkusu nedeniyle her şeyin ahşaptan yapılmasına uygun biçimde tamamen ahşaptan yapılan bu katedral, kocaman bir parkın içinde rengarenk görüntüsüyle masal aleminden fırlamış gibi görünüyor. Şehirdeki açık ara en güzel yapı.

Almati’de Sokak Keşifleri

Şehirde birbirinden tamamen alakasız üç ayrı mimari tarz ile karşılaşacaksınız. Bunların büyük bir kısmını, sovyet döneminden kalma yapılar oluşturuyor. Blok blok apartmanlar, dönemin gücünü ortaya koymaya yönelik inşaa edilmiş heybetli binalar gibi… 

Daha sonraki dönemde, Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanmasından sonra ise, genellikle ahşap ağırlıklı, çok daha minimal, oymaları ile öne çıkan yapılar inşaa edilmiş. 

Son dönemde ise, şehrin ekonomik olarak güçlendiğini göstermek için, parıltılı ve yüksek modern binalar yapılmaya başlanmış.

Processed with VSCO with c1 preset

Çoğu noktada, bu binaların yan yana durması oldukça eklektik bir görüntü sunuyor. 

Processed with VSCO with c1 preset

Bir zamanlar SSCB’nin parçası olan her ülkedeki gibi, Almati’de de şehrin ortasında pek çok, meydanı heykellerle süslenmiş, geniş park var. Sokak keşifleriniz sırasında bu parklarda oturup, keyif yaparak dinlenebilirsiniz.

IMG_1232

Bir de şehirde yürürken, Berlin’de karşınıza çıksa pekala modern sanat şaheseri olarak adlandırılabilecek pek çok görüntü ile karşılaşacaksınız. Örneğin graffiti ile süslenmiş bir duvarın önünde, hava yastıkları patlamış hurda bir araba, markası ise “Şans”…

Kok Bazaar

Çoğu şehir rehberinde, Almati’de mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler listesinin en başlarında yerini bulsa da; her mahallesinde haftada bir gün pazar kurulan bir ülke olan Türkiye’den gidenleri o kadar etkilemeyeceğini düşündüğüm bir pazar alanı burası.

IMG_1229

Yine de meyve ve sebzelerin bu kadar özenli dizildiği bir pazar başka yerde göremeyebilirsiniz. Sırf bunun için bile kapısından kısa bir göz atmayı hak ediyor. 

Kok Tobe

Şehrin ortasındayken, on beş dakika kadar süren bir teleferik yolculuğu ile, 1100 metre yüksekliğindeki Kok Tobe’ye tırmanmak, Almati’de mutlaka yapılması gereken aktivitelerden biri.

Processed with VSCO with c1 preset

Teleferik ile şehirden yavaş yavaş yükseldikten sonra, çok kısa bir süre içinde şehir hayatından tamamen uzaklaşmış oluyorsunuz. 

IMG_9566

Yukarıda sizi, çok güzel bir manzaraya bakan restoranlar, çeşit çeşit yabani hayvanlar, turistik eşyalar satan dükkanlar bekliyor.

Domuzlar, geyikler, rengarenk kuşlar arasında dağ havasını çeke çeke yürüyüş yaptıktan sonra, şehre tepeden bakarak gün batımını izleyeceğiniz restoranlardan birine unutmayı atlamayın. 

Almati’de Yeme-İçme

Farklı tatlara kapalıysanız bile, Kazakistan sizi yemek konusunda çok zorlamayacak ülkelerden biri. Geleneksel yemekleri arasında, bizim de mutfağımızda olan şaşlık gibi et yemekleri var. Eti de genellikle patates püresi veya pilavla servis ediyorlar. Menülerde görebileceğiniz en sıra dışı şey, deve sütü. Sindirim sisteminiz çok hassas değilse, bunu da gitmişken tatmanızı tavsiye ederim.

Magna Sushi

FullSizeRender 6

Asıl tavsiyem ise, sushi severlerdenseniz, şehirde birkaç şubesi bulunan Manga Sushi’de mutlaka bir öğün yemeniz. İstanbul’da ancak “çok iyi” olarak nitelendirdiğimiz birkaç pahalı restoran ayarında lezzetli ve pek farklı çeşitlerde sushi’yi oldukça uygun fiyata sunuyorlar. Sushi krepleri de oldukça lezzetli olduğu gibi, kola ile havyarın aynı fiyata olması fikrine tav olmamak elde değil.

Coba Espresso Bar

Processed with VSCO with c1 preset

Gerçekten lezzetli bir espresso veya smoothie eşliğinde güne başlamak veya wi-fi’den faydalanarak sakin bir köşede çalışmak için ideal adres. Menüsünde kahve, çay ve smoothie seçeneklerinin yanı sıra,  sebze çorbaları, salatalar, yulaf ezmesi gibi sağlıklı yiyecek alternatifleri de mevcut. 

Processed with VSCO with c1 preset

Almati’nin çok turistik bir şehir olmadığı, bu yüzden her yerde İngilizce menü veya İngilizce konuşabilen birine rastlayamayacağınız ve bu yüzden -eğer Rusça bilmiyorsanız- sıkça  Google Translator’a başvurmanız gerekeceği ve bu yüzden şarjınızı eksik etmemeniz faydalı bir bilgi olarak aklınızın bir kenarında bulunsun.

Karşılaştığınız herkesin size inanılmaz bir güleryüzlülük ile yardımcı olmaya çalışacağından emin olarak içinizi rahat tutabilirsiniz.

Uzun bir süre kalıyorsanız veya yemek konusunda çok tutucuysanız Türk yemekleri ve çayı servis eden, ayrıca geceleri bar ve club kompleksine dönüşen Esperanza da listenize eklemeniz gereken adreslerden biri.

IMG_1234

Gündüzleri oldukça spor kıyafetler ile gezinen herkes, akşam olduğunda gerçekten süsleniyor. Bu yüzden gece dışarı çıkmak niyetinde olan kadınlar, çantasına bir mini elbise ve topuklu ayakkabı atmayı unutmalı.

Keşifle ve keyifle kalın!