Hepimiz genelde TV dünyasının Oscarları sayılan Prime time Emmy Ödüllerini biliyor ve takip ediyoruz. En iyi bilinen EMMY ödüllerinden biridir Prime Time. Bunun dışında Yaratıcı Sanatsal Emmy Ödülleri, Gündüz Programı Emmy Ödülleri gibi diğer kategorileri var.

Benim bahsetmek istediğim önümüzdeki 30 Eylül Salı günü New York Lincoln Center’da Ulusal Televizyon Sanatları ve Bilimleri Akademisinin 35.yıllık Haber ve Belgesel EMMY ödüllerini sahipleri ile buluşturacak olması.

Güzel haber de arkadaşım Alper Nakri ve ekibinin History Channel televizyon kanalı için çekilmiş olan “The Ultimate Guide To The Presidents” isimli belgesel ile En iyi Grafik Design ve Sanat Yönetmenliği kategorisinde adaylıklarının olması.

The Ultimate Guide To The Presidents

Aciman’ın Sanat Güncesi olarak ve şahsen kendileri ile gurur duyduğumuzu bildiriyor ve tüm ekibe başarılar diliyoruz. Umarım bu EMMY ödülünü kaparlar. İlgili EMMY adaylıklarına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Kendisi ile blog için geçtiğimiz haftalarda bir görüşme yapmıştık.

Önce EMMY ile başlayan sohbetimiz Alper’in bana bu sene uzun süredir sizlere de blogda tanıtmak ve anlatmak istediğim 2014 BURNING MAN festivaline katılacağını ve projesini anlatması ile daha da keyiflendi.

bman_9547

Hemen kısaca Burning Man festivalinden bahsedeyim. Larry Harvey ve Jerry James tarafından ilk 1968 yılında San Francisco’da başlayan festival inanılmaz talep görmeye başlaması üzerine Nevada Black Rock Desert çölünde günümüze kadar devam eden deli güzel acayip farklı bir festival. Her sene kırk beş bine yakın katılımcının vaktini geçirdiği 7 günlük festivalde bir ritüel olan efsane tahta adam ve tüm diğer oluşumlar yakılarak sona eriyor.

Burning Man

 

Festivalde alternatif değerlere dayalı bir şehir kuruluyor. Temel niyet özgün düşünce,sanat ve yaratıcılık. Devasa sanat enstelasyonlarından oluşan bir açık hava sergisi de diyebiliriz.

Seneye gitmek farz oldu. Biz şimdiden uçak rezervasyonlarına bakmaya başladık bile.

Burning Man festivali ile ilgili çok fazla detaylı ilginç bilgi var. Sizde benim kadar ilgilendiyseniz eğer veya araştırmak isterseniz lütfen tık tık.

Bu sene 25 Ağustos -1 Eylül 2014 tarihleri arası gerçekleşti festival. Alper’den öğrendiğime göre bu senenin konsepti kervansaray imiş. Alper ve Ceylan bu kervansaray düşüncesinden yola çıkarak biraz da Türkiye’yi çağrıştıracak projelerini Burning Man başlamadan Kickstart’de aday proje olarak görücüye çıkarıyorlar.

Proje bayağı ilgi görüyor ve Burning Man’in desteklediği ilk 25 projenin içine giriyor. Çok sade bir salatalık standı oluşturarak festival boyunca katılımcıların sıcaktan dolayı kaybedecekleri tuza ihtiyaçları olabilirler fikrinden doğan bu standı sıfırdan oluşturarak hizmet verdiler.

Fikir çok sade ama bir o kadar da etnik ve kreatif. Tam da Burning Man’in önem verdiği özellikler. Sade içten ve insani olunca da tam olmuş bence.

Alper

alper3

Dünyanın en prestijli ve haber değeri yüksek internet sayfa ve bloglarından biri olan Huffingtonpost.com’un sanat ve kültür sayfasında bununla ilgili bayağı keyifli ve tanıtıcı bir haberleri çıktı. Huffington post’daki bu samimi, komik tanıtım videoları ve haber için hemen tıklayın.

Alper, bunların dışında bayağı keyifli, yaratıcı işlerle uğraşıyor. Kendisi Los Angeles’da yaşıyor.

Ben buraya bana anlattıklarını yazsam yetişmez hangisini yazsam diye kendisi ile de küçük bir pazarlık da yapmadık değil.

O yüzden kendisi ile ilgili aşağıdaki linklere bir göz atarsanız çok sevinirim.Benim favorim ilk sırada yazmış olduğum Amerika’da kendi tasarımlarını yapıp sattığı lamba, masa ve sandalyeleri gösteren site. Müthiş 🙂