Hafta sonunu vizesiz giriş yapabileceğiniz bir ülkede, tasarım parçalar alarak ve çok keyifli mekanlarda takılarak geçirmek ve üstelik bütün bunları küçük bir bütçeyle gerçekleştirmek isterseniz, bu rehber sizin için!

Belgrade

Pek çok kişi, Eski Yugoslavya’nın, şimdi Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad’ı, en cazip seyahat istikametleri arasında saymıyor.  Çünkü Roma gibi adım başı tarihi eser ile dolu değil, New York gibi rüyaları temsil etmiyor, Paris gibi modanın kalbini attırmıyor, Maldivler gibi deniz rüyası da vaat etmiyor. Ama gelin, ön yargılarınızı biraz kenara bırakın ve bu seferlik Belgrad’a bambaşka bir gözle bakın.

Öncelikle, Sırbistan’a -dolayısıyla Belgrad’a- vizesiz giriş yapma imkanınız var, geçerli bir pasaportunuz olması yeterli. İkinci olarak, 1 Türk Lirası yaklaşık 45 Sırbistan Dinarı yapıyor. Dolayısıyla cüzdanınız sürekli binlik bankonotlarla kabarık olarak geziyorsunuz ve Belgrad İstanbul’a kıyasla çok ucuz. En güzel tarafı da burada harika tasarım ürünler satın alabilir ve bütün haftasonunuzu özgün ve çok keyifli mekanlarda yiyip içerek, karşılığında da oldukça az para ödeyerek geçirebilirsiniz.

Elbette gezilecek tarihi binalar ve Sırp Milli Müzesi ile Askeri Müze gibi müzeler de var; ama kablosuz elektriği bizzat Nicola Tesla tarafından yapılmış aletlerle deneyimleyebileceğiniz Tesla Müzesi dışında diğerlerinin çok etkileyici olduğunu söyleyemem. O yüzden Belgrad’a turistik gezi yapmaya değil, keyif çatmaya gidin derim.

Keyifli zaman geçirmek için mutlaka uğramanız gereken adreslere gelirsek:

Blaznavac Belgrad

Blaznavac

Bu mekanın mottosu “Life is better in Blaznavac.” Kapısından geçip gitmek zaten imkansız. Aslanlar, zürafalar, arabalar, dansa davetkar mottolar içeren tabelalar ile oldukça absürd ve eğlenceli bir mekan. Bahçesinin ortasında antika bir araba duruyor, masada oturan iki kişinin arasından kocaman bir zürafa heykeli sarkıyor. Leziz kokteyller servis eden, büyüklere yönelik bir sirk gibi. Menüsünden, masada duran toz şekere kadar her detay ile ayrı ayrı ilgilenmişler. Çok renkli, çok keyifli ve çok mutlu bir yer. Belgrad’a gelmişken uğramayı ihmal etmemeniz gereken mekanlardan.

(Kneginje Ljubice 18 numara)

Koffein_Belgrade_mushaboom8 (3)

2. Koffein

Kahve severlerin kalbini çalacak mekanlardan biri. Belgrad, alıştığımız kahve zincirleri yerine, buraya özgü kahveciler ile dolu ve en meşhurlarından biri Koffein.

Sırp Krallığı’nın görkemini taşıyan az sayıdaki caddeden biri olan Knez Mihailova’da da bir şubesi var. İçerisi bir nevi kahve müzesi gibi. İçeri girip çuvalları koklayıp kendinize beraberinizde götürmek için kahvenizi bile çektirebilirsiniz.

Farklı bir şeyler denemek isterseniz, şampanya bardağında servis edilen portakallı kahve Shakareto aklınızda bulunsun.

smokvica

3. Smokvica

Lokallerin arasına karışmak istiyorum, hem leziz yemekler yemek, hem de harika kokteyller yudumlamak istiyorum derseniz istikametiniz Smokvica olsun. Oldukça geniş bir yelpazede yemek seçenekleri sunuyorlar. Dana carpaccio’dan, humus üzeri falafele, Thai usulü tavuktan tacosa yok yok. Üstelik hepsi oldukça lezzetli. Kokteyllerin ise sunumunu mu yoksa tadını mı daha çok sevdiğinize karar vermekte zorlanabilirsiniz.

(Kralja Petra, 73 numara)

little bay_belgrad_mushaboom8 (4)

4. Little Bay

Sıra dışı bir yemek deneyimi yaşamak isterseniz, Little Bay en iyi istikamet. Kapıdan içeri girdiğiniz anda kendinizi yüz yıllarca eskiye ışınlanmış gibi hissediyorsunuz. Kırmızı kadifeden perdeler, masa örtüleri, ortada duran bir piyano, localardan oluşan masalar… Üst kattaki localarda, tepede asılı bir çan var. Garsona ihtiyaç duyduğunuz anda, ipi çekerek zili çalmanız yeterli oluyor. Porsiyonlar büyük, atmosfer sıra dışı.

(Dosiyejeva, 9a)

belgrade_street_mushaboom8_sezen (27)

5. Skandarlija

Burası Belgrad’ın Asmalımescit’i. Sağlı sollu dizilmiş restoran, pub ve tavernalarla dolu bir sokak. İnsanların birbirinin üstüne çıktığı dans edilen mekanlar da var, canlı müzik eşliğinde rakija içilenler de, mum ışığında romantik akşam yemeği yenilenler de… Yani ruh haliniz ne olursa olsun, bu sokakta keyfinize göre bir şeyler bulmanız pekala mümkün. O yüzden bir akşamınızı buraya ayırmalısınız.

belgrade_design district_mushaboom8 (1)

6. Belgrade Design District

Tasarım butiklerle dolu bu pasajda kıyafet mağazaları ağırlıklı. Pasajı boydan boya yürüdükten sonra, çok sempatik bir avluya çıkacaksınız. Avluya çıktığınızda sağ tarafta kalan Gallery1250 tam anlamıyla bir seramik cenneti. İçerideki her şey çok zevkli.

Yalnızca fincan değil, seramikten takılar, tablolar, ev eşyaları gibi daha onlarca çok tatlı ürün satılıyor burada.

(Cumiceva 2, 16b)

mikser house_bedgrade_mushaboom8 (1)

7. Mikser House

Burası kollektif bir etkinlik alanı. Belgrad’ın merkezinin biraz dışında yer alıyor, giderken sokakların çehresinin değişmesinden çekinmeyin, bizim Karaköy gibi düşünün.

Yan tarafında çok güzel bir cafe, içeride sürekli çeşitli etkinlikler yapılan bir sahne ve tasarım ürünler satan standlar var. Belgradlı tasarımcıların elinden çıkan onlarca ürün satılıyor. Defterler, anahtarlık şeklinde canlı bitkiler, çok esprili porselen takımlar, yastıklar, bisiklet aksesuarları, magnetler, tasarım şişeli biralar…

(Karađorđeva, 46 numara)

club brankow

8. Club Brankow

Geceyi sabaha bağlamak isterseniz, Belgrad’ın en meşhur gece klüplerinden biri. Gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı ve çok geçe kalmamanızı tavsiye ederim. En iyi müzikler 24:00 – 02:00 arasında çalıyor.

Kendinize bir loca tutun, şişe açtırın, dans edin ve Belgrad’ın ucuz bir şehir olmasının sefasını sürün.

IMG_7740

9. Kalemegdan Parkı

İçinde Askeri Müze ile Belgrad Kalesi’ni barındıran bu parkta, dünyanın en çok sıfırlı parasından ve askeri şapkadan birer tane alıp, yeşilliğin keyfini çıkararak, gelip geçeni izleyebilir, kitabınızı okuyabilir ve dinlenebilirsiniz.

10. 2 Numaralı Tramvay 

Çok yorulmadan şehir hakkında da bilgi sahibi olmak isterseniz bir tramvay durağı bulun, bileti tramvayın içinden satın alabilirsiniz. 2 numaralı tramvay, şehrin ana noktalarının tamamını geziyor. Tam bir tur atarak, şehrin yerleşimi ve geneli hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.