Lapland’da Kuzey ışıklarına şahit olmaya, Nairobi’de vahşi doğayla iç içe bir hafta geçirmeye veya Uganda’da dağ gorilleriyle trekking’e katılmak gibi aktivitelerle unutmayacağınız bir tatil yaşamaya ne dersiniz? Alternatif önerilerle karşınızdayız!

Alternatif Deneyimlerin Peşinde

Lapland, Finlandiya: Kuzey Işıkları ve İgloo’lar

Kuzey Işıkları
Lapland, Finlandiya: Kuzey Işıkları

Ocak-Mart ayları mucizevi Kuzey ışıklarının en sık görüldüğü dönem. Güneş’ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan doğal ışımalar olan Kuzey ışıklarını görmek, her ziyaret eden için mümkün olmasa da, doğru tarihler ve doğru bölgelere gidildiği zaman bu olasılık büyük bir ölçüde artıyor. Lapland’a yalnızca Kuzey ışıklarını görmek için gidilmiyor tabii. Burada yapılacak çok şey var; karla kaplı ormanların içerisinde kar motorsikletleri ile safariye çıkmak, husky’lerle kızak maceralarına atılmak, ren geyikleriyle tanışmak… Bu tatili ilginç kılan noktalardan biri de, ormanın içerisine yerleştirilmiş cam igloo’larda konaklamak.

Kakslauttanen Arctic Resort
Lapland, Finlandiya: İgloo’lar

Cam igloo odalarında kalmak isteyenlere tavsiyemiz; Kakslauttanen Arctic Resort’a mutlaka göz atmaları. Akşamları otelin kütük ev bölümünde şömine yanında yemek-şarap keyfinizi yaptıktan sonra, lüks igloo’nuzda yataktan Kuzey ışıklarını seyretmekten daha enteresan bir deneyim olabilir mi?

Nairobi, Kenya: Giraffa Manor ve Safari

Kenya
Nairobi, Kenya: Giraffa Manor

Nairobi’de Giraffe Manor otelinde zürafalarla kahvaltı etmek kadar unutulmaz bir deneyim olamaz herhalde. Yemyeşil bahçeleri, zarif dekorasyonu, geniş terasları ve muhteşem yemekleri ile sizi kendine hayran bırakacak. Kahvaltı ederken otelin dışına gelen zürafalara yemek verebilecek, onlarla tüm gününüzü geçirebileceksiniz. Meryl Streep ve Robert Redford’un başrollerini paylaştığı Out of Africa filmini izleyenler anlayacaklardır; Giraffe Manor’da kalan her misafir kendini bu filmden bir karesinde hissediyor. Bu yüzden de 12 odası olan otelin bir odasına, Out of Africa’nın yazarı Karen Blixen’in ismi verilmiş.

Safari
Nairobi, Kenya: Safari

Kenya’ya, yani Nairobi’ye gitmişken, safari yapmak isterseniz; Richard Branson’ın 12 çadırlı lüks kampı Mahali Mzuri’de konaklayabilir ve antiloptan leopara, aslandan çitaya, filden sırtlana yüzlerce çeşit hayvanı doğal yaşamları içerisinde, olabildiğince yakından görme imkanı bulabilirsiniz. Safarilerden geldiğinizde ormanın içerisindeki açık havuza girmek, akşamları Michelin lezzetinde yemeklerle beraber Güney Afrika şarapları içmek inanılmaz bir deneyim olacak. Hayali bile heyecan veriyor, değil mi?

Uganda: Gorillerle Yürüyüş ve Rafting

safari
Uganda: Gorillerle Yürüyüş

Dağ gorillerinin aile anlayışları, hareketleri ve zekaları ile insan ırkına en yakın canlı olduklarını biliyor muydunuz? Bu uysal ve bir o kadar da eğlenceli dağ gorilleri ile yürüyüş yapma fikri nasıl geliyor kulağınıza? Ünlü yağmur ormanları Bwindi Milli Parkı’nda dağ gorilleriyle ve Kibale Ormanları’nda şempanze yürüyüşü yapabileceğiniz bu tatilde, Ishasha’da ağaç aslanlarını görebilecek, Kazinga Kanalı’nda tekneyle hippo ve timsah turuna katılabileceksiniz. Mini adacıklarla dolu Bunyonyi Gölü’nde kano gezisine katılacak, Nil Nehri’nin doğdu yer Jinja’da rafting yapabileceksiniz.

uganda copy
Uganda: Gorilla Safari Lodge

Lüksten hiç ödün vermeyen “Gorilla Safari Lodge” adlı lojmanlarda kalıp, doğanın içerisinde bir tatil geçirmek sizin için uygunsa bu deneyimi mutlaka yaşamalısınız. Farklı parklar ve kamplar arasında yolculuk yaparken, Uganda’nın muhteşem doğasına şahit olacak, insanlarıyla tanışıp, onların lokal hayatlarını gözlemleyebileceksiniz.