Henüz deniz sezonu başlamamışken, ama güneş kendisini göstermiş içinizi ısıtırken, iki günlük bir seyahat kaçamağı yapmak isteyenler için Selanik ideal istikametlerden biri. Yürüyerek keşfedebileceğiniz ve Türkiye’den geldiğinizi söylediğinizde coşkuyla karşılanacağınız bu şehre yola çıkmadan önce çantanıza attığınızdan emin olmanız gereken üç şey var: Güneş gözlüğü, rahat ayakkabılar ve sivri sineklere karşı kendinizi korumak için bir sprey.

iheart_selanik_mushaboom8IMG_5799

Selanik’e gitmişken, Atatürk’ün doğduğu evi, Selaniklilerin buluşma noktası olan Kamara Meydanı’nı, buradaki Osmanlı döneminden kalma Rotonda Camii’yi, palmiyeleri ile içinizi açacak kocaman Aristotles Meydanı’nı, Beyaz Kule’yi görmezseniz ve her fırsatta, ne kadar deneseniz de aynısını yapamayacağınız leziz frappeleri içmezseniz elbette olmaz.

IMG_6603

Bunların dışında, şehrin cıvıl cıvıl genç nüfusunun arasına karışmak, şehri lokaliyle birlikte yaşamak isterseniz uğramanız gereken birkaç harika adres karşınızda…

tabya bar_selanik_mushaboom8IMG_5778

Tabya:

Merdivenlerden çıktıktan sonra, kendinizi gizli bir avluda buluyorsunuz. Karşınıza çıkan ilk şey, minderlerin üzerine yayılmış plaklar ile bir DJ set oluyor. Açık havada oturmak isterseniz, müziğin yayıldığı avluda, her birinin üzerine taze çiçekler yerleştirilmiş masalar bulunuyor. Bulunduğu sokağın sakinliğinin inadına, burada, müzik, kahkahalar ve kadeh tokuşturma sesleri birbirine karışıyor. Kapalı kısmının dekorasyonunda kullanılan her parça o kadar zevkli ki, içeride mi dışarıda mı otursam kararsızlığı yaşamanız çok muhtemel, keyifle vakit geçireceğiniz ise şüphesiz.

Adres: Kon/nou Melenikou nr. 14

i heart coffee

i heart:

Hayattaki her şey sanattır, felsefesiyle yola çıkmış; bu özeni dekorasyonundan, kahvesine, karton bardağından, çalışanlarına kadar her detaya yansıtmış bir kahveci i heart. Kapısının önünden geçerken, içeri girmeden geçip gitmeniz imkansız. Leziz kahvenizi içerken, içerideki her bir detayın fotoğrafını çekmek isteyeceksiniz. Dışarı çıktığınızda ağzınızda kahvenin güzel aroması, aklınızda girişine yazılmış Afrika atasözü olacak: “Hızlı gitmek istiyorsan yalnız git, uzağa gitmek istiyorsan birlikte.

Adres: Episkopou Kitrous Nikolaou nr.7

IMG_1069

Rotunda’nın arka sokakları:

Gittiğiniz şehirlerde graffitilerin izini sürmeyi sevenlerdeniz, Rotunda’nın civarlarındayken haritanızı kapatın, içinizden geldiği gibi ara sokaklarda gezinin, kendi favorinizi seçin.

ble selanik

Ble:

Selanik sokaklarını arşınlamaktan yorulduğunuzda enerji depolamak için harika bir istikamet Ble isimli pastane. Özellikle profiterol leziz. Üstelik beyaz çikolatalı, bitter çikolatalı ve sütlü çikolatalı olmak üzere seçenekleriniz var.

Adres: Agias Sofias nr.19

tsimiski _ takı

Tsimiski Caddesi’ndeki takı tezgahı:

Seyahat hatırası olarak kendinize, çok şık ve uygun fiyatlı el yapımı bir takı almak isterseniz, alışveriş caddesi olan Tsimiski’de bir boy yürüyün. Yalnız vitrinlere değil, sokaktaki tezgahlara da bakınarak olursanız bu tezgah zaten direkt gözünüze çarpacaktır. Fiyatlar 6 – 20 euro arasında değişiyor. Tatil bittikten sonra, takınızın, seyahat anılarından daha çok sükse yapacağından emin olabilirsiniz.

sempriko

Sempriko:

Eğer deniz ürünlerini sevenlerdenseniz, Selanik’te mutlaka ama mutlaka uğramanız gereken adres Sempriko. Muhtemelen sizden başka hiçbir turistin olmayacağı, lokallerin favorisi olduğu için oturabilmek için sıra beklemeniz gerekecek bir restoran burası. Üstelik masa bekleme aşamasına gelmeden önce, burayı bulmak için de biraz çaba harcamanız gerekecek, çünkü yanlış bir sokağa girdiğinizi düşündürecek bir lokasyonda ve dışında hiçbir tabela yok. Masaya oturup, bir şişe taze reçine şarabı söyledikten sonra, karides, ahtapot ve midye eşliğinde hem görsel hem lezzet şöleni yaşamak için harika bir istikamet.

Adres: Fragkon nr.2

agora ouzeri

Egnata:

Akşam yolunu tutmanız gereken bölge Egnata. Burada oturup uzo içmek isterseniz Oyzeri Agora (Oyzeri uzo içilen yer anlamına geliyor); elektronik müzik eşliğinde dans etmek isterseniz Tokyo Bar, şarap sevenlerdenseniz Kelari Pro başta olmak üzere herkesin zevkine hitab edecek bir mekan bulmanız mümkün.

selanik

Selanik’i düşündüğünüzden daha çok sevmeye hazır olun, keşifle ve keyifle kalın!