70. Golden Globe (Altın Küre) adayları, dün açıklandı. Her yıl sinema ve televizyon dünyasının en iyilerini seçen, fakat bu iki dünyanın en büyük ödülleri olan Oscar Ödülleri ve Emmy Ödülleri’ne etkisi her geçen yıl daha da azalan bu star sevdalısı organizasyonun adaylarının yine de bize anlatabileceği çok şey var.

Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) Ödülleri ya da herkesin bildiği adıyla Altın Küre Ödülleri, bu yıl 70. kez dağıtılacak. Sivri diliyle sevenlerini memnun eden, sevmeyenlerini ise çileden çıkaran Ricky Gervais ile geçen birkaç yılın ardından törenin bu yılki sunucuları televizyonun en komik kadınları Tina Fey ve Amy Poehler:

Yıllar önce “Oscar’ın habercisi” olarak anılan bu ödüller, son yıllarda sinema ya da televizyon ödüllerini takip edenler tarafından ciddiye alınmamaya başlandı. Bunun iki nedeni var: Öncelikle birlik, yani seçimleri yapan üyeler, dünyanın dört bir yanından gelip çalışmalarını Güney Kaliforniya’da sürdüren 90 kişiden oluşuyor. Bu sayı 6,000′den fazla üyesi bulunan AMPAS (Oscar Ödülleri’ni dağıtan film akademisi) ve 15,000′den fazla üyesi bulunan ATAS (Emmy Ödülleri’ni dağıtan televizyon akademisi) ile karşılaştırıldığında çok gülünç. İkincisi, Altın Küre Ödülleri töreni izleyenlere ‘star’ göstermek adına adayları arasına o yıl sanatsal başarı anlamında öne çıkmayan ünlü isimleri katmaktan hiç çekinmiyor. Bunun en güzel örneği, 2 yıl önce çok kötü eleştiriler alan “The Tourist” filminin ve iki oyuncusu Johnny Depp ile Angelina Jolie’nin aday gösterilmesi. Kısacası Altın Küreler, moda ve magazin takipçileri için gösterişli bir Kırmızı Halı vaat ederken, sinema takipçileri için yalnızca sıradan bir ödül töreni olabiliyor artık. Yine de yılın öne çıkan filmlerini, dizilerini ve oyunculuk performanslarının bir özetini istiyorsanız aday listesinden öğrenebileceğiniz çok şey var:

Oscar yarışında öne çıkan filmler hangileri?

Altın Küre Ödülleri’nde Drama ve Komedi/Müzikal olarak iki ayrı ‘En İyi Film’ kategorisi olması, bazı filmlerin yarışa dahil olması için önemli bir fırsattı -ta ki Oscar’lardaki kural değişikliği sonucu 5-10 arası En İyi Film adayı olabileceği açıklanana kadar. Oscar tahminlerinde öne çıkan filmlerden “Argo”, “Les Miserables”, “Life of Pi”, “Lincoln”, “Silver Linings Playbook” ve “Zero Dark Thirty”i, Altın Küre adayları arasında da görüyoruz. Bu altılı muhtemelen Oscarlar’da da karşımıza çıkacak.”Lincoln“, aldığı 7 adaylıkla 70. Altın Küre Aday Listesi’nin yıldızı. Steven Spielberg ve Daniel Day-Lewis‘i buluşturan Abraham Lincoln biyografisi tam bir Oscar filmi gibi duruyor. Komedi/müzikal kategorilerinde ise ünlü romandan uyarlanan müzikalden uyarlanan “Les Miserables” (Sefiller) öne çıkıyor. Hugh Jackman, Anne Hathaway ve Russell Crowe‘un rol aldığı yapımın yönetmeni ilk sinema filmi “King’s Speech” ile Oscar kazanan Tom Hooper.

Geriye kalan (ve karışık bir matematikle karar verilen) boşlukları doldurabilecek filmler içinse arayış sürmekte, sonucuysa eleştirmen ve meslek birliklerinin ödülleri gösterecek. Paul Thomas Anderson’ın beklentilerimizi karşılamayan filmi “The Master”, yalnızca 3 Altın Küre adaylığı alarak gerilemeyi sürdürüyor. Altın Küreler’in ivme kazandırabileceği film ise kuşkusuz “Django Unchained“. Son filmi “Inglourious Basterds” ile Oscar yarışına geri dönen Tarantino’nun Jamie Foxx, Leonardo DiCaprio ve Christoph Waltz‘u buluşturan bu Western filmini de merakla bekliyoruz. Altın Küre adayları arasındaki, muhtemelen Oscar adayı da olacak bu filmlerden çoğunu Türkiye’de Aralık 2012 – Mart 2013 tarihleri arasında vizyonda izleyebileceğiz.

Oscar yarışında önde giden oyuncular kimler?

Daniel Day-Lewis, bir Amerikan başkanı biyorgafisinde, üstelik ona bir hayli benzeyerek rol alıyor. Oyuncunun üçüncü Oscar’ını kazanması için tek engel, filmin yönetmeninin bugüne dek hiçbir oyuncusu Oscar kazanamayan Steven Spielberg oluşu. Favoriler arasında “The Master”daki rolü ile Joaquin Phoenix ve “Flight”taki performansı ile Denzel Washington var. Altın Küreler’deki komedi/müzikal kategorisinde ise bu üç ismin yanında yer alabilecek iki iddialı performans bulunuyor: “Les Miserables”da Jean Valjean’ı canlandıran Hugh Jackman ve yılın öne çıkan bağımsızı “Silver Linings Playbook”tan Bradley Cooper.

En İyi Kadın Oyuncu kategorisi içinse pek bir cevap vaat etmiyor Altın Küre aday listesi. Drama kategorisinde Kathryn Bigelow’un Usame bin Ladin’in yakalanmasını konu alan milliyetçi filminde başrol oynayan Jessica Chastain, komedi/müzikal kategorisinde ise “Silver Linings Playbook” ile Jennifer Lawrence, Oscar yarışının da önde giden oyuncuları. Yılın öne çıkan performanslarından 85 yaşındaki Emmanuelle Riva (Amour) ve 8 yaşındaki Quvenzhane Willis’in (Beasts of the Southern Wild) eksikliği ise fark ediliyor. Bu eksiklikler adaylar arasında bulunan Marion Cotillard (Rust & Bone), Naomi Watts (Impossible), Helen Mirren (Hitchcock) ya da Rachel Weisz‘in (Deep Blue Sea) yolunu açabilir.

Muhtemelen ilk kez Altın Küreler sayesinde duyduğumuz filmler hangileri?

Altın Küre adayları, özellikle komedi/müzikal kategorilerini doldurma gerekliliğinden dolayı, sezonu yakından takip etsek dahi daha önce adını hiç duymadığımız filmleri karşımıza çıkarabiliyor. Bunlardan ilki geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nin Açılış Filmi olan, Terence Davies imzalı “Deep Blue Sea“. Açıkçası pek izleyici dostu olmayan, ağır ilerleyen bir film. Bir diğeri, yine İstanbul Film Festivali’nde gösterilen, yaşlı İngiliz oyuncuların bir arada ortalama performanslar sergilediği “Best Exotic Marigold Hotel“. Kendinizi iyi hissettirecek, egzotik Hindistan’da geçen bir ‘hayatı seviyorum’ filmi izlemek istiyorsanız DVD raflarında bulabilirsiniz.

Richard Gere’in performansı ile aday olan “Arbitrage“, Nicole Kidman ve Zac Efron’un çok konuşulan sahneleri ile duymuş olabileceğiniz “Paperboy“, Dustin Hoffman‘ın ilk yönetmenlik denemesi “Quartet” ve yılın bağımsız filmlerinden “The Sessions” da ileriki aylarda vizyonda görebileceğimiz yapımlar. Şaşırtıcı bir şekilde 3 adaylık elde eden roman uyarlaması, Ewan McGregor ve Emily Blunt‘lı “Salmon Fishing in the Yemen“in ise vizyon tarihi belirsiz.

Takip edilesi yeni diziler hangileri?

Altın Küre, yalnızca sinema demek değil tabii ki. Bu yılki aday listesinde drama dizilerinde 4 adaylıkla “Homeland“, komedi/müzikal dizilerinde ise 3 adaylıkla “Modern Family” öne çıkıyor. Bu yılın Emmy galiplerinin öne çıkması tabii ki şaşırtıcı değil. Aday listesi sayesinde tanışabileceğiniz yeni televizyon dizileri olarak ise “The Newsroom” ve “Smash” sayılabilir. Ülkemizde de gösterilen “The Newsroom“, bir televizyon kanalının haber merkezinin kamera arkasında yaşananları konu alan, senaryosu ile başarıyı yakalayan, etkileyici bir dizi. “Smash” ise bir Broadway müzikalinin perde arkasını ekranlara yansıtıyor. Eğer Emmy’lerin ardından merak edip göz atmadıysanız “Mad Men”i Emmy tahtından eden “Homeland“, Brooklyn’de yaşayan 4 kız arkadaşa odaklanan “Girls” ve politik komedi “Veep” de yeni sayılabileceklerden.

 

En önemli dört daldaki adaylıklar şöyle, gerisine HFPA’nın websitesinden göz atabilirsiniz:

En İyi Film Adayları (Drama): Argo, Django Unchained, Life of Pi, Lincoln, Zero Dark Thirty

En İyi Film Adayları (Komedi/Müzikal): Best Exotic Marigold Hotel, Les Miserables, Moonrise Kingdom, Salmon Fishing in the Yemen, Silver Linings Playbook

En İyi TV Dizisi (Drama): Breaking Bad, Boardwalk Empire, Downton Abbey, Homeland, Newsroom

En İyi TV Dizisi (Komedi/Müzikal): Big Bang Theory, Episodes, Girls, Modern Family, Smash

 

theMagger’dan “Argo” izlenimleri…

theMagger’dan Oscar Boy röportajı…

Emre Eminoğlu

theMagger Editörü, Kültür ve Sanat Yazarı
SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?