78. Altın Küre Ödülleri, sürpriz seçimlerle sahiplerini buldu! Jane Fonda konuşmasıyla, Nomadland, Borat Subsequent Moviefilm ve The Crown kazandıkları ödüllerle geceye damga vurdu. İşte, ödül töreninden notlar ve ödül kazananlar

78. Altın Küre Ödülleri

Altın Küre Ödülleri 2021
Tina Fey ve Amy Poehler: 78. Altın Küre Ödülleri

Pandemi nedeniyle bir ay kadar ötelenen 78. Altın Küre Ödülleri töreni, daha önce benzeri görülmeyen bir formatta ve şartlarda gerçekleşti. New York’taki Tina Fey ve Los Angeles’taki Amy Poehler‘ın iki ayrı sahneden sunduğu ve her iki şehirde de özel konukların fiziksel katılımıyla düzenlenen, adayların ise çevrim içi canlı bağlantılarla karşımıza çıktığı tören, Türkiye’de GAIN üzerinden canlı yayınlandı; her zamanki gibi beklenen sonuçlardan çok sürprizler dikkat çekti. Gündemdeki konulardan en önemlisi, ödülleri dağıtan Hollywood Yabancı Gazeteciler Birliği’nin (HFPA) tek bir siyah üyesi olmamasının geçtiğimiz gün ortaya çıkmasıydı ve bu konuya yönelik eleştiriler ve iğnelemeler HFPA’nın bir dakikalık ve inandırıcı olmayan özrünün önüne geçti. Sinema tarafında Nomadland ve Borat Subsequent Moviefilm‘in kazandıkları ikişer ödülle, televizyon tarafında ise The Crown‘un kazandığı dört ödülle damga vurduğu töreni canlı izleyemeyenlerdenseniz, özellikle Tina Fey ve Amy Poehler‘ın yüzde yüz senkronize olmasa da felakete dönüşmeyen açılış konuşmalarını, Jane Fonda‘nın onur ödülü kabul konuşmasını, Chadwick Boseman‘ın ödülünü kabul eden eşi Taylor Simone Ledward‘ın duygusal konuşmasını ve Chloé Zhao ile Sacha Baron Cohen‘in ödül konuşmalarını izlemenizi öneriyoruz.

Jane Fonda ve Norman Lear

Altın Küre Ödülleri’nin onur ödülü niteliğindeki, 1952 yılından beri dağıtılan Cecile B. DeMille Ödülü, Hollywood’un en sevilen isimlerinden birine verildi bu yıl: Jane Fonda. Sadece unutulmaz filmlerdeki performanslarıyla yetenekli bir oyuncu olarak değil, hep haklının tarafında olduğu mücadeleleriyle cesur bir aktivist olarak da tanıdığımız efsanevi yıldız Jane Fonda‘nın hikâye anlatıcılığının gücünü ve çeşitliliğin önemini vurgulayan ödül konuşmasını kesinlikle dinlemenizi öneriyorum.

Altın Küre Ödülleri - Jane Fonda
Jane Fonda

Carol Burnett Ödülü olarak iki yıl önce takdim edilmeye başlayan ve televizyon dünyasına yaptığı katkılar nedeniyle bir sanatçıya layık görülen ödülün bu seneki sahibi ise Norman Lear‘dı. İmza attığı All in the Family, The Jeffersons ve One Day at a Time gibi televizyon dizileri ve bu dizilerde işlediği konularla Amerikan televizyonlarının devrimci niteliğindeki yapımcı ve yazarlarından Norman Lear, bu yılki şartlardan dolayı hak ettiği ayakta alkışı karşısında görememiş olsa da, kariyeri Wanda Sykes‘ın sunumuyla kutlandı.

Film Ödülleri

Nomadland
Nomadland (Chloé Zhao, 2020)

Chloé Zhao imzalı, ekonomik krize yenik düştükten sonra kendisini Batı ABD eyaletlerinde yollara veren bir kadının göçebe yaşamını konu alan Nomadland, en fazla adaylığı bulunan David Fincher imzalı Mank‘i sollayarak en büyük iki ödüle (En İyi Film – Drama ve En İyi Yönetmen) uzandı. Gecede En İyi Film Komedi/Müzikal seçilen Borat Subsequent Moviefilm ve En İyi Animasyon seçilen Soul da ikişer ödül kazandı. Film dallarındaki oyunculuk ödülleri birçok sürprizle karşılaşmamıza sebep oldu: Biyografik film The United States vs. Billie Holiday‘de Billie Holiday’e hayat veren Andra Day, politik doğruluktan uzak, tartışmalı komedi I Care a Lot‘taki performansıyla Rosamund Pike ve politik gerilim The Mauritanian‘daki rolüyle (kazanmayı kendisinin de beklemediği her halinden belli olan) Jodie Foster sürpriz ödüllere uzandı.

Chadwick Boseman
Ma Rainey’s Black Bottom (George C. Wolfe, 2020)

Altın Küre Ödülleri’nin Akademi Ödülleri’ne olan etkisi üzerine yorum yapmak gerekirse; Chadwick Boseman‘ın (Ma Rainey’s Black Bottom) erken ölümünün ardından gelen En İyi Erkek Oyuncu ödülünün ve bu kategoride kazanan ikinci kadın yönetmen olan Chloé Zhao‘nun (Nomadland) En İyi Yönetmen zaferinin Akademi Ödülleri’nde de tekrar edeceğini öngörmek zor değil. Diğer yandan kaçırdığı ödülün Maria Bakalova‘nın (Borat Subsequent Moviefilm) Oscar adaylığını tehlikeye attığını, Daniel Kaluuya‘nın (Judas and the Black Messiah) kazandığı ödülün ise kendisinin Oscar adaylığını garantilediğini söylemek mümkün. Sürpriz kazananlar Andra Day ve Jodie Foster’ın adaylık şansları ise bir hayli yükselmiş durumda. Yine de ödül sezonu henüz yeni başlıyor; bu yüzden Nomadland‘in göçebelerinin filmde, yönetmen Chloé Zhao‘nun ise teşekkür konuşmasında dediği gibi: “Yolda görüşmek üzere..

78. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan filmler şöyle:

Nomadland (2) | En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen (Chloé Zhao)

Borat Subsequent Moviefilm (2) | En İyi Film – Komedi/Müzikal, En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Sacha Boran Cohen)

Soul (2) | En İyi Animasyon, En İyi Özgün Müzik

The Trial of the Chicago 7 (1) | En İyi Senaryo

The United States vs. Billie Holiday (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Drama

Ma Rainey’s Black Bottom (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Chadwick Boseman)

I Care a Lot (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Rosamund Pike)

The Mauritanian (1) | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Jodie Foster)

Judas and the Black Messiah (1) | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Daniel Kaluuya)

Minari (1) | En İyi Yabancı Dilde Film

The Life Ahead (1) | En İyi Özgün Şarkı

Televizyon Ödülleri

The Queen’s Gambit

Televizyon kategorilerinde en çok adaylığı elde eden The Crown, ödül gecesinin de galibi oldu ve En İyi Dizi – Drama dahil 4 Altın Küre kazanarak gecede en fazla ödül kazanan yapım oldu. Netflix’in bu yıl çok konuşulan satranç temalı mini-dizisi The Queen’s Gambit ve Primetime Emmy Ödülleri’nin rekortmeni komedi Schitt’s Creek ikişer ödülle The Crown‘un ardından geldi. Henüz izlemeyenlerdenseniz, Jason Sudeikis‘in Apple TV+ dizisi Ted Lasso ile aldığı En İyi Erkek Oyuncu – Komedi ödülü, diziyi radarınıza sokmak için yeterli olmalı.

78. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan diziler şöyle:

The Crown (4) | En İyi Dizi – Drama, En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Emma Corrin), En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Josh O’Connor), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Gillian Anderson)

Schitt’s Creek (2) | En İyi Dizi – Komedi/Müzikal, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Catherine O’Hara)

The Queen’s Gambit (2) | En İyi Mini-dizi/TV Filmi, En İyi Kadın Oyuncu – Mini-dizi/TV Filmi (Anya Taylor-Joy)

Ted Lasso (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Jason Sudeikis)

I Know This Much Is True (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Mini-dizi/TV Filmi (Mark Ruffalo)

Small Axe (1) | En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (John Boyega)

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri