75. Altın Küre Ödülleri, Oprah Winfrey’in aldığı onur ödülü ve yaptığı ödül konuşmasının damga vurduğu bir törenle dün gece sahiplerini buldu. İşte geceden önemli notlar…

Altın Küre Ödülleri, Oprah Winfrey’in aldığı onur ödülü ve yaptığı ödül konuşmasının damga vurduğu bir törenle dün gece sahiplerini buldu. İşte geceden önemli notlar…

#WhyWeWearBlack | #TimesUp | #MeToo

DS9iS5CW0AMAAyM
TimesUp: 75. Altın Küre Ödülleri Ardından

Ödül törenleri dendiğinde, hele ki moda ve magazinle en az sinema ve televizyonla ilgilendiğiniz kadar ilgileniyorsanız, aklınıza hemen kırmızı halı bölümleri geliyor olabilir. Ünlülerin büyük bir kalabalığı yararak dünyaca ünlü tasarımcıların imzasını taşıyan elbiseleri ve smokinleriyle birer birer geçiş yaptığı bu bölümde sunucular da genellikle kıyafetlerin tasarımcılarına, mücevherlerin değerine filmler ve performanslara gösterdiklerinden daha çok ilgi gösterirler. 2017 yılında Hollywood’da yaşananlarsa, 75. Altın Küre Ödülleri öncesinde dev bir dayanışmanın filizlenmesine ve kırmızı halıya bambaşka bir anlam yüklenmesine neden oldu. (Birçok endüstri gibi) Erkek egemen bir endüstri olan Hollywood’da kadınların fiziksel, psikolojik, cinsel ve ekonomik olarak erkek tarafından saldırıya uğradığı ve istismar edilmesi, birçok ünlü yapımcı ve oyuncunun cinsel tacizle suçlanması, kadınların ve erkeklerin endüstride yaşananlara yıllarca çelşitli sebeplerle seslerini çıkaramamış olmaları… Tüm bunlar gündemdeyken pahalı elbiselerinden ve ışıltılı mücevherlerinden konuşmayı doğru ve etik bulmayan bir grup kadın, Altın Küre Ödülleri’ne siyah elbiselerle geleceklerini ve elbiseleri hakkında değil endüstrinin çürümüşlüğü hakkında konuşacaklarını söyledi ve herkesi de bu şekilde giyinmeye ve konuşmaya davet etti. Dahası, aralarında Meryl Streep, Emma Stone, Amy Poehler ve Michelle Williams’ın da bulunduğu birçok ünlü isim, davete +1’leri olarak cinsiyet eşitliği ve feminizm alanındaki aktivistleri getirdi. Gece boyunca kadınlar #MeToo ve #TimesUp mesajları verdi. Yine de En İyi Film ödülü için yarışan 10 filmden yalnızca 1’inin kadınlar tarafından yönetildiği, En İyi Yönetmen ödülü için yarışan isimler arasında ise bir kadının bulunmadığı aday listesi daha kat edilmesi gereken çok yol olduğunun bir kanıtı gibiydi. Natalie Portman, En İyi Yönetmen adaylarını tanıtırken “Here are the all-male nominees… / Tamamı erkek adaylar şunlar…” diyerek gecenin en akılda kalan cümlelerinden birini kurmuş oldu.

Oprah Winfrey

Cecil B. DeMille Ödülü: Oprah Winfrey | Fotoğraf: Reuters
Cecil B. DeMille Ödülü: Oprah Winfrey | Fotoğraf: Reuters

Altın Küre Ödülleri’nin onur ödülü niteliğindeki, 1952 yılından beri dağıtılan Cecile B. DeMille Ödülü, tarihte ilk kez bir siyahi kadına takdim edildi: Oprah Winfrey (Bu ödülü adan kadın sayısının iki basamaklı sayılara da anca birkaç yıl önce ulaştığını eklemek de şart.) Oprah Winfrey’i az sayıda yapımda kamera önünde görüyor, adını yapımcılar arasında nadiren duyuyor olabilirsiniz ama onun televizyon ve film endüstrisinin, hatta ABD’nin en güçlü, en etkili ve en ilham verici kadınlarından biri olduğu gerçeğini göz ardı etmek imkansız. Winfrey, yaptığı konuşmayla da bu güç, etki ve ilham vericiliğini bir kez daha konuşturarak ayakta alkışlandı.

Film Ödülleri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, 7 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Yönetmen ödülünü alan The Shape of Water‘ı sollayarak gecenin en çok ödül alan filmi olmayı başardı. Ülkemizde ilk gösteirmi Filmekimi’nde yapılan, Martin McDonagh imzalı film, kızının aydınlanmayan cinayetinden sorumlu tuttuğu emniyet birimine savaş açan bir kadının hikâyesini, yetenekli ve zengin bir oyuncu kadrosunun performansları eşliğinde anlatıyor. Komedi/müzikal dallarında ise 2 ödülle Greta Gerwig‘in yazıp yönettiği büyüme hikâyesi Lady Bird öne çıktı. En İyi Film ödüllerinin her ikisinin de güçlü kadın karakterlerin başrolde olduğu filmlere gitmesi, gecenin mesajı ve odak noktasıyla sizce de çok uyumlu değil mi?

Lady-Bird-1600×900-c-default
Lady Bird

75. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan filmler şöyle:

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (4) | En İyi Film – Drama, En İyi Senaryo, En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Frances McDormand), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Sam Rockwell)

Lady Bird (2) | En İyi Film – Komedi/Müzikal, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Saoirse Ronan)

The Shape of Water (2) | En İyi Yönetmen (Guillermo del Toro), En İyi Müzik (Alexandre Desplat)

Aus dem Nichts / In the Fade (1) | En İyi Yabancı Film

Coco (1) | En İyi Animasyon

Darkest Hour (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Gary Oldman)

The Disaster Artist (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (James Franco)

I, Tonya (1) | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Allison Janney)

The Greatest Showman (1) | En İyi Şarkı (“This Is Me”)

Televizyon Ödülleri

cq5dam.web.1200.675
Big Little Lies

Geçtiğimiz aylarda Primetime Emmy Ödülleri’ni silip süpüren, Jean-Marc Vallée imzalı minidizi Big Little Lies, Altın Küre Ödülleri’ne de damgasını vurdu. Nicole Kidman, Reese Witherspoon, Shailene Woodley ve Laura Dern’ü bir araya getiren göz kamaştırıcı kadrosuyla bu minidiziyi 2’şer ödül kazanan (ve yine kadın ana karakterlere sahip) The Handmaid’s Tale ve The Marvelous Mrs. Maisel izledi.

75. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan diziler şöyle:

Big Little Lies (4) | En İyi Minidizi/TV Filmi, En İyi Kadın Oyuncu – Minidizi/TV Filmi (Nicole Kidman), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Alexander Skarsgård), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Laura Dern)

The Handmaid’s Tale (2) | En İyi Dizi – Drama, En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Elisabeth Moss)

The Marvelous Mrs. Maisel (2) | En İyi Dizi – Komedi/Müzikal, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Rachel Brosnahan)

Fargo (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Minidizi/TV Filmi (Ewan McGregor)

Master of None (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Aziz Ansari)

This Is Us (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Sterling K. Brown)

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri