77. Altın Küre Ödülleri sürpriz seçimlerle sahiplerini buldu, Ellen DeGeneres ve Tom Hanks onur ödülü konuşmalarıyla duygulandırdı. İşte geceden notlar!

77. Altın Küre Ödülleri

Beşinci kez, sivri diliyle ve törenin yıldız konuklarını aşağılayan, çoğu zaman haddini aşan esprileriyle tanınan Ricky Gervais tarafından sunulan Altın Küre Ödülleri töreni, bu yıl onun söylediklerinden çok Avustralya’daki yangınlar, onların ve daha biz insanları bekleyen birçok felaketin sebebi olan iklim değişikliği, ABD ve İran arasındaki politik gerilim ve son birkaç yıldır olduğu gibi sektördeki kadınların önündeki fırsat eşitsizliği hakkındaki mesajların etkisiyle konuşulacağa benziyor. Töreni canlı izleyemeyenlerdenseniz, özellikle törene katılamayan Russell Crowe‘un Jennifer Aniston tarafından okunan konuşması ile Patricia Arquette ve Michelle Williams‘ın ödül konuşmalarını izlemenizi öneriyoruz.

Ellen DeGeneres ve Tom Hanks

Ellen DeGeneres

Altın Küre Ödülleri’nin onur ödülü niteliğindeki, 1952 yılından beri dağıtılan Cecile B. DeMille Ödülü, Hollywood’un en sevilen isimlerinden birine verildi bu yıl: Tom Hanks. Charlize Theron‘un takdim ettiği ödülü kabul eden, dinlemenizi önerdiğimiz dokunaklı konuşmasında gözyaşlarına hakim olamayan Tom Hanks’in, sizi de duygulandıracağı kesin. Fakat gecenin en etkileyici anlarının Altın Küre Ödülleri’nin görece çok yeni, fakat bir o kadar önemli olan diğer onu ödülü sırasında yaşandığını söylemek mümkün. Carol Burnett Ödülü olarak geçtiğimiz yıl takdim edilmeye başlayan ve televizyon dünyasına yaptığı katkılar nedeniyle bir sanatçıya layık görülen ödülün bu seneki sahibi Ellen DeGeneres‘ti. Özellikle televizyonlarda LGBTİ+ bireylerin görünürlüğü için kariyerinin ilk döneminde çok büyük riskler alarak çalışan DeGeneres’in ödülü, ilham verdiği gençlerden yalnızca biri olan komedyen Kate McKinnon tarafından sunuldu.

Film Ödülleri

altın küre ödülleri - once upon a time in hollywood
Once Upon a Time… in Hollywood (2019, Quentin Tarantino)

Quentin Tarantino‘nun Leonardo DiCaprio ve Brad Pitt‘li Once Upon a Time… in Hollywood filmi, en fazla adaylığı bulunan Marriage Storyi sollayarak hem En İyi Film – Komedi/Müzikal ödülünün sahibi hem de 3 ödülle gecenin en çok ödül kazanan yapımı oldu. Gecenin en büyük sürprizi ve en büyük kazananı ise kuşkusuz Sam Mendes’in I. Dünya Savaşı filmi 1917 idi. En İyi Yönetmen kategorisinde Martin Scorsese ve Bong Joon-ho gibi güçlü rakiplerini alt eden Sam Mendes bununla kalmadı, En İyi Film – Drama ödülünü de evine götürdü. Ödül sezonunun favorilerinden, Güney Kore filmi Gisaengchung / Parasite, kurallar gereği dahil olamadığı En İyi Film yarışında kaybettiğini En İyi Yabancı Dilde Film ödülüne uzanarak buldu. Gecenin en önemli cümlelerinden biri ise ABD izleyicisine ironik bir mesaj yollayan, filmin yönetmeni Bong’a ait: “İki buçuk santimlik altyazı engelini aşarsanız, çok fazla muhteşem filmle tanışacaksınız.

altın küre ödülleri - 1917
1917 (2019, Sam Mendes)

77. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan filmler şöyle:

Once Upon a Time… in Hollywood (3) | En İyi Film – Komedi/Müzikal, En İyi Senaryo, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Brad Pitt)

1917 (2) | En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen (Sam Mendes)

Joker (2)| En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Joaquin Phoenix), En İyi Orijinal Müzik (Hildur Gudnadottir)

Rocketman (2) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Taron Egerton), En İyi Orijinal Şarkı

The Farewell (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Awkwafina)

Gisaengchung / Parasite (1) | En İyi Yabancı Dilde Film

Judy (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Renée Zellweger)

Marriage Story (1) | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Laura Dern)

The Missing Link (1) | En İyi Animasyon

Televizyon Ödülleri

Chernobyl

Geçtiğimiz aylarda Primetime Emmy Ödülleri‘ni de silip süpüren iki yapım, Phoebe Waller-Bridge‘in yaratıcısı olduğu komedi dizisi Fleabag ve HBO’nun Çernobil felaketini konu alan etkileyici mini-dizisi Chernobyl, yanlarına son dönemin gittikçe popülerleşen drama dizisi Succession‘ı da alarak Altın Küre Ödülleri’ne damgasını vurdu. Altın Küre Ödülleri’nin televizyon cephesinin üç büyük ödülüne uzanan bu üç yapım, hanelerine birer ödül daha eklemeyi de ihmal etmedi. Geçtiğimiz yıl rol aldığı The Favourite filmiyle ödül sezonunun en renkli isimlerinden birine dönüşen Olivia Colman, bu kez Claire Foy’dan teslim aldığı taç ile The Crown dizisindeki performansıyla ödüllendirildi. Altın Küre Ödülleri gecesindeki televizyon ödüllerindeki en büyük sürpriz ise, Ramy Youssef‘in kazandığı ödül oldu. Müslüman-Amerikalı bir ailenin genç üyesi olan Youssef’in deneyimlerini paylaştığı Hulu yapımı komediyi biz izleme listemize ekledik bile!

77. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan diziler şöyle:

Chernobyl (2) | En İyi Minidizi/TV Filmi, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Stellan Skarsgard)

Fleabag (2) | En İyi Komedi Dizisi, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Phoebe Waller-Bridge)

Succession (2)| En İyi Drama Dizisi, En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Brian Cox)

The Act (1) | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Patricia Arquette)

The Crown (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Olivia Colman)

Fosse/Verdon (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Minidizi/TV Filmi (Michelle Williams)

The Loudest Voice (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Minidizi/TV Filmi (Russell Crowe)

Ramy (1) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Ramy Youssef)

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri