81. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu! Oppenheimer ve Succession kazandıkları ödüllerle geceye damga vurdu. İşte, ödül töreninden notlar ve ödül kazananlar

81. Altın Küre Ödülleri

Hatırlarsanız 78. Altın Küre Ödülleri töreninin hemen öncesinde ödülleri veren kurum Hollywood Foreign Press Association (HFPA) rüşvet, şeffaflıktan yoksunluk ve ırkçılık konulu bir skandallar zinciriyle sarsılmıştı. 79. Altın Küre Ödülleri yayıncı kanal NBC ve aday isimlerin protestoları nedeniyle gerçekleşmemiş, kurum 2022 ve 2023 yılları boyunca üye sayısını ve çeşitliliğini arttırmak ve şeffaf, denetlenebilir, kurumsal bir yönetim yapısı benimsemek gibi somut adımlarla sinema endüstrisini dönüşmekte olduğuna ikna etmişti. Geçen yıl 80. Altın Küre Ödülleri sunucusu Jerrod Carmichael sert bir açılış monoluğu ile HFPA’ı canlı yayında yerden yere vurduktan sonra, 81. Altın Küre Ödülleri yeni bir kanalda (CBS), tarihe karışan HFPA’nın yerini alan The Golden Globes markasıyla 7 Ocak Pazar 2024 gecesi gerçekleşti.

81. Altın Küre Ödülleri sunucusu Jo Koy

81. Altın Küre Ödülleri sunucusu Jo Koy, tarihin en kötü ödül töreni sunuculuklarından birini yaptı; şakalarının hiçbiri salondakileri güldürmeyi başaramadı. Sinema tarafında Oppenheimer, televizyon tarafında ise Succession‘ın damga vurduğu töreni canlı izleyemeyenlerdenseniz Andra Day-Jon Batiste ve Kristen Wiig-Will Ferrell ikililerinin ödül sunumlarını ve Lily Gladstone, Christopher Nolan, Justine Triet, Paul Giamatti ve Ayo Edebiri’nin ödül konuşmalarını izlemenizi öneriyoruz.

Film Ödülleri

Oppenheimer

2023’ün en büyük sinema olayı olan Barbenheimer ile Barbie – Oppenheimer rekabeti, Altın Küre Ödülleri cephesinde Oppenheimer‘ın zaferiyle sonuçlandı. Oppenheimer, En İyi Film – Drama dahil 5 ödüle uzandı. Öte yandan Barbie, bu yıl ilk kez verilen Sinema ve Gişe Başarısı kategorisindeki ödülün sahibi oldu, filmin üç şarkıyla aday olduğu En İyi Özgün Şarkı kategorisinde de Billie Eilish – Finneas O’Connell imzalı “What Was I Made For?“un yüzü güldü. Altın Palmiye ödüllü Fransız filmi Anatomy of a Fall, En İyi İngilizce-Olmayan Film ödülünün yanı sıra En İyi Senaryo ödülüne de uzanarak sürpriz yaptı. Oppenheimer (Cillian Murphy ve Robert Downey Jr.) ile The Holdovers‘ın (Paul Giamatti ve Da’Vine Joy Randolph) ikişer oyuncusu ödüllendirildi.

81. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan filmler şöyle:

Poor Things

Oppenheimer (5) | En İyi Film – Drama, En İyi Yönetmen (Christopher Nolan), En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Cillian Murphy), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Robert Downey Jr.), En İyi Özgün Müzik

Poor Things (2) | En İyi Film – Komedi/Müzikal, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Emma Stone)

Anatomy of a Fall (2) | En İyi İngilizce-Olmayan Film, En İyi Senaryo

The Holdovers (2) | En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Paul Giamatti), En İyi Yardıcı Kadın Oyuncu (Da’Vine Joy Randolph)

Barbie(2) | Sinema ve Gişe Başarısı, En İyi Özgün Şarkı

Killers of the Flower Moon (1) | En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Lily Gladstone)

The Boy and the Heron (1) | En İyi Animasyon

Televizyon Ödülleri

Succession

Televizyon kategorilerinde çeşit çeşit yapımın ödüllendirildiği yıllardan değildi. 12 ödülden 10’u 3 yapım arasında paylaşıldı: Drama dizilerinde 4 ödülle Succession, komedi dizilerinde 3 ödülle The Bear, mini-dizilerde 3 ödülle Beef, sonbahardaki Hollywood grevleri nedeniyle henüz dağıtılamamış Primetime Emmy Ödülleri’nde de iddialı olduklarını böylece kanıtladılar. Öte yandan geçtiğimiz yıl içinde ekranlara veda eden Succession, Altın Küreler’e de görkemli bir veda etmiş oldu. Bu yıl ilk kez verilen En İyi Stand-up Komedi ödülünün sahibi ise, Altın Küre Ödülleri tarihinde gecenin sunuculuğunu beş kez üstlenen, fakat bu yıl ödülünü kabul etmek üzere törene katılmayan Ricky Gervais oldu.

81. Altın Küre Ödülleri’nde ödül kazanan diziler şöyle:

Beef

Succession (4) | En İyi Dizi – Drama, En İyi Kadın Oyuncu – Drama (Sarah Snook), En İyi Erkek Oyuncu – Drama (Kieran Culkin), En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Matthew Macfadyen)

The Bear (3) | En İyi Dizi – Komedi/Müzikal, En İyi Kadın Oyuncu – Komedi/Müzikal (Ayo Edebiri), En İyi Erkek Oyuncu – Komedi/Müzikal (Jeremy Allen White)

Beef (3) | En İyi Mini-dizi/TV Filmi, En İyi Kadın Oyuncu – Mini-dizi/TV Filmi (Ali Wong), En İyi Erkek Oyuncu – Mini-dizi/TV Filmi (Steven Yeun)

The Crown (1) | En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Elizabeth Debicki)

Ricky Gervais: Armageddon (1) | En İyi Stand-up Komedi

İlginizi çekebilir: Sinemagger’dan Film Önerileri