Bir market alışverişi en fazla ne kadar sıra dışı olabilir sizce? Bir markete girdiğinizi ve o markette cüzdanınızı kullanmak zorunda kalmadığınızı, kasada sıra beklemediğinizi ve kasiyersiz marketten aldıklarınız için para ödemeden çıktığınız hayal edin. Amazon Go’yu duymuş muydunuz? Dünya e-ticaret devi Amazon, Amerika’da kasiyersiz market zinciri kurdu. Daha sıra dışı ne  olabilir? E-ticaret sektöründe bir girişimci olarak beni oldukça heyecanlandıran bu projeden sizlere de bahsetmek istiyorum.

Amazon Go
Amazon Go | Fotoğraf: businessinsider

E-ticaret dünyada ülkemizde olduğundan çok daha başka bir yerde. İnsanlar artık sadece en ucuz ürünü almak için online sitelere ya da uygulamalara girmiyorlar; kendilerine özel promosyonlar, hayatlarını kolaylaştıracak çözümler arıyorlar. Gelişimini tamamlamış e-ticaret sektörü de Amerika’da kullanıcılarına tam istediklerini sunmak için sürekli yeni teknolojiler geliştiriyor.

Biz daha yapay zekayı yeni yeni e-ticaret sitelerinde kullanmaya başladık ancak Amazon Go bu teknolojiyi klasik market alışverişine taşıdı bile.

İlk şubesini Seattle’da kuran Amazon Go’ya girebilmek için öncelikle Amazon Go uygulamasını indirmeniz ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz gerekiyor.

Amazon Go Barcode System
Amazon Go Barcode System | Fotoğraf: businessinsider

Ahşap siyah kaplama rafları, sıcak atmosferi ile sizi karşılayan markete uygulamada oluşturduğunuz karekod ile giriş yapıyorsunuz. Seçtiğiniz ürünleri sepetinize alıyorsunuz ve sonra para ödemeden marketten çıkıp gidiyorsunuz. Uygulama ödemeyi kredi kartınızdan otomatik olarak çekiyor.

Peki uygulama nereden biliyor ne aldığınızı? Öncelikle bütün market sizi izleyen kameralarla dolu. Her hareketiniz izleniyor. Bu kameralar bilgisayar görüşü denilen bir teknolojiye sahip. Bu teknoloji ile kameralar neyi çektiklerini izleyip tanımlayabiliyor.

Raflarda bulunan ağırlık sensörleri ile raftan eksilen ürünler takip edilebiliyor. Siz bir ürünü almaktan vazgeçip rafa tekrar koyduğunuzda uygulamadaki sepetinizden ürün otomatik olarak siliniyor.

Amazon Go
Amazon Go | Fotoğraf: Fortune

Bilgisayar görüşündeki hareket sensörleri ile raflarda bulunan ağırlık sensörlerinden toplanan veriler birleştiriliyor ve sizin hangi ürünü ne zaman hangi raftan aldığınızı belirleyip uygulamadaki sepetinize doğru bilgiyi gönderiyor.

Deep Learning yani bir tür yapay zeka sayesinde Amazon Go, müşterilerinin alışveriş alışkanlıklarını izleyip analiz ediyor ve bu alışkanlıkları öğreniyor. Yani çok yakında Amazon Go sayesinde Amazon müşterilerine çok daha özel hizmet sunabilir duruma gelecek gibi görünüyor.

Amazon Go sonrasında Amerika’da teknoloji firmaları bu teknolojinin üzerine yenilerini eklemek için çalışmalara başladılar bile.

Türkiye’de bu teknolojiyi gerçekleştirebilecek ve vizyonuna en uygun olabilecek şirketin baskasindarama.com olduğunu Stevie Awards jürisi ödül değerlendirmelerinde bahsetmişlerdi. Kim bilir belki de mümkün olur! Ama diğer yandan teknolojinin geldiği nokta gerçekten heyecan verici olsa da bu kadar her bilgimizin toplandığı her hareketimizin izlendiği bir dünya nasıl bir yer olur?  Düşündürücü…

youtube play youtube play

Kapak fotoğrafı: hoodline