American Honey

Tırtıldan Kelebeğe: American Honey

IMDB: 7,3/ 10

Yönetmen: Andrea Arnold

Oyuncular: Sasha Lane, Shia LaBeouf, Riley Keough

Amerikan rüyasının, kabus kısmına hoş geldiniz. Star, Amerikan rüyasında pek de rüya olmayan bir hayat yaşamaktadır. 18 yaşında iki çocuğun sorumluluğu ile uğraşıp çöpten yemek toplamakla geçen bir hayat sürmektedir. Annesi kendilerini bırakıp gitmiş, iki kardeşi ve evin sorumluluğu Star’ın üstündedir. Bununla birlikte babası giden karısının yerine star’ı koymaya çalışmakta ve kızını taciz etmektedir. Bir gün Jack ile karşılaştığında ise hayatını değiştirmesinin zamanı geldiğine karar verir. Onun için hayatının değişeceği o eşik gelmişti. Jack’in cazibesine kapılıp; dergi satan bir grupla seyahat etmeye başlaması onun hayatındaki en büyük karar, en büyük yol ayrımı oldu.

Bir minibüs dolusu hayatın erken kaybedenleri genç, Amerikan rüyasını yaşayan üst ve orta gelirli kesime magazin üyeliği satmak için canla başla çalışmaktadırlar. Onların hayalleri patronları bencillik abidesi Krystal’ın ellerinde. O ne kadar müsaade ederse onlar da o kadar hayallerine kavuşuyorlar. Çünkü hiçbirinin kaybedecek hiçbir şeyi, arkasından merak eden kimi kimsesi yok ve Krystal bunu kullanıyor. İşte bu noktada Star ve Krystal arasında bir savaş başlıyor. Birilerine yalan söyleyerek satmak Star’a doğru gelmese de o kendine has yöntemler bulmak için çabalıyor. Bu sırada aşkın hem insanı göklere çıkaran, hem de insanı yerin yedi kat altına sokan yönleriyle Jack sayesinde tanımaya başlıyor.

american_honey_header_desktop

Aslında Star’ın kendini bulma öyküsü American Honey. Star’ın kendini, gücünü keşfetmesini izliyoruz filmde. Tipik kelebeğin kozadan çıkması ve ardından hayatta kalmak için her şeyi yapabilecek demir bilek olması hikayesi. Ancak filmle ilgili çok büyük bir sıkıntı var. Film çok uzun! Tamı tamına 162 dakika! Eee süre bu kadar uzun olunca bir sürü gereksiz uzunlukta sahne çıkıyor karşımıza doğal olarak. Ancak filmin o kadar güzel bir soundtracki var ki, o sahnelerin etkisini atlatmanız için ilaç gibi geliyor.

Oyunculuktan, yönetmenliğe geçen bir ismi görüyoruz filmin künyesinde. Filmin yönetmeni Andrea Arnold, kariyerine oyunculukla başlayıp yönetmenlikle devam eden isimlerden. Wasp isimli kısa filmiyle Oscar heykelciğiyle kavuşması da var üstelik. Sinemasının merkezini güçlü kadın hikayeleri oluşturuyor yönetmenin ve American Honey de bunun en güzel örneklerinden.

Star rolünde Sasha Lane’i izliyoruz. Sasha Lane ismini hepimiz ilk kez duyuyoruz. Çünkü kendisi bir oyuncu değil. Yönetmen Andrea Arnold oyuncu seçmelerini plajlarda, parklarda eğlenen gençlerden yapmayı tercih ediyor. Sasha Lane ise yönetmenin daha önce çektiği bir kısa filmde kostüm asistanı olarak çalışmış ve o sırada keşfediliyor yönetmen tarafından. Filmin diğer başrolünde Shia LaBeouf’u izliyoruz ve performansıyla bizi hiç şaşırtmıyor. En iyi performanslarından birinde izliyoruz Shia LaBeouf’u.

Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışmıştı ve büyük beğeni toplamıştı American Honey. Büyük ödülle dönemedi Cannes’dan ancak Jüri Büyük Ödülü’nün sahibi oldu. Filmin uzunluğu dışında pek bir kusuru olmadığı düşünülürse, başrolde oynayan Sasha Lane ve Shia LaBeouf’un performansının güzelliğe de buna eklenirse ortaya seyri güzel bir hikaye çıkıyor.