Amigurumi, örgü tığı ve sık iğne ile yapılan Japonlara özgü bir oyuncak yapma sanatı olarak tanımlanabilir. Tamamen el emeğine dayanan bu sanat oldukça uğraş gerektiyor. Ancak şunu da belirtmeliyim ki özellikle el işlerine yatkınlığınız varsa kolaylıkla yapabilirsiniz. Ben kendimi bu sanata pek yakın hissetmiyorum çünkü tığ işine açıkcası uzağım. Ama sizin el beceriniz varsa ve bu tarz hobiler hoşunuza gidiyorsa hiç vakit kaybetmeden Amigurumi hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmaya başlayın derim.

Amigurumi Oyuncaklar
Amigurumi Oyuncaklar| Fotoğraf:mimuu.com

Amigurumi Nedir?

Amigurumi kelimesini sizler de benim gibi ilk defa duyuyorsanız eğer, eminim ilk duyduğunuzda bu nasıl bir kelime ya da garip bir adı varmış diye düşündüğünüzü tahmin ediyorum. Ben son zamanların en yaygın hobilerinden olan Amigurumi ile daha önce tanışmamıştım. Kendisiyle tanışmam bu sanatla ilgilenen arkadaşlarım sayesinde oldu. Arkadaşlarımın yaptığı çalışmalar o kadar güzeldi ki, bu oyuncak sanatını henüz bilmeyenlerle hemen paylaşmalıyım diye düşündüm.  

İlk önce Amigurumi kelimesinin kökenini incelediğimizde “ami” tığ ve şiş anlamına gelirken “nuigurumi” ise içi doldurulmuş oyuncak anlamına geliyor. Özetle tığ kullanarak ortaya çıkardığımız modelin içi doldurulup oyuncak haline geliyor. Amigurumi, Japon kökenli bir kelime olduğu için vatanı elbette Japonya. Sosyal medya sayesinde günümüzde artık hızla yaygınlaşan, insanlar tarafından yapılan hobiler arasında yeri almış bile.

Amigurumi Malzemeleri  

Amigurumi yapmaya başlamak için ihtiyacımız olan iki temel ana malzeme var: tığ ve ip. Diğer malzemeler yer belirleyici, iğne, elyaf, güvenlik kilitli gözler ve tabii yaptığınız modele göre ihtiyaç duyulan diğer malzemeler. Amigurumi’ye yeni başlayanlar için öncelikle ip seçiminden bahsetmek istiyorum: %100 pamuklu iplik, merserize pamuklu iplik, akrilik iplik, %50 pamuklu %50 akrilik iplik, peluş iplik, kadife iplik vb. – ip konusunda geniş bir yelpazesi var. Yapacağınız modele göre ipe karar verebilirsiniz. Ben deneme amaçlı yapmak istiyorum diyorsanız elinizde hangi ip varsa onunla başlayabilirsiniz. Ancak bebeğinize ya da çocuğunuza güzel bir oyuncak yapmayı düşünüyorsanız ip seçimine büyük önem vermelisiniz. Sağlıklı, cilde zarar vermeyecek pamuklu ipler daha uygun olabilir. 

Amigurumi Tavuk Modeli
Amigurumi Tavuk Modeli | Fotoğraf: kendikendineyap.com

Oyuncak yaratırken daha çok farklı hayvan türleri, meyve, kaktüs ya da oyuncak bebekler tercih ediliyor. Bu modellerin dışında kendi hayal gücünüze göre yeni bir model de oluşturabilirsiniz. Sosyal medyada hobiyle ilgili bir çok sayfada çok güzel tarfiler yer alıyor. Eğer sizler de denemek ve  yapmak istediğiniz modelin tarifini arıyorsanız arkadaşlarımın önerdiği @amigurumi_tarifler_ hesabına göz atabilirsiniz. Ya da Pinterest’te arama yapabilirsiniz. Yapmak istediğiniz modelin adını yazıp tarattığınızda da bir çok siteden tariflere göz atmanız mümkün.

Amigurumi ipinden yapılan oyuncakların diğer oyuncaklardan en önemli farkı uzun süreli olması. Dayanıklı bir şekilde uzun süre sizinle kalacak olan bu sevimli oyuncakları isterseniz yıkayabilirsiniz. Ekonomik olması, uzun süreli olması ve annelerin kendi çocukların istediği modellere göre ortaya oyuncak yaratması da en önemli artılarından sadece birkaçı. Aslında sadece bu hobiyi oyuncakla sınırlandırmayabilirsiniz. İsterseniz ev dekorasyonu olarak istediğiniz bir modeli ortaya çıkarabilirsiniz. Anahtarlık, ev dekorasyonu ya da oyuncak olarak istediğiniz gibi uygulamaya başlayabilirsiniz. El emeği olduğu için güzel bir hediye olarak da düşünülebilir. 

Kapak fotoğrafı: hanimlarpasaji.com/

İlginizi çekebilir: Boylebianektod’dan Hama Boncukları