Seyahate çıkarken, hele ki ilk kez ziyaret edeceğiniz bir şehirse hedefiniz, biliyoruz siz de her gününüzü en iyi şekilde planlamak, en doğru mekanları ziyaret edebilmek için uzun araştırmalar yapıyorsunuz. İnternet evreninde yer alan yüzlerce en iyiler listeleri ve öneriler arasında theMagger’daki seyahat yazılarının da unutmadığınızı biliyoruz. Magger’ların önerilerileriyle Amsterdam’ın lezzet duraklarını sizini için derledik. Şimdiden iyi yolculuklar!

Café Brecht

Cafe Brecht

Café Brecht bana Berlin’in kafelerini hatırlatıyor. Bir kısmında koltuklar var; tam yayılmalık, bir kısmında saç kesimi yapılıyor, bir diğer kısmında da bir topluluk görüyorsunuz; çünkü “Story Telling” etkinliği var! Ayrıca çayları ve tatlıları da çok lezzetli. Weteringcircuit yakınlarında yer alan bu mekanın çevresi de, saatte ne kadar pedal çevirdiklerini hesap edemediğim Amsterdamlılarla dolu.

– Deniz Yılmaz

De Drie Graefjes

De Drie Graefjes

Dam Square’in yakın, Rokin Caddesi’ndeki efsane cupcakeçi De Drie Graefjes’i mutlaka denemelisiniz! Tiramisulu muffinleri, rengarenk cupcakeleri ve harika ortamıyla buradan iki saat boyunca çıkamadık.

 – Lisya Kalma

 

Café Wester

En keyifli kafelerin başında gelen, nehrin hemen karşısında, Jordaan bölgesinde yer alan bu mekanda, bira da içebilirsiniz, yeni pişmiş keklerinden de yiyebilirsiniz. Bar kısmında bir sürü polaroid fotoğraflar asılı, bakmaya doyulmuyor.

– Deniz Yılmaz

 Belgique Bar 

Cafe Belgique

Birçok çeşitte Belçika birasına sahip bu mekan, daracık ama içeriye girdiğiniz andan itibaren size pozitif bir enerji yayıyor. DJ her an size kabinini bırakabilir, barmen yerine geçmenizi söyleyebilir, şaşırmayın… Bir de bu barda birileriyle tanışmamak elde değil çünkü o kadar ufak ki, aniden kendinizi sohbet ederken buluyorsunuz. Ayrıca eklemeliyim ki; Belçika biraları çok sert, iki bardaktan sonra bile etraf biraz sallanabiliyor :)

– Öykü Doğan

Cafe de Klos 

DSCF2680

Bir kırmızı et sever olarak her gidişimde ilk akşam burada yemek için tuttururum. Bu kadar harika et yapan bu mekanın çok az masası olması ve genelde kocaman bar çevresinde oturulması nedeniyle bir saate yakın bekleme süresi oluyor. Varsın olsun, sokağın karşısındaki barlarında bir şeyler içerek bekliyorsunuz sıranız gelince sizi gelip alıyorlar. Klos’un en çok tercih edilen özel yemeği Domuz Kaburga; normal, barbekü soslu ve tütsülenmiş çeşitleri var. Ben domuz eti yemem derseniz (demeyin bence bu harika mekan için, ama sizin bileceğiniz iş) çok güzel dana ve kuzu etleri var.

– Zeynep Cansoylu Samancıoğlu

Lombardos 

Lombardos

Amsterdam’da bir sürü harika hamburger mekanı var ama Lombardos “the hamburgerci” tartışmasız. Etleri çok güzel menüde çok az seçenek var böylece 3-4 çeşit hamburgeri insan üstü lezzette yapabiliyorlar. Hem yereller hem de turistler arasında fazlasıyla ünlü ve sadece 4-5 kişilik banko tadında oturma yeri var. Hem kullanılan etler, hem ekmekleri hem de özel sosları çok güzel. Ben ekmeksiz yediğim için çektiğim fotoğraflar çok estetik gelmeyebilir ama Amerika standardlarına yakın hamburgerler onlar.

– Zeynep Cansoylu Samancıoğlu

Greenwoods Keizersgracht

42744224_LCtMQy5Y8lihIKrFm2wyVR9rs4nrspa7_5f0wLkexG0

İngiliz kahvaltısı arıyorsanız sizi böyle alalım. Egg benedict ve et&fasülye dolu full english ısmarlayıp, kendi yaptıkları ekmeklerin üzerine tereyağı sürüp sürüp mideye indirdik. Duvardaki Twigy de aşırı cool bir şekilde bize bakıyordu. Bu arada hafta sonlarında kapıda kuyruk oluyormuş. Biz hafta içi gittiğimiz için boştu ve sanırım Türkler arasında da baya popüler ki, 4 masadan 2’sinde Türkçe konuşuluyordu.

– Ezgi Karatekin

Bakers Roasters

IMG_83751

Her daim kapısında sıra olan ama klasik bir ifadeyle beklemenize değecek bir mekan. Sabah kahvaltısını burada yaparsan, akşama kadar acıkmayacağını garanti ediyorum.

– Ezgi Karatekin

Pancake Corner

Pancake

Yine Amsterdam’n en çok sevdiğim meydanı Leidesplein’den bir başka kahvaltı mekanı da Pancake Corner. İsmi her ne kadar pancake köşesi olsa da bence bu köşe asıl “İngiliz Kahvaltısı Köşesi” olmalı. İngiliz kahvaltılarının porsiyonları kocaman, doyurucu ve lezzeti de şahane! Benim gibi günün her öğünü tatlı, ama kahvaltıyı tuzlu sevenlerdenseniz omletlerini de tavsiye edebilirim.

– Deliheights

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

  1. Lombardos, sanırım dünyadaki en iyi hamburgerleri yapıyor olabilirler.

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?