Amsterdam her ne kadar hareketli hayatı ile bilinse de hemen yamacında huzuru barındırıyor. Siz de benim gibi Amsterdam sokaklarında yeterince kaybolduysanız, kasabalarında kaybolmaya başlayabilirsiniz. Rotamız: Zaanse Schans, Edam ve Volendam.

Amsterdam’ın benim için en çekici yanı, bir sokakta kozmopolit şehir hayatında kaybolurken iki sokak arkada huzura kavuşabilmek. “Yok iki sokak ötesi bana yetmez” derseniz de, yarım saat mesafeli kasabalarda huzurla doyasıya kucaklaşmak mümkün.

Nasıl gidilir?

Amsterdam Merkez Tren İstasyonundan (Amsterdam Centraal) hareket eden otobüslerle ulaşım çok çok rahat. Biletleri 10 € karşılığında otobüs şoförlerinden veya yine istasyondaki bilet satış ofislerinden almak mümkün. Bilet sayesinde kasabalara ulaşım sağlayan otobüsleri 24 saat boyunca istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Bir gün içerisinde bütün köyleri / kasabaları gezmek mümkün değil, o yüzden ben kendime 3 hedef belirledim ve yola koyuldum.

Zaanse Schans Konum

IMG_3476
Zaanse Schans

Centraal’den 391 no’lu otobüs ve 45 dakikalık bir yolculukla Zaanse Schans’a ulaşılıyor. Köyün simgesi yel değirmenleri. Tipik Dutch mimarisi, ayakkabıları ve tabii ki peynirleriyle nefis bir köy. Havalar soğuksa, sıcak çikolatanızla nehir kenarında yürüyebilir ve hayran hayran baktığınız sembol evlerinin minyatürlerini hediye alabilirsiniz.

Buralar nasıl yerlermiş merak ettiyseniz, detaylı bilgi burada.

Edam Konum

IMG_3590
Edam

Zaanse Schans diğer köylerle ters yönde kaldığı için Centraal’e dönmek ve Edam’a gitmek için farklı bir otobüse binmek gerekiyor. Neyse ki Edam bütün o yorgunluğa değecek kadar güzel ve huzurlu. Sınırsız Edam peyniri de cabası. Sokakları, köprüleri, meydanıyla tam bir şirinler köyü Edam. Açıkça söylemek gerekirse burada yaşayan insanları kıskanmamak mümkün değil.

Volendam Konum

IMG_3621
Volendam

Edam’a oldukça yakın eski bir balıkçı köyü Volendam. Edam’dan daha büyük ve hareketli. Balık seviyorsanız, sahildeki restoranlardan birine oturup gönül rahatlığıyla herring – haring yiyebilir ya da cafelerinde kahvenizi keyifle içip huzurunuzu dinleyebilirsiniz.

2016-02-25_09-49-31
Volendam

Gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil ve bir günden çok daha fazlasını hak ediyor; Volendam’a bir feribot uzaklıktaki Marken, Holanda’nın en eski limanlarından olan Monnickendam ve diğerleri… Peynirinin tadı damağımızda, aklımızda bir sonraki Amsterdam hayalleriyle 2016’nın ilk macerasını huzurla sonlandırıyoruz.