Reşitpaşa’da yeni açılan An İstanbul, sokak lezzetlerine düşkün herkesi çok mutlu edecek diye düşünüyorum. Ben hem sahipleriyle sohbet etmekten hem de yemeklerden o kadar memnun kaldım ki! O yüzden yemekleri beklerken biraz restoran üzerine konuşmak istedim, Yunus ve Onur da beni kırmadılar

An İstanbul
An İstanbul | Fotoğraf: An İstanbul

Öncelikle hayırlı olsun! Bir restoran açma fikri nereden çıktı, nasıl gelişti?

Aslında çocukluk hayalimizdi demek doğru olur. Mutfak sektörüne yaklaşık 16 yıl önce aynı restoranda başladık. Restoran işletmeciliği ve mutfak sanatları eğitimlerimizin ardından yolculuğumuz farklı yerlerde devam etti. Daha sonrasında ise pandemi süreci bize hayalimizi gerçekleştirme zamanının geldiğini gösterdi.

Dayı-hala çocuklarıyız, kuzeniz yani. Beraber aynı mahallede büyüdük. Biraz geniş bir aileye sahibiz. Mesela birimiz mangal yaktığında tek başına yiyemez, mutlaka birileri dahil olur. Anlık gelişen tek kişilik bir kaçamak on beş kişilik bir sofraya dönüşür. Bu durum, sosyal medya paylaşımlarımızdan aile dışına da yansıyınca gelen talepler bizi bu lezzetleri herkese sunabileceğimiz bir yol bulmaya teşvik etti. Böylece restoran açma fikrinin fitilini ateşlemiş olduk.

Neden sokak lezzetleri üzerine bir yer açmayı seçtiniz? Başka bir mutfak düşündünüz mü hiç?

Aslında restoranımızın konseptini belirlerken sokak ve gurme yemeklerini beraber sunabileceğimiz şekilde planlamıştık. Diğer taraftan Reşitpaşa’da farklı sokak lezzetlerini de sunmak istedik. Fakat açılışımız pandemi sürecinde restoranların kapalı olduğu döneme denk gelince önce sokak yemekleriyle başlama kararı aldık.

Menünüze bayıldım! Ama daha fazla seçenek eklemeyi düşündüğünüzü de biliyorum. Menüye nasıl karar verdiniz?

Açıkçası başlangıçta kalabalık menülerden uzak durmak istedik. Uzun yıllara dayanan tecrübelerimizde gördük ki kafa karıştırmaktan öte damak tadını çok dağıtmayan  bir menü ile misafirleri mutlu edebiliyorsun. Pandeminin de etkisiyle paket serviste özellikle ızgarada yapmak istediklerimizi iyi yansıtan bir menü planladık. Menümüze ilerleyen zamanlarda bazı eklemeler (vejetaryen seçenek, glutensiz ekmek vs.) yapmayı planlıyoruz. Mutfağımızın gurme tarafında ise taze ve mevsimlik mahsullere göre günlük değişen yemekler olacak. Fakat bunun için pandemi sürecinin geçmesini bekliyoruz.

An İstanbul
An İstanbul | Fotoğraf: An İstanbul

Restoranı Reşitpaşa’da açmanızın özel bir sebebi var mı?

Restoran açmayı düşünürken şehir, semt üzerinden hiç planlama yapmadık. Reşitpaşa şu anda yemek sektörü için yükselen bir değer. Doğup büyüdüğümüz mahallemizde şu an kendi dükkanımızı açmış olmamız gerçekten müthiş bir duygu bizim için.

Neden “An İstanbul”?

Bizi en çok zorlayan konulardan birisi restoranımıza isim bulmak oldu. Bazen hayatımızda verdiğimiz kararlar anlık olabiliyor… An İstanbul’u planlarken de açarken de her şey bir anda gelişti. Bu anlık karar verme süreçlerini restorana isim verirken de fark ettik. Birçok alternatif düşünmüş olsak da yine beraber otururken bir anda ‘An İstanbul’ olmalı dedik ve kararımızı verdik.

img-20201218-wa0006
An İstanbul | Fotoğraf: An İstanbul

Pandemi döneminde restoran açmak sizin için zor oldu mu?

Aslında bizim için bir şans oldu diyebiliriz. Pandemi öncesinde sürekli hayalimizi erteliyorduk. Bu süreçte kendimizle kalmak bize hayattan ne istediğimizi görmemizin ve hayallerimizin peşinden koşmamız gerektiğinin işaretlerini verdi. Bu noktadan sonra işaretleri takip edince pek de zorlanmadık. 🙂 Tabii ki pandemi dönemi sebebiyle en başında planladığımız gibi başlayamadık fakat kısa bir süre sonra her şeyin normale döneceğine inanıyoruz.

İleriye dönük ne gibi planlarınız var? An İstanbul’u sokak lezzetleri sunan diğer restoranlardan farklı kılmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

En başta mutfağımızın gurme tarafını aktif hale getirmeyi istiyoruz. Şu an sadece paket servis yaptığımız için misafirlerimizi bu lezzetlerimizle de restoranımızda ağırlamak istiyoruz.

Şu anda mutfakta 3 şef çalışıyoruz. Haftanın belirli günlerinde Finesse Patisserie’nin de tatlı lezzetlerini restoranımızda sunuyoruz.

İlerleyen dönemde mekanımızın geniş alanını kullanmak üzere çok güzel fikirlerimiz var. Lezzetlerimizi deneyenlerin vazgeçemeyeceği mekanların arasında yer almak için genç ve dinamik bir ekip olarak çok hevesli bir şekilde çalışıyoruz.

Kapak fotoğrafı: An İstanbul

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Reşitpaşa Mekanları