Beyoğlu’nda gezerken ve gözlerimle St. Antuan Kilisesi’ni süzerken, bir de hava hafif kararmaya yüz tutmaya başlamışken tesadüf bir afiş ile karşılaştım: “Angel” yazıyordu. Genelde meleklerden çok şeytanlara olan zaafıma rağmen hipnotize edilmiş gibi beni çeken eski Bizans mabedine doğru yönelip alt kısımda kalan ezoterik bölümden inerek kilisenin büyüleyici sergi kısmına geçtim.

Angel Sergisi
Angel Sergisi | Fotoğraf: sozcu.com.tr

Angel Sergisi

Karşınızda gökyüzünden süzülen bir dilek ağacı, yanında küçük bir kutunun içerisinde dilek kartları mevcut. Sizin yazacağınız mesajı bekliyor. Kartımı alıp mesajımı ve sembollerimi işleyerek bir dalına bağladım.

Dilek Ağacı | Fotoğraf: Arşipel Balıkçısı

İç kısımdaki tabloların metinleri, yüreğinizi sızlatırken gözlerinizi de başka eserlerle kırpmadan gözlüyorsunuz. Metinlerde İlahi Komedya’dan pasajlar yer alıyor, çok çarpıcı ve yerinde. Aklınıza Doktor Faust ile Mephisto’nun sohbetleri gelmiyor değil.

Yaşadığımız siber çağdaki sosyal medya paylaşım çılgınlığıyla sergileri ziyaret edenler her ne kadar canınızı sıksa da bu eski Bizans mabedinin kutsal sıralarına oturup sessizce yıllar evvel yapılan ayinleri ve duvarlardaki tarihsel işlemeleri gözlemlemek paha biçilemez.

Angel Sergisi
Angel Sergisi | Fotoğraf: sozcu.com.tr

Angel sergisini organize edenlere, St. Antuan’ın bilmediğim o gizemli salonunu görmeme vesile oldukları için çok teşekkür ediyorum.

Resim, heykel, fotoğraf, enstalasyon türlerinde eserlerin yer aldığı ve Ayşe Pınar Akalın küratörlüğünden yorumlanan sergide; Narmanlı Müze-Ev’in kurucusu Bilge Alkor’dan ünlü İtalyan ressam Luca Pignatelli’ye, ses heykelleriyle tanınan multimedya sanatçısı Yuval Avital’den el nakışı dokumalarıyla ünlü Güney Afrikalı sanatçı Kimathi Mafafo’ya çok değerli sanatçıların işleri yer alıyor.

17 Aralık’ta kapılarını açan sergi, Saint Antoine Kilisesi’nin ilk kez ev sahipliği yaptığı bir çağdaş sanat sergisi olma özelliği taşıyor ve 10 Ocak’a kadar ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor. Siz de gökyüzünden süzülen dilek ağacına bir not iliştirip diğer talepleri bazen gülümseyerek bazen de şaşırarak okuyun derim. Belki benim bıraktığım notu da bulur, çizdiğim işaretleri takip edersiniz. 

Kapak fotoğrafı: Coşkun Şen

İlginizi çekebilir: İstanbul Flaneur’den Beyoğlu Kiliseleri

İlginizi çekebilir: ArtsyMagger’dan İstanbul Sergi Takvimi