Bu hayvan çiftliği bildiklerinizden farklı… Çünkü içerisinde bakıma ve sevgiye muhtaç binlerce hayvan barındırıyor, “bildiğimiz çiftliklerden” veya hayvan deneylerinden kurtarılmış, bazıları da yol kenarında veya doğada yaralı halde yardıma muhtaç… Kendini onlara adamış insanlar… Bu yazımda yaklaşık 2 yıldır düzenli bağışçısı olduğum Angels Farm Sanctuary’i sizlerle de tanıştırmak ve onlara nasıl destek olabileceğinizi anlatmak isterim.

afs2
Angels Farm Sanctuary | Fotoğraf: angelsfarmsanctuaryturkey.com

Angels Farm Sanctuary

23 yıl Ankara’da hizmet veren Angels Farm Sanctuary, daha sonra İzmir Kemalpaşa’ya taşınmış ve toplam 36 yıldır hayvanları koruma, barındırma ve rehabilitasyon faaliyetleri sürdürüyor. Kurucusu Sibel Çakır, tür ayırt etmeksizin, tüm hayvanlara hayatını adamış biri. İlkokul 1. sınıftayken elleriyle büyüttüğü kuzusunun kurban bayramında kurban edilmesiyle et yemeyi kesmiş ve hayvanlar için mücadele etmeye karar vermiş. Onun için tüm hayvanlar eşit ama en çok da çiftlik hayvanlarına üzülüyor, çünkü gerek etiyle, gerekse sütüyle en çok onlar sömürülüyor, en çok onların yaşam haklarından çalınıyor. Oysa kediden köpekten farkları yok, çünkü genel algının tersine, onlar da acı çekebilen ve hissedebilen canlılar.

Angels Farm Sanctuary engelli, yaşlı, bakıma muhtaç çiftlik hayvanları, pet grubu hayvanlar, egzotik ve yaban hayvanlarıyla dolu. 150’den fazla türden, 6000 bine yakın hayvana huzurla ve sağlıkla yaşam hakkı sağlıyorlar. 2021 yazında yaşanan orman yangınları hepimizin yüreğini yaktı. Yitip giden ağaçlar ve hayatların yanında birçok hayvan da telef oldu. Aynı şekilde 6 Şubat depremleri ve Bartın sel felaketinde de… Buralardan kurtarılıp tedavi altına alınan dostlarımız da burada yaşıyor veya Kurban Bayramı’nda Rize’den denize atlayıp Trabzon’a kadar yüzerek kaçan meşhur Ferdinand’ı hatırlarsınız belki, işte o da burada!

Ne yazık ki yardıma muhtaç hayvanlar bunlarla da sınırlı kalmıyor. Kozmetik sanayi deneylerinden kurtarılan birçok tavşan, faytonlardan kurtarılan atlar, cinsel istismar mağduru her türden hayvanlar, avcıların tüfeğinden yaralananlar, deve güreşinden kurtulanlar bunların yalnızca bazıları… Ek olarak Sibel Hanım fedakar ekibiyle birlikte kurban pazarlarını gezip, tespit ettikleri gebe hayvanlar için cezai işlem uygulatıyor, onları ve bebeklerini kesimden kurtarıyor.

Tabii binlerce hayvanın bakımı da kolay olmuyor; aylık gideri 32.000$ civarında olan Angels Farm Sanctuary, bunun bir kısmını hayvanseverlerin bağışlarıyla sağlıyor. Örneğin ben yaklaşık 2 yıldır Patreon üzerinden düzenli bağışçısıyım. Diğer bağış olanaklarını internet sitelerinden öğrenebilirsiniz. Yaptıkları masrafları resmi belgelerle tüm şeffaflığıyla paylaşıyorlar. Çiftliğe katkıda bulunanlardan biri de Haluk Levent önderliğinde HAYBAP. Bunun yanında tamamen bitkisel ve organik pekmez, tahin, sabun gibi ürünlerini satın alarak Angels Farm Sanctuary’deki hayvanlara yardımda bulunabilirsiniz. Hatta İzmir’de yaşıyorsanız gidip gönüllü olarak bile çalışabilirsiniz!

Kapak Fotoğrafı: angelsfarmsanctuaryturkey.com

İlginizi çekebilir: Deniz Cengiz’den Vegan – Omnivor Diyalogları