Ankara denilince herkesin aklına haklı olarak beton binalar, ağaçsız sokaklar, soğuk ve ruhsuz bir şehir geliyor. Ama zaman zaman bu soğuk şehrin sokaklarının arasından da gizli bir cennet çıkmıyor değil. Bazen biz Ankaralıları bile şaşırtacak derecede güzel, yeşil ve sakin mekanlarla karşılaşabiliyoruz. Ankara’daki birazdan bahsedeceğim gizli huzur noktalarında geçirdiğimiz uzun bir pazar kahvaltısı ve kruvasan keyfinin üzerine Ankaralılar ve Ankara’ya yolu düşenler için bu yazıyı yazmasam olmazdı. E o zaman buyrun sizi hafta sonunuzu değerlendirebileceğiniz bu iki güzel mekanla; Kennedy41 ve Kruvasante ile tanıştırıyorum.

20210918_091004
Kennedy 41| Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Ankara Tunalı’da Huzurlu Keşifler

Tunalı’ya yolunuz ilk düştüğünde rotanızı hemen soldan Kennedy’e çevirip bir müddet o karanlık binaların arasından yürüdüğünüzde yolun sol tarafında karşınıza ilk olarak Kruvasante çıkacak, onun biraz daha ilerisinde ise Kennedy 41 yer alıyor. Dışarıdan baktığınızda her ikisi de sizleri kendisine çekeceğine eminim ama tabii siz yine de içeri girmeyi ihmal etmeyin.

Kennedy 41 Konum

Kahvaltının mutlulukla ilgisi olduğuna inanan ve kahvaltısız güne başlamayan bir insan olarak, arkadaşım ile Pazar sabahı için güzel bir kahvaltı mekanı araştırıyordum. Bu esnada karşıma Kennedy 41 çıktı, arka bahçesine ait görselleri gördüğümde aradığım mekanın burası olduğuna karar verdim. Gerek konumu, gerek iç mekanı, gerek arka bahçesi ve tabii ki lezzetli kahvaltı menüsü ile gerçekten şans vermeye değer bir mekan olduğunu düşünüyorum. 

Kennedy 41 | Fotoğraf: Instagram @kennedy41ankara

Kennedy Caddesi’ni Ankaralılar iyi bilirler. Kızılay’dan Tunalı’ya giden o ikonik, tüm önemli kararların gözden geçirilip, her defasında yeni bir sayfa açma gücü veren yolu geçtikten sonra Çankaya Kültür Sanat Merkezi’ne uğranır. Mutlaka güzel bir sergi olur; girilir, gezilir ve feyz alınır. Sonra birer içecek içmek için arkadaşlarla Tunus’ta La Bebe’ye oturulur. Hadi bir de Tunalı havası alayım der ve yokuş yukarı çıkacak gücü bulursanız sohbetler, muhabbetler ve kahkahalar eşliğinde Kennedy yokuşu çıkılır. Hem de ne güzel eğer yanınızda sevdikleriniz varsa tadından yenmeyerek çıkılır. Yokuşun sonundan Tunalı’ya varılır. İstanbullular ve kalbi İstanbul’da kalanlar genelde sağdan devam edip midyeci Ahmet’e uğrar, İstanbul’u yad ederler ama Ankaralılar ve kalbi Ankara’da atanlar ise hiç sapmadan Kennedy Caddesi’nden devam eder.

Kennedy 41’e ilk girdiğimizde içerisinde bir huzur hakimdi diyebilirim. Saat 09:30’du ve henüz servisler açılmamıştı. Ama sağolsunlar içerdeki arkadaşlar çok nazikti ve bizi içeri alıp misafir ettiler, biz de kimsenin olmamasını fırsat bilerek o huzurlu iç mimariye sahip mekanın her köşesinde birbirinden güzel fotoğraflar çekmeye başladık. Tam bitti derken bu defa da bir anda kendimizi arka bahçesinde bulduk ve Ankara şartlarında fazla oksijen ve huzurdan başımızın dönmesiyle birlikte kendimizi bu mekanın bahçesinin tatlı bir köşesine atıverdik.

20210918_100504
Kennedy 41 Fit Kahvaltı Menüsü| Fotoğraf: Esma Esra Hamurcu

Spor yapmayı ve sağlıklı beslenmeyi hayatına entegre etmiş olanlarımızın gayet iyi bildiği gibi bizler için kahvaltıda da fit beslenmek diğer tüm öğünler gibi çok önemli. Ve en güzel tarafı şu ki Kennedy 41’de inanılmaz lezzetli bir fit kahvaltı menüsü mevcut.

Biz günümüzün büyük bir bölümünü orada kahvaltı yaparak geçirdik fakat kahvaltının yanı sıra göze ve gönle hitap eden diğer kahvaltı seçenekleri de mevcut. Ayrıca kahvelerinden de denedik ve çok beğendik. Mekanın o güzel arka bahçesinin, yediğiniz her şeyi güzelleştirecek bir büyüye sahip olduğunu da söyleyebilirim. Tatlı ve kurabiye seçenekleri de çok lezzetli görünüyor, onları da deneyebilirsiniz.

Kruvasante Konum

Gelelim pazar öğleden sonra aktivitemize. Evet spor yapıyoruz, sağlıklı besleniyoruz, her gün 10 bin adım atıyoruz, tamam ama her dakika sağlıklı besleneceğiz diye bir kaide yok. Gerçekten diyette olanlar bilir ki, her diyetin muhakkak bir ödül günü olur. Ben de ödül günlerini değerlendirmek isteyenler için bu muhteşem kruvasanları ile bizleri mest eden Kruvasante’den bahsetmek istiyorum. Mekanın, hayvan dostu olduğunun da altını çizeyim ilk başta.

Kruvasante | Fotoğraf: Instagram @kruvasante

Kruvasante, ciddi anlamda binbir çeşit kruvasanın, sıcak ve soğuk kahve çeşitlerinin olduğu gizli bir cennet. İçeri girdiğiniz anda lezzetler ve ambiyans sizi de içine çekecek ve birkaç saatliğine de olsa şehirden uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Kruvasante’de tatlı ve tuzlu olmak üzere birçok kruvasan çeşiti bulunuyor. Dilerseniz omletli kruvasan ile kahvaltı yapabilir ya da Belçika çikolatalı, kremalı kruvasanınızı yanında gelen meyve tabağı ile birlikte afiyetle yiyebilirsiniz. Bu tamamen günün hangi saatinde geldiğinize ve sizin o an ki modunuza bağlı olarak değişebilir.

Biz Sante Cream ve Peanut Sante aldık, kruvasanın içinde yer fıstığı ezmesi ve yanında muz, çilek, orman meyveleri ve badem ile servis yapıldı. Aslında o kadar büyük boyutlardaki kruvasanları yiyebileceğimize biz de inanmıyorduk ama o kadar lezzetliydi ki, ne ara yedik bitirdik anlayamadık. Üstelik kreması çok hafifti, yedikten sonra bıraktığı his ise çok güzeldi. İçeceklerde de kahve adına her şey mevcut, iced caramel macchiato ve sade filtre kahvelerinden denedik, gayet lezzetliydi. Ama siz Van Gogh’a bir göz kırpayım derseniz “Starry Night” kokteylinden deneyebilirsiniz, bir dahaki sefere ben de onu deneyeceğim.

Kruvasante | Fotoğraf: Instagram @kruvasante

Bu arada hatırlatmakta fayda var, Kruvasante rezervasyon almıyor fakat içerisi genelde gün ve saate bağlı olarak dolu olabiliyor, kapıda bir müddet beklemeniz gerekebilir. İstanbullular buna alışkın olacağından onlara kısa bir süre gibi gelebilir ama Ankaralılar kapıda beklemeye pek alışkın değil, o nedenle, bu duruma hazırlıklı olarak gitmekte fayda var.

Sizlerin de rotası Kennedy’ye çevrilirse, bu iki mekana uğrarsanız ya da lokasyonda başka önerileriniz olursa, yorumlarda deneyimlerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca, Kennedy çıkışında yönünüzü Kuğulu’ya çevirip orada soluklanmayı ve bu defa da Tunalı’dan Kızılay tarafına yürümeyi, önemli kararlarınızı bir de bu yolda gözden geçirmeyi unutmayın, olur mu?

Kapak Fotoğrafı: Instagram @kennedy41ankara

İlginizi çekebilir: Esma Esra Hamurcu’dan Hound Coffee & Eatery