4

Trabzonlu bir ailenin işlettiği Zigana Pide. Merkez lokantası Gimat bölgesi A City Avm’nin karşısında bulunuyor. Orada oturmuyor ya da çalışmıyorsanız daha merkezi bir yer olan Emek şubesini tercih edebilirsiniz. Benim yolum da ancak İrfan Şahinbaş ya da Stüdyo Sahnesi’ne gitmek için o bölgeye düştüğünden merkez lokantaya gidiyorum. Emek şubesini ise hiç denemedim.

1

Zigana Pide’de pideler Trabzon geleneğine göre pişiriliyor ve lokanta “pide elle yenir” sloganını taşıyor. Çatal-bıçak servisi yok.  3 pide çeşidi var; kavurmalı, kıymalı ve Trabzon peynirli. Üstlerine yumurta da kırılabiliyor dilerseniz. Üç pide de oldukça doyurucu porsiyonlara sahip. Bu zamana kadar gördüğümüz pidelere göre oldukça farklı bir servisi var. Pidenin üstü kapak gibi kesiliyor. Pide içinde parça tereyağıyla geliyor. Siz kapak kısmını çıkarıp, bandıra bandıra yiyorsunuz böylelikle pideyi. Tüm malzemeler Trabzon’dan geliyor bu da bu pideleri daha leziz kılıyor. Ben en çok peynirlisini beğeniyorum.  Peynir yumurta ve tereyağı ile birleştiğinde inanılmaz bir lezzet ortaya çıkıyor. En son gittiğimde kavurmalısını biraz fazla tuzlu ve yağlı buldum. Kıymalısı ise aynı lezzetlindeydi. 

Yeriniz kalırsa yemek için iki çeşit tatlı alternatifi var. Üstü fındıkla kaplı sütlaç ve Trabzon burması. Sütlaç fazla yoğun, fazla şekerli ve fırın sütlaç olmadığı için ben beğenmiyorum ama şerbetli tatlı severler için Trabzon burması iyi bir şeçim olabilir. 

Lezzeti bol Zigana Pide’ye mutlaka yolunuzu düşürün ve bu güzel pideleri deneyin. Diğer pide salonlarına göre az çeşit ve daha yüksek fiyat olsa da hızlı servis ve aldığınız tatla oldukça memnun kalacağınıza eminim.

Afiyet olsun!

Zigana Pide Adres:

Macunköy Mah. Erciyes İşyerleri Sitesi, 201.Cad. No:6 Yenimahalle/Ankara

Emek Mah. Bişkek Cad. No:34/A Çankaya/Ankara