Türkiye’de yaşayan herkesin işinin en az bir kere düştüğü başkentte “neler yapılır”dan ziyade, “daha tatlı ve eğlenceli bir hayat nasıl yaşanılabilir”i anlatacağım sizlere. Özellikle günde 180 civarı uçağın her gün Esenboğa Havaalanı’na indiğini düşünücek olursak ve buna yeni yapılan hızlı tren hatları ve karayolu ulaşımını da katarsak her gün ciddi sayıda insan Ankara’ya gelmekte… Peki denizi olmayan bu şehirde, nerelere gidebilirsiniz? Karşınızda café’lerinden pastanelerine, pub’larından kokoreçine bir Ankara Rehberi!

*Yazıda geçen Teppanyaki Alaturka kapandı.*

Ankara Rehberi: Çukurambar Ankara’da Ne Yapılır?

Yeni yeni gelişen bu bölge aslında tek ve uzun bir caddeden oluşuyor. Eskiden bir gecekondu mahallesiyken şimdilerde milletvekillerinin oturduğu, yediği, içtiği lüks yüksek katlı sitelerden ve rezidanslardan geçilmeyen bu cadde zamanınızı güzel geçirebileceğiniz restoranlarıyla ünlü. Eskişehir yolu girişinden başlayıp dik bir konumda uzanan bu caddenin müdavimleri arasında olabilirsiniz. Bu bölgenin en eskilerinden olan Liva Pastanesi‘nde çok güzel ve zengin bir kahvaltı yapabilir, Marco Pascha‘da ve ya Shisha‘da nargilenizi -ki özellikle espressoluyu tavsiye ediyorum- içebilir, The House Cafe‘de biranızı yudumlayabilir ya da Uzak Doğu mutfağını Türk kültürü ile harmanlayan Teppanyaki Alaturka‘da daha önce yaşamadığınız bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Teppanyaki Alaturka

Ayrıca Teppenyaki demişken biraz ayrıntıya girmekte fayda var; son derece şık dizayn edilen bu mekanda en çok hoşunuza giden şey büyük ihtimalle Uzak Doğulu (çoğu Çinli) aşçıların seçtiğiniz menüyü hemen önünüzde pişiricek olmaları ve daha önce tatmadığınız tatları denemeniz olacak! Ben özellikle menü 3′ü tavsiye ederim eğer deniz ürünlerini seviyorsanız. Bunun yanında ayrıca zengin bir şarap menüsünün de dikkatinizi çekeceğine eminim.

Ankara Rehberi: Tepe Prime Ankara’da Ne Yapılır?

Yeni açılan Tepe Prime hemen Eskişehir Yolu üzerinde ve ulaşımı çok kolay bir yerde bulunuyor. Aslında rezidansların adı Tepe Prime, ancak burada birçok restoran bulunmasından dolayı bölgeye de Tepe Prime deniyor.

Newcastle Ankara

Hepsi birbirinden keyifli bu restaurantların bir diğer özelliğiyse sizi Avrupa’da hissetirebilecek şekilde konumlanmış olmaları. Bütün restoranlar bir meydana bakıyor ve masa sandalyeler dış mekanda, bu da çok güzel bir ortam oluşmasını sağlıyor. Buradaki her mekan birbirinden güzel olsa da her zaman kalabalık olan Newcastle, bildiğimiz Hayal Kahvesi ve kahveleriyle ünlü Barnie’s öne çıkan mekanlar. Özellikle buraya gelip de Ankara’da bulduğunuza şaşırtıcak lezzetteki macaronlarıyla Macarons d’Antoniette’i özellikle tavsiye ediyorum!

Macarons d'Antoniette

Ankara Rehberi: Tunalı Hilmi Caddesi- Bestekar Sokak – Tunus Caddesi

Ankara deyince ilk akla gelen yerlerden biri tabii ki Tunalı Hilmi Caddesi, fakat ben size bu cadde yerine şimdilerde çok moda olan ve yeni yeni bir sürü mekana ev sahipliği yapan Bestekar Sokak ve Tunus Caddesi’ni öneriyorum. Zamanla çok gelişen ve üniversite gençliğine de ev sahipliği yapan bu bölgede tercih edebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Benim favorilerim ise Tunus Caddesi’ndeki London Pub ve Bestekar Sokak’taki Corvus. Bu iki mekanda da kendinizi çok rahat hissedeceğiniz garanti gibi. Her iki mekan da güzel tasarlanmış ve çok güzel içkilere sahip hatta biraz daha ileri gidersek her ikisi de HIMYM seyircisini dizideymiş gibi hissetmesine sebep oluyor (sanırım anladınız). Özellikle Corvus’da “Avatar” içmeden dönmeyin ve tabii bir de meşhur balkonunda muhabbet etmeden…

Burada diğer gidebileceğiniz mekanlardan; Bomonti Brasserie’yi ve Leman’ı öneririm!

Profesör Kokoreç

Bir de eğer karnınız acıkırsa ve gece seyyar olayını seviyorsanız, saat 22-23 gibi hemen Kebap 49′un önüne parkeden tavuk pilavcı bir harika, tavuk pilavda ayrı bir dünya! Yok ben kokoreç severim derseniz hemen yine Corvus’un yanındaki Profesör ise dürüm kokoreci ile muhteşem…

Ankara’da iyi eğlenceler! Ankara’da Ne Yapılır?

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN