IMG_0616

Antakya’ya geldiğimiz sabah kahvaltıyı Sultan Sofrası Kahvaltı Evi‘nde yapıyoruz amacımız Hatay’a ait yöresel kahvaltıyı görmek. Çok memnun kalıyoruz çünkü kahvaltı tam bizim istediğimiz gibi.

biberli ekmek  ve külçe

Biberli Ekmek ve Külçe

Antakya’nın peynirleri çok lezzetli ve çok çeşitli, örneğin Sürk peyniri. Bu peynir bazı baharatların (kekik, kimyon, karabiber ve pul biber) karışımı ile elde edilen bir peynir.Uzun Çarşı’dan satın alabilirsiniz. Her yerde mevcut. Kahvaltının olmazsa olmazı ise tabii ki zahter, zeytinyağına banıp yeniyor. Antakya’da kekiğe de zahter deniliyor fakat zeytinyağı ile yenen zahter birçok baharattan elde ediliyor. Yöresel olarak zeytin salatası, kekik salatası ve süzme yoğurdu da deniyoruz. Kahvaltının yanında bir de biberli ekmek ve külçeden oluşan bir tabak geliyor. Kahvaltıdan sonra ise süvari içiyoruz, burada kahve bu şekilde içiliyor. Tadı normal kahvelere göre daha sert.

Yiyerek Gezebileceğiniz Yer: Antakya

Süvari

Kahvaltının ardından Uzun Çarşı‘yı gezmeye çıkıyoruz. Uzun Çarşı içerisinde baharatçılar, sabuncular ve künefeciler var. Kağıt ve tepsi kebabını denemek için Pöç Kasabı‘na uğruyoruz. Biraz ilginç gelebilir, burada kasapların içinde aynı zamanda yemek yiyebiliyorsunuz.

IMG_20161104_152139

Antakya’ya gelip az yemek mümkün değil. Sebebi ise her yerden yöresel bir yiyecek satan satıcıların çıkması. Benim gibi denemeyi seviyorsanız mideniz biraz karışabilir. En güzel yanı ise gezerek yemek sanırım.

 

salçalı ekmek

Salçalı Ekmek, Küçük Pide, Külçe

kömbe

Kömbe

Sürekli bir şeyler deneyebilirsiniz. Gezerken karşınıza sürekli bir şeyler çıkıyor yemek için. Biz gezerek yemeyi tercih ettiğimiz için sürekli elimizde bir şeyler vardı. Kömbelerin yanında kabak tatlısı ve taş kadayıfı da satılıyor.

Çınaraltı Künefe

 

IMG_2655

Antakya dendiğinde akla ilk gelen yiyecek olan künefeyi Çınaraltı Yusuf Usta‘dan yiyoruz. Pek sevmememe rağmen yediğim en güzel künefeydi. Künefeler közde pişiyor ve tercihen dondurma ile yeniyor.

IMG_2864

IMG_2695

Humus

Antakya dönerini de çok merak ediyoruz. Denemek için Mısırlı Döner‘e geçiyoruz. Mutlaka dönerin tadına bakmalısınız, sosundan dolayı daha lezzetli dönerleri. Son olarak humus yemeden dönmeyin derim. Humusu her yerde bulabilirsiniz, yanına da mutlaka turşu konuluyor.

20161105_103829_HDR

IMG_2815