Bunu asla inkar edemem; gezmeyi ve kaliteli yemeyi ÇOK seviyorum. Güzel yemek birçok insan gibi benim de en büyük zaafım! O yüzden bol bol geziyor; yeni tatlar, mekanlar keşfetmeye çalışıyorum. Evlilik sürecinde olmam, kısmetse iki ay sonra gelinlik giyecek olmam da buna pek engel olamadı :)

Neyse… Bu aralar gezdiğim ve çok keyif aldığım 3 mekanı sizlerle paylaşmak istedim. Biri kısa zamanda Arnavutköy’ün vazgeçilmezi haline gelen ANY, ikincisi, lezzetleriyle beni müdavimi yapan Cihangir Sur Balık, üçüncüsü ise bir Adanalı olan Egemen’in Ortaköy’deki eksiği görüp harekete geçmesi üzerine açılan sempatik kebapçı Harbi! Detaylar için buyrun sizi aşağı alalım…

Arnavutköy’ün En İyisi: ANY

ANY Arnavutköy

Yıllardır “Keşke Arnavutköy’ü güzel bir café açılsa…” diye söylenirken, geçtiğimiz aylarda bir gün karşıma çıktı ANY. O günden beri dekoru, yemekleri, hizmeti, müzikleri ile Arnavutköy’e “Karaköy”lük kattı diyebilirim.

ANY’e girdiğiniz anda kendinizi yurtdışında bir köşe barında hissediyorsunuz. İçerisi o kadar güzel dekore edilmiş ki, hava güzel olsa bile içerinin atmosferini deneyimlemek istiyorsunuz.

ANY’e günün her saati gidebilirsiniz; pazar günü bir kahvaltıya, cumartesi günü brunch’a, hafta içi iş çıkışı drink almaya, haftanın belirli günleri DJ eşliğinde güzel müzik dinlemeye… Bunların hepsinde keyifli vakit geçireceğiniz garanti!

ANY Arnavutköy Kahvaltı

Kahvaltıya gidecek olanlara önerim; patatesli kıymalı çırpılmış yumurta ve kahvaltı tabağı! Çeşit çeşit reçellerden fıstık ezmesine kadar değişik alternatifler sunan kahvaltı tabağı, hafta sonu Karaköy havasını yaşamak isteyip, Arnavutköy civarlarından uzaklaşmayı tercih etmeyenler için birebir.

ANY Adres:  Arnavutköy Bebek Caddesi No:71/A (Arnavutköy İskelesi’nin karşısında) Arnavutköy/İstanbul

Uzun Zamandır Gittiğim En Başarılı Balıkçı: Sur Balık Cihangir

Sur Balık Cihangir

Geçtiğimiz Mart ayında Mona Cihangir’e gittiğimde, ilk o zaman görmüştüm Sur Balık’ın bir şubesinin de Cihangir’de açıldığını. Geçen hafta gitme fırsatı bulduğum mekan, bana burayı keşke çok daha önce keşfetseydim dedirtti.

Ortamından mezelerine, balıklarından suflesine, manzarasından servisine kadar her şey 10 numara Sur Balık’ta. Ortaya sipariş ettiğimiz levrek marin, Ege otları, kavun-peynir çok lezzetliydi. Sonrasında ara sıcak olarak istediğimiz ızgara ahtapot, gerçekten inanılmazdı! Izgara kalamar ve karides güveç de birçok yerden daha başarılıydı ama Sur Balık’a ızgara ahtapot yemek için bile gidilebilir; öyle diyebilirim :)

Sur Balık Cihangir

Ana yemek olarak ise Sinarit istedik. Sinarit, yumuşacık ve kurumamış geldi ki büyük balıkta en önemli nokta kuru gelmiyor olması. Tabii tüm bunların yanında bir de Yeni Seri açtık. Sohbet, muhabbet, rakı derken gece çok keyifli geçti…

Yemek bittiğinde çok yediğimizden tatlıya yerimiz yok zannettik; ancak menüde sufle varken birer kaşık almak için ortaya sufle söyledik. Sufle de Sur Balık’ın diğer tatları gibi 10 üzerinden 10 aldı benden.

Sur Balık’ın diğer şubelerini tam olarak bilmiyorum ama Cihangir şubesini herkese şiddetle öneriyorum. Kesinlikle not alın!

Sur Balık Adres: Cihangir Mahallesi, Akarsu Yokuşu Caddesi, No. 36/A Cihangir/İstanbul 

Ortaköy’de, Gerçek Adana Tadını Almak İsteyenlere: Harbi Kebap

Erkek arkadaşım (pardon nişanlım:) Tuna’nın Pfizer’den iş arkadaşı Egemen Özbilgili’nin mekanını hayırlamak için gittik Harbi’ye. Gitmeden önce Egemen’in Adanalı olduğu, Pfizer’den gidenlerin Harbi’yi çok beğendikleri hakkında kısa bir intro aldım. O yüzden beklentilerim yüksekti; zaten Harbi bekletilerimin de üzerinde bir performans sergiledi! Mekanın ustası taa Adana’dan İstanbul’a gelmiş; ustamız tüm hünerlerini Ortaköy’deki bu sempatik kepabçıda gösteriyor diyebilirim.

Harbi Kebap Ortaköy

Tuna’yla her şeyi ortaya söyleyelim dedik ve paylaşmak için bir porsiyon Adana, bir porsiyon kaburga ve bir porsiyon da çöp şiş sipariş ettik. Ortaya gelen üç yemek de birbirinden lezzetliydi! Adana kebap, gerçekten çatal değdiği anda dağılıyordu; doğrusu da öyle olurmuş zaten. (Bkz. Aşağıdaki resim) Kebaplarla beraber gelen salata, ezme gibi mezeleri de yiyince bir iş gününde harika bir öğle arası geçirmiş olduk!

Unutmadan şunu söylemeliyim; Harbi’nin sloganına bayıldım! “Güzel Olmasa Biz Yemeyiz” sözü bana çok samimi geldi.

Harbi Kebap Ortaköy

Harbi’nin başka sevdiğim bir özelliği ise, abartıdan uzak, keyifli ortamı oldu. Kebapçılardaki kalabalıklık ve uğultu beni çoğu zaman yoruyor. Harbi, kebapçıdan daha çok bir café konseptinde. Duvarlar beyaz, masalar açık renk ahşap, etrafta orkideler var. Böyle bir ortamda lezzetli kebap yemek gerçekten burayı daha da özel kılıyor.

Kaliteli kebap yemek, güleryüzlü servis almak ve hesapta da abartı bir sayı görmek istemeyenlere Harbi’yi sonsuz öneriyorum!

Yolunuz açık olsun Egemen!

Harbi Kebap Adres: Muvakkit Sokak No:18 Ortaköy/İstanbul (Princess Hotel’in Karşı Sokağı)

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN