Nişantaşı’nda taaa Urfa’dan gelen birinci sınıf bir lezzet var. Nişantaşı‘nda tam Teşvikiye Camii‘nin arka sokağında modern görünümlü tabelası ile Ar-Ruha! Girdiğiniz anda kendinizi sanki Alaçatı’da bir restorana gitmişsiniz gibi hissediyorsunuz. Urfa mutfağı olsa da sanki biraz ege esintileri var dekorasyonda. Lahmacunu o kadar ünlü ki; çok yeni olmasına rağmen yazılı ve görsel basından, sinema dünyasından pek çok tanıdık yüzü her gittiğinizde burada görmeniz mümkün.

Lahmacun İle Başlayan Serüven

arruha 8

Pizza yiyor bu İstanbullular, halbuki bizim bir lahmacunumuz var, “iyi temsil edebilirsek dünyada pizzaya rakip oluruz” diye yola çıkan ve İstanbullular iyi bir lahmacun yesin diye kapılarını açan bir yer Ar-Ruha. Benim gördüğüm en ince lahmacun burada. Hamuru çok özel. Yapılışını izlemek bile keyifli. Et ise sadece kuzudan. Evet %100 kuzu etinden lahmacun yiyorsunuz. Eti o kadar bol ki; hamurda boş alan görmek neredeyse imkansız. Kıyma almadan kendileri eti kıyma haline getiriyorlar. Bıçak kıyması gibi yani. Salça yok. Yanında sadece maydanoz, turp ve limon. O kadar ince ki hemen soğuyabilir. O sebeple lahmacun geldiğinde birbirinizi lafa tutup fotoğraf çekmekle uğraşmayın. Sıcak sıcak yiyin, ardından çekersiniz fotoğraflarınızı.

arruha 2

Urfa’da sadece lahmacun yok. “Madem Urfa’dan has lahmacunu getirdik, bari diğer lezzetleri de getirelim” diye düşünerek mutfağı her geçen gün daha da zenginleştiriyorlar.

Vejetaryen de Lahmacun Yiyebilir

Ar-Ruha‘nın her yönü kuvvetli, ama esas amiral gemisi lahmacun ya, bu lezzeti uzaktan izlemesinler diye vejetaryen lahmacun da yapmışlar. Görünüşünde hiç fark yok. Aynı lahmacun. Tadında da baskın bir sebze yok. Orijinaline sadık kalınarak hazırlanmış bir vejetaryen ürün.

arruha 1

Yoğurt çorbası kruton ile servis ediliyor. Üzerine naneli tereyağı. Yoğurdu işlemek zordur. Yoğurt ile yapılan ürünler daha hassastır bana göre. Bu çorba annelerinizin çorbasının yerini alacak gibi. Urfa dediniz mi gavurdağı salatası olmazsa olmaz. Çok yerde gavurdağı yedim, en güzel üçe girer çok net. Fazlaca sosa bulamıyorlar, siz kıvamını kendiniz ayarlayın diye. Biz biraz daha nar ekşisi ve limon ile tam damak tadımıza göre ayarladık.

arruha 3

Tillo ise yine geleneksel lezzetlerden. İçli köftenin haşlanmış hali gibi dursa da ısırdığınızda içinde fark ettiğiniz pirinç ile hiç de öyle olmadığı anlaşılıyor. Yine sıcak servis ediliyor ve sanki haşlamış içli köfteye rakip… Bildiğimiz kızarmış içli köfteleri ısırınca içinden yoğun bir yağ çıktığını görmüşsünüzdür çoğu zaman. Burada öyle bir şey olmadı. Dolayısıyla bu yağlı ürünleri biraz daha içimize sinerek yedik.

arruha 4

Dolma festivali diye tabir edebileceğim; yaprak sarma, patlıcan dolma, biber dolma. Hepsi bir arada. Bir Türk daha ne ister ki? Ardından etli mantar kavurma ise mantar sevenler için havyar niteliğinde bir lezzet. Kazan kebabı ise görüldüğü üzere patlıcanlı bir kebap. Frenk kebabı ise kazan kebabının domates ile karşınıza çıkan hali. Çünkü domatese “frenk” deniyormuş Urfa’da.

arruha 5

Yine geleneksek tatlardan şıllık ise adını biraz oynaklığından alıyor. Şerbeti döküldükten sonra tepsi ile taşınırken hareket halinde yani oynak olmasından geliyor tatlının ismi.

arruha 6

Urfa lezzetleri arasında daha henüz tadamadığımız, tepside karışık ızgara et, çiğ köfte gibi lezzetler de mevcut. Ara ara gidip hepsini deneyimleyeceğiz.

arruha 7

Özetle, Ar-Ruha giden herkesi lezzete boğacak şekilde hizmet veren sokak arasındaki modern Urfalı. Şimdiden akın akın görsel ve yazılı basından tanıdık yüzlerin akınına uğrayan bir mekan.

Ar-Ruha Adres: Teşvikiye Mahallesi, Ahmet Fetgari Sokak, No 40/A Şişli / İstanbul – 0212 232 77 71

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

MAGGER NEWSLETTER'A ÜYE OLUN

MAGGERLARDAN GÜNCEL YORUMLAR
x

Newsletter'a üye olmadınız mı?