2017-04-01 08.29.27 1

Özellikle ilgimi çeken kısmı menüsünde Lübnan yemeklerini bulundurması olmuştu. Bizim Türk mutfağından sonra şu hayatta ilgimi çeken iki mutfak var: Birincisi Meksika Mutfağı, ikincisi de Lübnan Mutfağı. Özellikle geçenlerde D&R’da denk geldiğim Lübnan Mutfağı ile ilgili yemek kitabından sonra merakım iki kat artmıştı. Çünkü yıllardır yapıp yediğimiz humus, babagannuş gibi yemeklerin aslının Lübnan asıllı olduğunu öğrenmek merakımın epey artmasına sebep oldu açıkçası.

2017-04-01 08.28.25 1

Tophane tramvay durağının karşısındaki aradan Tophane’ye girdiğinizde bir üst sokakta karşılıyor sizi Arada Cafe. Girdiğiniz anda sizi çok nostaljik  bir dekor karşılıyor. Eski berjerler, eskinin krem rengi dantelleri, gramofon, daktilolar, köşedeki kitaplığıyla çok sıcak bir dekorasyona sahip burası.

2017-03-30 06.36.13 1

Menüyü elinize aldığınızda sizi Lübnan ve Türk mutfaklarından örnekler karşılıyor. Biz henüz deneyimlemedik ama kahvaltısı pek meşhurmuş Arada Cafe’nin. Biz akşam saatlerinde gittiğimiz için doğal olarak yemeklere yöneldik. Menüde ilk dikkat çeken humus ve falafel oluyor doğal olarak. Biz tercihimizi ikisinden yana da kullanmadık. Çünkü biraz daha farklı yemekler denemek istiyorduk. Seçimimizi Lübnan Kebabı ve Tahin Soslu Patlıcan Yoğurtlama‘dan yana yaptık.

2017-04-01 08.24.56 1

Yemeklerimizi beklerken mini mini kaselerde Muhammara, Babagannuş ve Mutabbal (Mütebbel) geldi. Mutabbal ilk kez yediğim bir mezeydi ve kendisine bayıldığımı itiraf etmeliyim. Yemeklerimiz geldiğinde ise midemiz bayram etti diyebiliriz. Kebap çok lezzetliydi ama bizi en etkileyen humus oldu. Yıllardır humus yerim, humusun kendinden çıktığını iddia eden Hatay- Reyhanlı’da bile humus yedim ama Arada Cafe’de yediğim humusun lezzeti bir başkaydı. Üstelik bizler humusun üzerine yağ yakarız, burada üzerine nar ekşisi dökmüşlerdi. Şahane olmuştu. Tahin Soslu Patlıcan Yoğurtlama ise bu bizim niye daha önce hiç aklımıza gelmedi dedirtti. Patlıcan ve tahinin uyumu şahaneydi.

2017-04-01 08.25.46 1

Gün sonunda Arada Cafe’den karnımız keyifle doymuş bir şekilde çıktık.

Arada Cafe Adres: Hacımimi Mah. Lüleci Hendek Cad. No 23/A, Beyoğlu / İstanbul