Kaliteli bir uyku çekemediğiniz bir günün sabahı. Uyku ve uyanıklık arasında bir noktada bir sonraki adımınızı planlamaya çalışıyorsunuz. Sizi güne hazırlayacak bir destekçiye ihtiyacınız var. Aklınıza ilk gelen nedir? Yoğun bir aroma, fincandan gelen sıcaklık, keskin, bir o kadar da çekici bir koku… İşte kahvenin kurtarıcı gücü. Selin Atasoy ve Okan Bayülgen’in senaryosunu yazdığı ve Okan Bayülgen’in başrolünde yer aldığı Göz Açıp Kapayıncaya Kadar da işte bir vazgeçilmez olan kahveyi tüm bu yönleriyle mercek altına alan bir yarı belgesel film yani keyifli bir docu-drama.

youtube play youtube play
Göz Açıp Kapayıncaya Kadar – Fragman

Kahve tutkunu bir adamın kahvenin gerçek hikayesini öğrenme arayışını konu edinen Göz Açıp Kapayıncaya Kadar, hızlı temposu, konular ve mekanlar arasında bir yolculuğa çıkarması ile kahvenin baş kahraman olduğu bir rüya görüyormuşsunuz hissi uyandırıyor. Ahmet Ümit, Emrah Safa Gürkan, Vedat Ozan, Tuncer Tunceli, Sahrap Soysal ve Osman Serim gibi alanında profesyonel isimlerin eşlik ettiği bu yolculukta iyi kahve nasıl yapılır, en güzel haliyle nerede içilir, müzik, tarih ve edebiyat dünyasında nasıl bir yeri vardır gibi pek çok sorunun yanıtını bulma şansı yakalıyoruz.

Göz Açıp Kapayıncaya Kadar

Filmde kahveyi tanıma serüvenine film boyunca bir arayış içinde olan Okan Bayülgen’in “Nerden çıktı bu kahve” sorusu ile başlıyoruz. Tarihçi ve yazar Doç. Dr. Emrah Safa Gürkan 15. yüzyılda Etiyopya’da doğuşundan başlayarak kahvenin tarihi yolculuğuna bizi adım adım dahil ederken Okan Bayülgen de bir yandan kahvenin kokusundan, içtiğimizde çıkardığımız “oh” sesinin tınısına, kahve falından, kahvenin dahil olduğu kültürel merasimlere dek kahveye dair pek çok başka konunun izini sürüyor. Tabii tahmin edilebileceği gibi tüm bu kahve sohbetlerine yine çeşit çeşit kahve eşlik ediyor.

Filmin sonlarına doğru ise yolumuz, Arçelik Türk Kahvesi Makinesi Telve’nin yaratıcıları ile kesişiyor. Böylece bu denli uzun bir tarihe sahip, geleneksel bir tadı teknolojiye emanet ederken neden içimizin rahat olabileceğini ve Telve’nin yaratım sürecinin arkasındaki bilgi, birikim ve emeği uzmanlarından dinliyoruz.

youtube play youtube play
Göz Açıp Kapayıncaya Kadar – Şimdi İzleyin!

Arçelik’in, kahveye verdiği değeri anlatmak ve bu mirası onurlandırmak için yola çıkarak hazırladığı Göz Açıp Kapayıncaya Kadar’ı, YouTube kanalında izlemek mümkün. Bizim önerimiz ise filmi izlemeye başlamadan önce bir bardak kahvenizi mutlaka hazır etmeniz çünkü önünüzdeki bir saat boyunca yenilemek için en az bir kez daha filmi duraklatmak zorunda kalacağınıza eminiz!

İzlemek için tıklayın.