Gelecekte bizi nasıl teknolojilerin beklediğine dair tahminlerde bulunmayı sever misiniz? Otonom arabalar, robotlar, yıkama programını kendisi belirleyen doğa dostu çamaşır makinesi (tam da bu haber için buradayız!). Hemen radarımıza takılan iyi kalpli ve çok zeki bir Arçelik teknolojisiyle karşınızdayız. Tanıştıralım: Arçelik’ten yapay zekâ destekli ilk otonom çamaşır makinesi “Neo.

youtube play youtube play

Hayatımıza hoş geldin Neo

Neo, “çığır açacak yepyeni teknoloji” kalıbını sonuna kadar hak eden bir çamaşır makinesi. Çünkü hem yapay zekâ teknolojisini çamaşır makinesine uyarlayan Arçelik’in ilk otonom çamaşır makinesi olma özelliğini taşıyor, hem de “Optimix” teknolojisi sayesinde en uygun yıkama programını kendisi belirleyebiliyor. Ülkemiz için bir ilk olsa da, Arçelik için ilklere imza atmak ilk değil. Takvimler 1959’u gösterirken ilk yerli çamaşır makinesini, 1974 yılında ise ilk yerli tam otomatik çamaşır makinesini de Arçelik üretmişti. Şimdi ise ilk otonom çamaşır makinemiz ile de Arçelik sayesinde tanışacağız. Peki “Optimix” tam olarak ne yapıyor?

Program seçme karışıklığına son veriyor! Hassas, hızlı ve yoğun programlardan birini seçiyoruz ve sonrasını yapay zekâ destekli Optimix fonksiyonuna bırakıyoruz. Optimix fonksiyonu, özel sensörler sayesinde çamaşır makinesine konulan çamaşırın kumaş tipini, yük miktarını ve kir seviyesini otomatik olarak belirleyip su tüketimini, program süresini ve deterjan miktarını optimize ediyor. Oto Doz teknolojisi ise doğru deterjan miktarını 20 yıkamaya kadar otomatik olarak ayarlıyor ve  sadece çamaşırlarımızın ihtiyacı kadar otomatik dozda sıvı deterjan ve yumuşatıcı kullanıyor. Bize gelince, biz tüm süreci Arçelik’in HomeWhiz uygulamasından kolayca takip ve kontrol edebiliyoruz.

Bütün bu özelliklerin yanında Neo Çamaşır Makinesi‘ni çok şık bulduğumuzu da söylemeden geçemeyiz. Antrasit renginin bütünsel kullanımına ve güçlü tasarımına bayıldık.

youtube play youtube play

Gelelim en önemli özelliğine

Teknoloji elbette geliştirilebilir, peki hem bu kadar teknolojik olup hem de karbon ayak izimizi %32 oranında azaltmak? Geçtiğimiz yıl bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, aktivist ve sanatçıların yer aldığı ortak akıl platformu İyi-Ge’yi kuran ve İklim Dostu Hareket’i başlatan Arçelik, Neo Çamaşır Makinesi’ni geliştirirken de odağına ilk olarak sürdürülebilir olmayı koymuş.

Neo Çamaşır Makinesi; gereksiz enerji, su ve deterjan tüketimini azaltmayı hedefliyor ve ağırlığının %24’ü geri dönüştürülmüş materyallerden oluşuyor. Aynı zamanda A enerji sınıfındaki ürünlere göre %10 daha az enerji tüketimine sahip. Özetle; çok şık, iyi kalpli ve oldukça zeki bir teknolojiyle karşı karşıyayız. Arçelik’in ilk otonom çamaşır makinesi Neo’yu daha yakından tanımak isterseniz buraya göz atabilirsiniz.