Tarzını çok renkli, hayal gücü geniş olarak tanımlayan Ayşe Ziyal Bürümcekci’nin tasarımlarıyla, IKSV Tasarım Mağazası’nda, Kağıthane House of Paper’da veya çeşitli kermeslerde karşılaşmışsınızdır. Bugün “Masanızda Neler Var”da ArtbyAyşe ve Neş’e markalarının hikayelerini dinliyoruz.

Röportajımızı geçmeden önce bu renkli tasarımları inceleyelim:

Sizi ve markanızı kısaca tanıyabilir miyiz? Hikayenizi bize anlatabilir misiniz? Markanızı kurma serüveniniz nasıl başladı? 

Ayşe Ziyal BürümcekciBen Ayşe Ziyal Bürümcekci. Yıldız Teknik Üniversitesi M.Y.O. restorasyon bölümü ve University of Florida sanat tarihi bölümlerinden mezun oldum. 1998’de Türkiye’ye döndüm. Kız kardeşim down sendromlu. Babamın felç geçirmesi üzerine çalışmayıp anneme destek olmayı tercih ettim. 2010 senesinde babamın 6,5 ay süren yoğun bakım sürecinde annemle ve benim kendimizi oyalamamız gerekiyordu. Beraber tasarladığımız ürünleri kesip boyamaya başladık. Önce hediye olarak yaptığımız ürünler zamanla çeşitlenmeye ve talep görmeye başladı. ArtByAyşe markası o günlerde ortaya çıktı. Ben ahşap tasarımlarının çeşitliliğini arttırırken annem Neş’e Ziyal da tekniği ve tasarımı kendisine ait olan boncuk işi broşlar üretmeye başladı. Önce kermeslere katıldık, sonra fuar ve festivallerde yer aldık. Gördüğümüz ilgi şevkimizi arttırdı. 2012 yılında İKSV Tasarım mağazasında ürünlerimizin ArtByAyşe ve Neş’e olarak kabul edilmesi bizim için dönüm noktası oldu. Ayrıca tasarımlarımız İKSVce düzenlenen kültürel faaliyetlerde satışa sunuldu. ArtByAyşe’nin kağıt tasarımları da Kağıthane House of Paper’de satılmakta ve yoğun ilgi görmekteler.

Peki… Şu anda masanızda neler var?

Benim iki masam var. Tasarımlarımı somut hale getirdiğim masa sade ve kullanışlı bir masa çünkü kirletici özelliklere sahip zımpara, boya, vernik gibi malzemeleri rahatlıkla kullanabiliyorum. Diğer masam ise çok sevdiğim aslan ayaklı bir masa. Annem ve ben hazır olan ürünlerimizi bu masanın üzerinde teşhir ediyoruz ve fotoğraf çekiyoruz. Yani aslanlı masamıza da vitrinimiz diyebiliriz.

Art by ayse calisma masasi

Masanızı nereden aldınız?

Üretim yaptığım masayı İKEA’dan aldım. Vitrin olarak kullandığım masa ise Kadıköy’den bir eskiciden alınmıştır.

Masanıza bakarak sizin ve markanızın tarzından ipuçları alabilir miyiz sizce?

Tarzımı çok renkli, hayal gücü geniş olarak tanımlarım. Özellikle çocukluktan gelen perilere olan düşkünlüğüm tasarımlarında öne çıkıyor. Annemle ben tasarımlarımızı renkleri ve temaları nedeniyle mutluluk veren tasarımlar olarak görüyoruz.

Blog, dergi ve tasarımcı olarak kimleri takip ediyorsunuz?

La Marelle Aux Canards, Cafe Fernando, YemekDefterim.com, YiyorumBüyüyorum.com, theMagger.com’u takip ediyorum. Tasarımcı olarak da Lunapark’ı yaptığı işlerden dolayı çok beğeniyorum.

Neyi/nereyi siz tasarlamış olmak isterdiniz?

Meşhur bir çikolatacının vitrinini ile Noel zamanı çeşitli mağaza vitrinlerini tasarlamak isterdim.

Tasarımlarınızı nerelerde görmek isterdiniz?

Yaptığım eserlerin önde gelen tasarım mağazalarında sergilenmesini isterdim. Ayrıca yarattığım karakterlerin seri üretim olarak farklı malzemelerle daha çok kişiye ulaşmasını arzu ederim.

Sizce kendi alanınızda gelmiş geçmiş en iyi tasarımcı kim?

Patience Brewster

ABD’li Patience Brewster, çünkü başta melekleri olmak üzere tüm figürleri bana mutluluk veriyor.

Tasarım açısından en beğendiğiniz şehir?

Takip ettiğim kadarıyla sırf moda ve mimaride değil, beni ilgilendiren grafik ve illüstrasyon konusunda da çok ileri olduğundan dolayı Paris.

İşinizle ilgili en çok neyi seviyorsunuz? 

Hayal ettiklerimi elle tutulabilir bir forma getirmek ve gün geçtikçe artarak yaptıklarımın beğenildiğini görmek beni mutlu ediyor.

Sizce “ilham” ne demek? Peki siz tasarımlarınızda nelerden ilham alıyorsunuz?

Bence ilham yaşam içinde herhangi bir olgu veya somut bir figürün sizi etkileyip aklınıza onunla ilgili yepyeni bir fikir getirmesidir. Ben tasarımlarımda çok sevdiğim ressamlardan, özellikle melek gibi hayali figürlerden ve doğadan ilham alırım.

Ajandanızda bu hafta/ay için neler var?

Bu ay içerisinde her ay olduğu gibi mutlaka Pera müzesi, İstanbul Modern’de sergi ziyareti var. Eminönü ve Galata civarında gezilerim olacak. Ayrıca kızımla Arkeoloji müzesinde Ravenna mozaiklerini inceleyeceğiz.

Pazar kahvaltısında sizi nerelerde, ne yerken görebiliriz? 

Yazın çok sevdiğim Burgaz Adası’nda ailece Pazar kahvaltılarına bayılırım. Kışın ise güzel havalarda boğazda salaş kafelerde manzarayı seyrederek kahvaltı yapmayı çok severim.

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?