Çağdaş sanat dünyasının önde gelen isimlerinin solo sergileri ve çarpıcı karma sergileri ile İstiklal Caddesi’ndeki en sevdiğimiz kültür ve sanat duraklarından olan Arter, baharı üç yeni sergi ile karşılıyor! Bahar Yürükoğlu, Murat Akgündüz ve Şener Özmen’in yeni üretilmiş işlerinden oluşan üç kişisel sergi, 24 Mart – 15 Mayıs tarihleri arasında Arter’de olacak.

Bahar_Yurukoglu_Monument_Yellow_2016

Bahar Yürükoğlu | Anıt (Sarı), 2016 | Işıklı kutu içinde diyapozitif, 76 x 114 cm

Bahar Yürükoğlu “Devridaim” isimli sergisinde, 2015’te Kuzey Kutbu’na yaptığı seyahatlerdeki deneyimlerinden hareket ediyor. Üretiminde ışık, mekân ve renk ile ilgili deneylere odaklanan Yürükoğlu’nun, Arter’in giriş katındaki sergisi, doğal ile yapay arasındaki çizginin bulanıklaştığı yerleştirme, video ve fotoğraflardan oluşuyor.

Bahar_Yurukoglu_Seyruseferci_VideoStill01_2016

 

Bahar Yürükoğlu | Seyrüseferci, 2016 | Video karesi

 

Küratörlüğünü Duygu Demir’in üstlendiği sergi, sanatçının 2015 yılında hem güneşin batmadığı yaz aylarında, hem de karanlığın bitmediği kış aylarında Kuzey Kutbu’na yaptığı seyahatlerdeki deneyimlerinden hareket ediyor. Sanatçı bu projede, kutup bölgesinde gözlemlediği varlık ve yokluk, geçmiş ve gelecek, doğa ve medeniyet gibi ikilikler üzerinden kurgusal mekânlar yaratıyor. Atmosferik ilhamını eriyen buzullardan ve kutup ayısı kartpostallarından alan sergide Yürükoğlu, ışık, renk ve ses oyunları içeren yerleştirmelerini izleyicinin deneyimine açıyor.

Murat Akagunduz MANA

 

Murat Akagündüz | İsimsiz, 2015 | Kağıt üzerine yağlı pastel, 30 x 42 cm

Murat Akagündüz’ün “Vertigo” isimli sergisinde, sanatçının yeryüzündeki dağ zirvelerini, Google Earth görüntüleri üzerinden tuvale aktardığı beyaz üzerine beyaz serisi gösteriliyor. Doğayı resmetmek için dijital verinin aracılığına başvuran Akagündüz’ün sergisi, insan-doğa ilişkisinin gelişen teknolojiyle birlikte geçirdiği dönüşüme de işaret ediyor.

Murat Akagunduz MANA

Murat Akagündüz | İsimsiz, 2015 | Kağıt üzerine mürekkep, 21 x 29 cm

 

Aslı Seven küratörlüğündeki sergide yeryüzündeki dağ zirvelerinin Google Earth üzerindeki görüntülerini betimlediği beyaz üzerine beyaz yağlıboya serisi gösteriliyor. Sergi, doğanın resmetme eylemi yoluyla insan deneyimine tercüme ediliş biçimlerini araştırıyor. Doğayı resmetmek için dijital verinin aracılığına başvurmak, resim eyleminin kendisini ne şekilde dönüştürür? Yeryüzünü uydu görüntüleri aracılığıyla yansıtan resimler alışık olmadığımız bir perspektif sunuyor. Görme duyumuzu sabitleyen ufuk çizgisinin yokluğunda mekân algımız yerini bir denge kaybı duygusuna bırakıyor.

Sener_Ozmen_video_karesi_2

Şener Özmen | Filtre, 2015 | Video karesi

Şener Özmen’in “Filtresiz” başlıklı sergisi ise sıcak iklimlerde yaz gecelerini açık havada geçirmek için kullanılan, “taht” adı verilen platformlar etrafında şekilleniyor. Mekândaki “taht”ların arzuları yeniden yaşamak ya da yeni anılar yaratmak için birer düzlem işlevi gördüğü sergiyle Özmen, sanatçının kabul edilegelmiş kimliğinden çıkış yollarını araştırıyor.

Küratörlüğünü Süreyya Evren’in üstlendiği sergi, “tanınma” kavramını ve sanatçının tanınma süreçlerini takiben ortaya çıkan bireysel “talep ve arzuları”nı ele alıyor. Sabitlenmiş bir toplumsal kimlik ile anılır olma durumuyla karşı karşıya kalan sanatçının konumunu araştıran sergi, sıcak iklimlerde kullanılan bir dış mekân platformu olan “taht”lar etrafında şekilleniyor. Bu yapılar sergide arzuları yeniden yaşamak ya da yeni anılar yaratmak için birer düzlem işlevi görüyor.

 

Arter’i Salı-Perşembe 11:00-19:00 ve Cuma-Pazar 12:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

Arter Adres: İstiklal Cad. No:211 Beyoğlu / İstanbul

Görseller: Arter

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

x

Newsletter'a üye olmadınız mı?