Konser salonlarının kalabalığını, sahnenin ışıltısını, bizimle aynı müziği dinlemekten zevk alan yabancılarla aynı havayı solumayı ve konser çıkışlarında kulaklarımızın çınlamasını hepimiz özledik. Fakat o günlere yeniden kavuşana kadar, evimizde dinleyebileceğimiz canlı konserler, müzik adına olabilecek en iyi şey belki de… O halde size güzel bir haberimiz var; +1 FEST altı hafta sonuna yayılacak bir konser serisiyle, rock’tan rap’e, alternatif rock’tan pop müziğe farklı türleri ziyaret ediyor ve çok sevdiğimiz isimleri Instagram konserleriyle evimize getiriyor!

+1 FEST, karantinanın ilk aylarından itibaren sürpriz çevrimiçi etkinlikler, sanal buluşmalar ve sevdiğimiz sanatçıları evimizde dinleme fırsatı bulduğumuz çevrimiçi konserler düzenlemiş, evde geçirdiğimiz günlerde hepimizin müzik keyfine +1 olmuştu. +1 FEST, şimdi de altı hafta sonu boyunca devam edecek, uzun soluklu bir festivale dönüşmüş. Şubat ve mart ayları boyunca, farklı müzik türlerinin öne çıkan isimlerini evimize getirecek konserlere katılmak için yapmamız gereken tek şeyse, cuma ve cumartesi geceleri saat 21.30‘da @artibir Instagram hesabını ziyaret etmek.

Göksel

+1 FEST, bu hafta sonu, 19 Şubat‘taki Cem Adrian ve 20 Şubat‘taki Göksel konserleriyle başlıyor. Yıllardır sesini her duyduğumuzda ses rengine ve nota aralığına tekrar tekrar hayran kaldığımız Cem Adrian, duygusal şarkılarıyla kışın hüznüne yakışan bir başlangıç yapıyor. Pandemiye rağmen 2020’de de üretmeye devam eden sanatçı, geçtiğimiz yıl Solmayan Şarkılar albümüyle unutulmaz klasiklere kendi yorumunu katmış; bu yılı ise Sena Şener ile düeti, Yine Mi Yol teklisiyle karşılamıştı. Cumartesi gecesi ise pop müziğin en sevilen şarkıcı ve söz yazarlarından Göksel, çok sevdiğimiz şarkılarıyla bize hem nostaljik hem de duygusal bir gece yaşatacağa benziyor.

Adamlar

Son zamanlarda sizin de çalma listelerinizde en çok Türkçe rap şarkıları varsa, +1 FEST‘in ikinci haftasını iple çekmelisiniz çünkü Türkçe rap müziğin en büyük yıldızı Ceza, benzersiz canlı performanslarını aratmayan bir konserle 26 Şubat‘ta evinize konuk oluyor. Hemen ardından, 27 Şubat‘ta Adamlar, Rüyalarda Buruşmuşuz ve Dünya Günlükleri gibi albümlerinden şarkılarla, bağımsız müzik gruplarını ne kadar sevdiğimizi bize bir kez daha hatırlatıyor. (+1 FEST‘in diğer konserlerinden farklı olarak, Adamlar konseri YouTube‘da gerçekleşecek.)

+1 FEST, mart ayını ise, 5 Mart‘taki Fatma Turgut konseriyle karşılıyor. Model grubunun ardından solo devam ettiği kariyerinde de başarısını sürdüren ve Türkçe rock müziğin en popüler isimlerinden biri haline gelen Fatma Turgut, Yangın Yeri ve Beni Tutmayın gibi düetleriyle de çok konuşulmuştu. Festival takviminde 6 Mart Cumartesi gecesi bir kez daha rap müziğe ayrılıyor ve kısa bir süre önce Harikalar Diyarında II teklisini dinlediğimiz No.1‘i ağırlıyor.

Melek Mosso

Festival, 12 Mart‘ta hem özgün şarkıları hem de cover’larıyla, güçlü sesi ve yorumuyla son yılların yükselen isimlerinden ve seslerinden biri olan Melek Mosso‘yu, 13 Mart‘ta Türkiye’nin metal müzik dendiğinde akla gelen ilk yerli gruplardan biri olan, köklü grup Pentagram‘ı, 19 Mart‘ta rap müziğin bir diğer yükselen yıldızı, geçtiğimiz yıl Susamam şarkısı on milyonlarca kez dinlenen Şanışer‘i, 20 Mart‘ta anlamlı şarkı sözleri, göz alıcı video klipleri ve hiçbirini dinlemeye doyamadığımız dört albümüyle kariyerini gittikçe parlatan Mabel Matiz‘i, 26 Mart‘ta ise son şarkısı Sallan ile adından söz ettiren Xir‘i konuk ediyor.

27 Mart‘ta ise programda sürpriz bir konser var! Festival pop, rap, alternatif, rock ve metal gibi pek çok farklı müzik türünü bir araya getirdiği için, sürpriz ismi tahmin etmek gerçekten çok zor gözüküyor. +1 FEST‘in mart ayından sonra da farklı okazyonlarda devam edeceğini, festivalin gelecek duraklarının 27 Mart‘taki sürpriz konserin ardından açıklanacağını da hatırlatalım.