Amerikalı bir yarış arabası tasarımcısı ve yarış pilotu olan tam adıyla Carroll Hall Shelby, 1960’ların başından itibaren Ford için yarış arabaları tasarlamaya başlamış ve aynı zamanda otomobilin hayatı kolaylaştıran yanlarından sıyrılıp sürücüsüne kimlik kazandıran bir hal almasını da sağlamış… Asfaltın Kralları filminde, 1966 Le Mans yarışında Ford ve Ferrari’nin yaşadığı çekişmeli mücadelesini ve Ford’un, yani tasarımcı Carroll Shelby ile yarış pilotu Ken Miles’ın bu yarışa nasıl hazırlandıklarının hikayesini izliyoruz. 

Trailer’ı izlemek için tıklayın.

Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari
Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari

Bir yarış arabası sizce ne kadar hızlı olabilir? Bir yarış arabasını tasarlamak ve üretmek ne kadar zaman alabilir? Ezeli rakipler olan Ford ile Ferrari’nin gerçek hikayesinden uyarlama olan Asfaltın Kralları’nın (Le Mans ’66) başrollerini başarılı oyuncular Matt Damon ve Christian Bale paylaşıyor.

Ford v Ferrari’nin hikayesi ise şöyle… Ford Şirketi’nin kurucusu Henry Ford’un torunu yine aynı isimle Henry Ford II, otomobil yarışlarını kazanmanın otomobil yarışlarındaki artışı etkilediğini fark ediyor. 1923’ten beri Fransa yakınlarında her yıl düzenlenen ve 24 saat süren otomobil dayanıklılık yarışması Le Mans’ı kazanmak isteyen Ford, 1963 öncesinde, yılların değişmez şampiyonu olan Ferrari’yi satın almak istiyor.

Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari
Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari

Enzo Ferrari liderliğindeki Ferrari başta teklifi kabul etse de imzayı atmadan gözüne takılan, Ferrari’nin takım yarışı olan Scuderia’nın yönetiminin de Ford’a geçeceği maddesini görünce imzayı atmaktan vazgeçiyor. Bunun üzerine oldukça sinirlenen Henry Ford yetkililere tek bir cümle kuruyor: ‘’Bana, Ferrari’yi ezecek bir araba yapın!’’

Tasarım sürecinde birçok olumsuzlukla karşılaşan Ford tasarımcıları, 1964 Le Mans yarışlarına katılabilecek üç otomobil üretmeyi başarıyor. Ancak yarış büyük bir yenilgiyle son buluyor. Ford’un otomobilleri kaza yapıp yanarken Ferrari ise yarışı ilk üç sırayı elinde tutarak bitiriyor. İşte tam bu andan sonra Henry Ford II, Amerika’nın en iyi yarış arabası tasarımcısı ve pilotu olan Carrol Shelby ile anlaşmaya oturuyor. Carrol Shelby, Ford’un varolan arabalarının kusurlarını kapatmaya, onları yenilemeye çalışırken yarış pilotu koltuğunda da Ken Miles’ın oturması gerektiğini söylüyor ve Miles’ı göreve çağırıyor.

Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari
Asfaltın Kralları: Ford ve Ferrari

Henry Ford II, Ferrari’yi yenmeyi o kadar çok istiyor ki asla pes etmiyor ve 1966 Le Mans yarışlarına hazırlanılırken üzerinde ‘’Kazansanız iyi olur!’’ yazan bir kartvizit bastırıp ekibine dağıtıyor.

Henry Ford, Carrol Shelby ve tam adıyla Kenneth Henry Miles’ın unutulmaz hikayesini izleyeceğimiz bu nefes kesen mücadeleyi  pek sevdiğimiz The Wolverine ve Walk The Line filmlerinin yönetmeni James Mangold beyazperdeye taşıyor. 24 saat süren yarışın ardından kazananın tarih yazacağı Le Mans 1966’da kimin unutulmaz bir iz bıraktığını 15 Kasım’da öğrenebileceğiz. Heyecan dorukta!

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri