Her filmini ustalıkla işleyen Oscar ve Altın Küre sahibi olan ve 2012 yılında Time dergisi tarafından dünyadaki en etkili 100 isim arasında gösterilen İranlı yönetmen Asghar Farhadi… Farhadi’nin üç önemli filmi A Separation, The Salesman ve Everybody Knowsu bu yazıda mercek altına alıyoruz. Asghar Farhadi ve İran sinemasına ilgi duyanlar ile yazının devamında buluşalım!

asghar-farhadi-filmloverss
Asghar Farhadi| Fotoğraf: filmloverss.com

İran sinemasını sevenlerin çok yakından tanıdığı bir isim Asghar Farhadi. Gerek filmlerinin konusu, gerek konuyu ustalıkla işleyişi, gerekse her filmde seyircisine yorum yapma imkanı bırakan sonlarıyla bana kalırsa İran Sineması için çok önemli ve değerli bir isim.

Filmlere geçiş yapmadan önce dilerseniz yönetmenin kendisinden de biraz bahsedelim. 7 Mayıs 1972 İran doğumlu olan Farhadi, gençliğinden beri sinemaya düşkün biri olarak tanınır. Gençlik yıllarında Esfahan Gençlik Topluluğu’na katılan Farhadi, burada 6 kısa film ve 2 tane de dizi çeker. 2009 yılında çektiği “Elly Hakkında” filmi ile adından söz ettiren yönetmenin asıl çıkışı ise 2011 yılında çektiği ” Bir Ayrılık” filmi olur. Bu filmden sonra dünyaca tanınan Farhadi, 2014 yılında İstanbul Film Festivali’nin uluslararası jüri başkanı seçilir. 2016 yılında çektiği “Satıcı” filmi ile de dünyaya adını daha da duyurmaya başlar. Son olarak 2021 yılında vizyona giren “Kahraman” filmi ile yine adından sıkça söz ettirmeye devam eder. Asghar Farhadi, birçok değerli filme imzasını atmış olsa da ben sizlerle en çok etkilendiğim 3 filmini paylaşmak istiyorum. 

A Separation (Bir Ayrılık), 2011

a-separation-1-filmloverss
A Separation | Fotoğraf: filmloverss.com

Başrollerinde Leila Hatami ve Payman Maadi’nin rol aldığı A Separation, katıldığı birçok festivalden övgüler aldı. Başrol oyuncularının şahane performansları, filmin etkileyici senaryosu ve elbette ki Asghar Farhadi’nin başarılı yönetmenliği ile birleşince görsel bir şöleni anımsatıyor. Filmin konusuna gelecek olursak, boşanmak üzere olan Nadir ve Simin, çocuklarının velayeti konusunda bir karara varamayınca kadıya başvururlar. Simin, eşi Nadir ve kızları Termeh ile İran’dan gitmek ister, Nadir ise alzheimer hastası babasını yalnız bırakamayacağı için bu isteği reddedince Simin de eşine boşanma davası açar. Dava talebi reddedilince de Simin evden ayrılıp anne ve babasının yanına yerleşir. Nadir ise hasta babası ve kızı  ile birlikte yaşamaya başlar. Nadir, babası ve kızına bakması için hamile bir kadın tutar. Ama işlerin daha da karışacağından henüz haberi yoktur. 

En baştada söylediğim gibi filmin senaryosu, oyunculuklar ve çekimler ile film sizi ilk dakikasından itibaren içine çekmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra filmdeki etkili diyalogların uzun süre aklınızdan silinmeyeceğine eminim. 

The Salesman (Satıcı), 2016

hi-gloss-the-salesman-image-1-750x375
The Salesman | Fotoğraf: filmhafizasi.com

The Salesman, Satıcı ya da orijinal adı ile Forushande… Bir diğer etkileyici Asghar Farhadi filmi olan The Salesman; Farhadi’nin hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği İran-Fransa yapımı bir film. 69. Cannes Film Festivali’nde “En İyi Senaryo” ödülüne layık görülen film, konusunu Arthur Miller’in “The Death Of Salesman” adlı eserinden alır. Filmde Emad evleri yıkılmak üzereyken hayatını tehlikeye atarak komşularından birinin yardımına koşar. Daha sonrasında Emad ve Rana çifti başka bir eve taşınırlar. Bu yeni taşındıkları evde kendilerinden önce oturan kiracı ise seks işçiliği yapan bir kadındır. Bir gün Rana evde yalnızken kapı çalar o da eşi Emad’ın geldiğini düşünerek kapıyı açar ve duşa girer. Aslında gelen kişi eşi Emad değil, eski kiracının evine gelip giden adamlardan birisidir. Bu olay üzerine Rana, kötü bir şekilde yaralanır ve film bu durum üzerine şekillenmeye başlar. Toplumsal değer yargıları ve normlar üzerine yapılmış en etkileyici filmlerden biri olan The Salesman, oyuncuları, konusu ve sizi şaşkına çevirecek sonu ile film boyu merak duygusunu ön planda tutan zekice yazılıp yönetilen bir film.

Everybody Knows (Herkes Biliyor), 2018

1399559-r_1156_650-f_jpg-q_x-xxyxx
Everybody Knows | Fotoğraf: beyazperde.com

Başrollerinde Penelope Cruz ve Javier Bardem’in rol aldığı Everybody Knows, Fransa, İspanya ve İtalya ortak yapımı bir gizem/gerilim filmi. Everybody Knows’un en önemli özelliklerinden biri de, her zaman kendi dilinde ve kendi ülkesinde çekim yapan Asghar Farhadi, bu filmde sınırları dışına çıkarak filmin tamamını İspanyolca çeker… The Salesman’de olduğu gibi Everybody Knows’ta da Farhadi, filmin hem yönetmenliğini hem de senaristliğini üstlenir. Çocukları ile birlikte kız kardeşinin düğünü için yaşadığı Buenos Aires’ten memleketi İspanya’ya gelen Laura, burada ailesi ve sevdikleri ile zaman geçirir. Her şey gayet yolunda giderken kızı Irene’nin aniden ortadan kaybolması ile Laura’nın hayatı altüst olur. Bir yandan kızını arayan Laura en büyük desteği gençlik aşkı olan Paco’dan görür. Irene’nin kaybolduğu gece başlayıp sonrasında yaşananlar bu iki eski aşığın hayatında geri dönülmeyecek yollar açar. Konusu gereği film başından sonuna kadar sizi heyecanda bırakacak bir atmosfere sahip. Asghar Farhadi’nin başarılı yönetmenliği, Penelope Cruz ve Javier Bardem’in eşsiz oyunculuğu ile birleşen film sizi 2 saat boyunca ekran başına kilitleyebilir.

Filmleri  henüz izlememiş olanlara şimdiden iyi seyirler diliyor, izlemiş olanları ise yorumlara bekliyorum. 🙂 

Kapak Fotoğrafı: filmloverss.com

İlginizi çekebilir: Zeynep Cemre Şahin’den Film Noir