Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, her yaştaki okura ilham verecek türde, kalıpları yıkan bir masal kitabı. Bu özgün kitabı iki İtalyan yazar; ödüllü gazeteci Elena Favilli ile medya girişimcisi, ödüllü yazar ve yönetmen Francesca Cavolla birlikte yazdı. Favili ve Cavolla, çocuk kitaplarının hâlâ cinsiyet klişeleriyle dolu olduğundan dolayı, bu durumu cinsiyet önyargısı olmadan, gerçekçi karakterlere yer vererek değiştirmek istediler. Hep Kitap etiketiyle üç ciltte yayınlanan masalların üçüncü cildinde; Türkiye’den 100 kadının öyküsüne de yer veriliyor.

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler | Fotoğraf: Instagram @Cherrylogy

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler, genel hatlarıyla tüm dünyadan ilham veren 100 kadının resimleri ve masallaştırılmış hikayelerini barındırıyor. Bu masallaştırılmış hikayelerde çocuklara cinsiyetçi kurallara karşı çıkmayı ve bunun yerine hayallerini izlemeyi öğretmek amaçlanıyor. Serinin ilk cildi, Malala Yousafzai’nin “Bir zamanlar okulu seven bir kız vardı” hikayesiyle başlıyor. Kitap modern bir çağ için cinsiyet normlarına isyan eden, doğdukları ülkeleri yeni fırsatlar için veya zorunluluktan dolayı terk eden 100 ilham verici kadının hikâyesiyle devam ediyor. Kitap serisinde; moda tasarımcısı Coco Chanel, aktivist Helen Keller, yazar Maya Angelou, tenisçi Serena ve Venus Williams, mimar Zaha Hadid gibi birçok kadının hikâyesi anlatılıyor. Kitapta bulunan illüstrasyonlar ise 22 farklı ülkeden 60 kadın sanatçı tarafından çizilmiş. Her bir illüstrasyon birbirinden yaratıcı ve dikkat çekici. Aslında kitapta 101 hikaye’nin olduğunu söyleyebiliriz. 101’inci isim olarak kendi hayatınıza yer verebilir ve portrenizi çizebilirsiniz. Böylece siz de bu masalda kendinize yer edinebilirsiniz.

amela-earhart
Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler | Fotoğraf: pinterest.com

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler’in bir önemli özelliği de kitlesel fonlamayla hayata geçmiş olması. Kitap için, Kickstarter’da açılan kampanyaya 472 kişi bağışta bulunmuş ve bu 472 bağışçının ismine de kitapta ayrıca yer verilmiş. Favilli ve Cavallo, beraber kaleme aldıkları önsözde şu ilham veren satırları yazmışlar:

Bu cesur öncüler size ilham versin. Onların portreleri, kızlarımıza güzelliğin bütün biçimlerde, renklerde ve her yaşta kendini gösterdiği fikrini aşılasın. Okuyucuların her biri, yaşamdaki en büyük başarının tutkuyla, merakla ve cömertlikle dolu bir yaşam sürmek olduğunu öğrensin. Mutlu olmaya ve çılgınca keşfetmeye hakkımız olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmayalım. Artık elinize bu kitabı aldığınıza göre, tek hissettiğimiz birlikte kurmakta olduğumuz dünyaya karşı umut ve heyecan olmalı. Ne kadar büyük hayallerinin olabileceğini, ne kadar uzağa gidebileceğini cinsiyetinin belirlemediği bir dünya. Her birimizin büyük bir güvenle, ‘’Özgürüm’’ diyebileceği bir dünya.” 

5f9322cac9de3d155c2cb0fb
Türkiye’den 100 Kadının Öyküsü | Fotoğraf: Pinterest.com

Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler serisinin üçüncü kitabında ise Türkiye’den 100 kadının öyküsü anlatılıyor. Kitapta Müzeyyen Senar, Cahide Sonku, Nene Hatun, Ayşen Gruda, Leylâ Erbil, Ümmiye Koçak ve Canan Dağdeviren gibi 100 başarılı kadının masallaştırılan yaşam öyküsü bulunuyor.

Serinin üçüncü kitabı İstanbul Bilgi Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat bölümü mezunu olan iki yazar; Ayşegül Gürsel ve Ümran Özbalcı tarafından hazırlandı. 13 illüstratörün çizimleriyle de görsel olarak desteklendi. Kitabın Türkçe çevirisini yapan Deniz Öztok, kadınların birlikte hareket ettikleri zaman pek çok şeyi değiştirebileceğini ifade ediyor.

Yazıyı bitirmeden önce beni çok etkileyen, kitabın ilk cümlelerini de buraya bırakıyorum.

Dünyanın asi kızlarına:
Daha fazlasını hayal et
Daha fazlasını iste
Daha çok mücadele et
Ve kuşku duyduğun zamanlarda
Unutma
Sen haklısın

Kapak Fotoğrafı: Instagram @Cherrylogy

İlginizi çekebilir: Başak Aydın’dan Sistemi Eleştiren 10 Kitap