Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında belki de her zamankinden daha çok özlüyor, temsil ettiği değerlere her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuyoruz. Atatürk’ü anlatan filmler ve belgeseller, onu ve tarihimizi daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor ve anlatılan olaylar üzerinden yıllar geçmesine rağmen geleceğimiz için bize yol gösteriyor.

Atatürk’ü anlatan filmler ve belgesellerden 5’ini sizin için seçtik:

Sarı Zeybek
Sarı Zeybek

Atatürk’ü Anlatan Filmler

Sarı Zeybek | 1993, Can Dündar

90’larda ya da 2000’lerin başında okullu olan herkesin sınıflarda izlediği ve kopyalarına sahip olmak için gazete kuponları biriktirdiği Can Dündar imzalı bu belgesel, Atatürk’ün son 300 gününü anlatıyor. Bir ülkeyi baştan yaratmış, hayatı boyunca halkının bağımsızlığı için mücadele etmiş bir devlet adamının yorgun ve hasta günlerinde yaşadıklarını hikâyeler ve mektuplar eşliğinde dinlemek her zaman hüzün verici.

Belgeseli izlemek için tıklayın.

Kurtuluş
Kurtuluş

Kurtuluş | 1994, Ziya Öztan

TRT’de yayınlanan altı bölümlük bu mini-dizi, Türkiye tarihinin en önemli televizyon yapımlarından biri olarak hem tarihimize hem de Atatürk’ün yaşamının en zorlu yıllarına ışık tutuyor. 1 Nisan 1921’deki II. İnönü Muharebesi’nden 11 Ekim 1922’deki Mudanya Ateşkes Antlaşması’nda kadar geçen süreyi; savaşları, barışları, gizli toplantıları ve tartışmalarıyla masaya yatıran filmde Rutkay Aziz’in canlandırdığı Atatürk’ü başarılı bir komutan olarak izleyebilirsiniz.

Dizinin bölümlerini buradan izleyebilirsiniz.

Cumhuriyet
Cumhuriyet

Cumhuriyet | 1998, Ziya Öztan

Ziya Öztan’ın Kurtuluş’un devamı niteliğinde, bu kez sinema için çektiği 2.5 saatlik film Cumhuriyet’te Kurtuluş Savaşı’nın sonundan cumhuriyetin ilânına kadar olan dönem anlatılıyor. Atatürk’ün bir asker olarak öne çıktığı mini-diziden sonra filmde bu kez devlet adamı yönü ön planda tutulmuş. Bir başka tarih dersi niteliğindeki bu etkileyici dönem filminde Atatürk’ü ve İnönü’yü bir kez daha Rutkay Aziz ve Savaş Dinçel canlandırmış. Cumhuriyet, çekildiği dönemde ülke tarihinin en büyük bütçeli yapımlarından biri olmuş.

Mustafa
Mustafa

Mustafa | 2008, Can Dündar

Atatürk’ün ölümünün 70. yılında yapılmış olan Can Dündar belgeseli; tarlalarda oynadığı çocukluk yıllarından Sarı Zeybek’te işlenen ölüm günlerine kadar Mustafa Kemal Atatürk’ü A’dan Z’ye anlatıyor. Belgesel onu yalnızca güçlü ve büyük bir devlet adamı ve asker olarak değil; korkuları, zaafları ve arzuları olan bir insan olarak da gözler önüne seriyor.

Veda
Veda

Veda | 2010, Zülfü Livaneli

Veda filmi; tıpkı Atatürk gibi 1881 yılında Selanik’te doğan ve çocukluk yıllarından itibaren yolları neredeyse hiç ayrılmayan, ileride “Atatürk’ün Yâveri” olarak anılacak Salih Bozok’un gözünden Atatürk’ü anlatıyor. Bozok’u Serhat Mustafa Kılıç, Atatürk’ü ise Burhan Güven canlandırmış. Film bize hem bir lider hem de bir dost olarak Atatürk’ü tanıtıyor.

Özlüyoruz.

İlginizi çekebilir: SineMagger’dan Film Önerileri