“Made with Love” mottosunu benimseyen Atelier Petites Pierres (Küçük Taşlar Atölyesi), 2005 yılından bu yana yurt içi ve yurt dışında markalara özel koleksiyonlar tasarlayıp üretiyor, 2009’dan beri de e-shop’u ile internet kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Tasarımcı Selin Küçükkayalar ile Atelier Petites Pierres (APP) markasını ve tasarımlarını konuştuk.

Selin

Atelier Petites Pierres’in hikayesiyle başlayalım mı?

Üniversite yıllarında kendi işimi yapmak istediğime karar vermiştim. O zaman sadece hobi olarak yaptığım bu işin gerçek tam zamanlı bir iş haline döneceğini hiç düşünmüyordum; ama üniversite bitip de master için yurtdışına gittiğimde aslında “takı ve aksesuar tasarımı ve üretimi”nin bir meslek olduğunu bizzat gördüm. Henüz Türkiye’de olmamasına rağmen yurtdışında insanların bu dalda eğitim alıp meslek olarak uyguladıklarını gördüm ve kariyer rotamı değiştirdim.

APP Türkiye’ye dönünce aslında biraz aceleyle kuruldu, hatta ilk adı Petites Pierres‘di. İlk başta ben de herkes gibi sadece tasarım yapıp üretimini dışarıda yaptırıyordum. Sonra başka atölyelerde istediğim madenle istediğim tekniklerle üretim yaptırabilecek bir işbirliğine giremeyince kendi üretimimizi yapmaya karar verdik. Çalışmalarımızın sonucunda bu teknikler başarılı oldu ve başka firmaların aksesuar üretimlerini yapmaya başladık. Bunun da markaya yansıması adımızın Atelier Petites Pierres olarak değişmesi oldu.

R00L000000016

Atelier Petites Pierres yoluna kız kardeşinle çıkmışsın. Kardeşinin iş ortağın olması nasıl bir duygu; olumlu/olumsuz yanları neler?

Yola çıktığımda yolun beni nereye götüreceğini doğrusu ben de bilmiyordum. Naz da o zaman öğrenciydi, moda okuyordu. Grafik tasarımı ve fotoğrafçılık konusunda da çok iyiydi. Bizim yollarımızı birleştirmemiz e-ticaret sektöründe patlama yaşayınca oldu. Bir anda görsellik APP için çok önemli bir rol oynamaya başladı. Naz’ın fotoğraf ve stylingde yarattığı konseptler çok başarılı oldu. Aynı anda hem tasarım, hem de üretim yapıp, bir yandan bunu görsel olarak hazırlayıp sunmak zor bir iş. Mutlaka çok iyi bir işbirliği gerektiriyor. Bizim en büyük avantajımız beraber çalışmamıza rağmen ofisteki iş bölümümüz farklı olması.

Bazen çekimler yapıldıktan sonra Naz bana fotoğrafları gösterir, ben de yorum yapmayınca beğenmedim sanar; ama ben o anda aslında ürünün duruşunda bir hata görmüşümdür. Yani anlayacağınız ikimizin iş alanında yoğunlaşığı bölümler farklı olduğu için çok büyük sorun yaşamayız. Elbette en büyük avantajı güven faktörü. Kardeşinizden başka kimse güvenebilirsiniz ki?

Bir diğer konu da aileden gelen bir marka algısının daha çok küçük yaşta bizlerde oluşmuş olması. Bu ikimizde de var olduğu için markaya ve onu nasıl yansıtacağımız hakkında içgüdüsel bir bilgimiz var. Dezavantajıysa kardeşlik şapkasıyla ortaklık şapkasının birbirine çok kolay karışmaya müsait olması. Aramızda çok büyük bir bağlılık var bu bağ zaman zaman işte duygusallaşmamıza sebep olabiliyor. Bir de ikimiz de işimizin doğası gereği beynimizin sağ tarafını kullanmaya meyilliyiz, arada kendimizi dengelemek için uzaklaştığımız oluyor.

N0MLCH1000030

Tasarladığın ilk takıyı hatırlıyor musun, nasıl bir şeydi?

Evet, elbette…Hatta belki bu benim bu işe başlamamdaki en büyük sebeptir. Aslında bir tasarım diyemem. Çok sevdiğim mercan bir kolyem vardı ve kopmuştu. O gün de canım çok sıkkındı ve düşüncelerin içinde boğulmuş vaziyetteydim. Kolyenin bütün malzemelerini önüme dizip ‘ben bunu yapabilir miyim acaba?’ diyerek, tamamen çok ilkel malzemelerle tekrar montajını yaptım. Bütün bu işlem bir saat kadar sürdü sonra bir baktım ki bu bir saat boyunca düşüncelerim durmuş… Yani hafif bir meditasyon etkisi yaratmış bende. Sonuç olarak birkaç hafta içinde odamın içi tamamen malzeme dolmuştu. Sonra birilerinin hazırladığı malzemelerle sadece montaj yapmak istemediğimi fark edip kalıp çıkarmayı ve madenle çalışmayı öğrenmeye karar verdim.

B00R00C000018

Bir tasarımcıya bunu sormamak olmaz; en büyük ilham kaynakların neler/kimler?

Hayatın kendisi o kadar büyük bir ilham kaynağı ki… Sadece DNA formlarından esinlenerek bile sonsuz koleksiyon çıkarabilirsiniz. Esinlenme çok büyük bir olay değil. Bence en önemli olan şey esinlendiklerinizle verdiğiniz mesaj. Esinlendiklerinizin yarattıklarınıza yansıması ne kadar temiz olursa, o kadar çok kişi tasarımlarınıza çekiliyor.

atolye s2

Atelier Petites Pierres atölyesinin ve çalışma ortamının vazgeçilmezleri nelerdir? 

Biz gerçekten birbirine çok bağlı bir ekibiz. Çalışma ortamının vazgeçilmezi kesinlikle belli bir disiplini koruyarak özgürlüğe sahip çıkabilmemiz. Herkesin özgür hissettiği bir ortamda çalışması çok önemli bu sebeple bu hissi korumaya çalışıyoruz.

Elbette kahve olayına değinmeme gerek yok sanırım… Bir de son zamanlar da Spotify’da Totally Stress Free diye bir listeye takıldık. Bakalım bizi ne zaman strese sokmaya başlayacak diye düşünüyoruz!

MY WAY

“Hediye özel olmalı” deyip, My Way koleksiyonuyla kişiselleştirilmiş seçenekler de sunmaya başlamısınız. Bugüne kadar bu konuda karşılaştığınız ilginç bir istek oldu mu?

Bu konu baya derin! O kadar enteresan istekler gelebiliyor ki…
Şu an My Way kategorisi sadece yazı ve şekil çizimi üzerinde sipariş alıyor; ancak kişiye özel tasarımda benim başıma gelen en enteresan istek staj yaptığım zaman bir geyik avcısının avladığı geyiklerin dişlerinden kol düğmesi istemesi olmuştu. Eh, yaptık tabii…

Manly koleksiyonu ile erkekler için de seçenekler sunuyor APP. Türkiye’de erkeklerin takıya yeterince ilgi gösterdiğini düşünüyor musun?

Türkiye’de erkeklerin takıya yaklaşımı aslında ilgisiz değil. Takıya yükledikleri anlamlar var erkeklerin. Güç sembolü takıları kullanmaya elbette daha çok yatkınlar. Şu sıralar tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de erkek takısı modası gelişiyor ama bu bizim ülkemiz için yeni bir durum değil. Sonuçta bu topraklardan Barış Manço gibi yüzükleriyle efsaneleşmiş bir figür bile çıkmış. İyi bir pazarlama ve kaliteli üretilmiş tasarımlarla erkek kullanıcıların çok büyük potansiyel oluşturduklarını düşünüyorum.

B00W0L1000011

Yeni yıl hediyesi arayarak Atelier Petites Pierres ile karşılaşmış birine koleksiyon ve ürünlerinizden ilk önce nelere bakmasını önerirsin?

Elbette hediye dediğiniz için My Way bölümü diyeceğim. Çünkü hediye özel olmalı. Kendilerine yılbaşı akşamı takacak bir tasarım arıyorlarsa Show Time’a göz atmalarını öneririm.

APP ürünlerini e-shop dışında nerelerde bulabiliriz?

Ürünleri e-shop dışında Akmerkez Noemi Bijoux, Nişantaşı ve Moda İrma Butik, yazın da Alaçatı Bazen‘de bulabilirsiniz.

 www.atelierpetitespierres.com

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN

FAVORİ YAZILAR