Bir seyahat edilecek yerler listesi yaptığında, normalde ilk sıralarda asla göremeyeceğin bir şehirde bu kadar tanıdık hissetmek, sokaklarında kendinden izler bulmak ve Akropolis karşısında şarabını yudumlarken “Şimdi bu taşlar bu kadar zamandır orada mı yani?” düşüncelerine dalmak şaşırtıcı bir deneyimdi. Hazırsanız, Atina gezisi deneyimimin ayrıntılarıyla devam ediyorum.

Akropolis
Akropolis | Fotoğraf: Unsplash / Cristina Gottardi

Atina’da kaldığım otel, üzerinde çok da düşünerek karar vermemiş olduğumuz Z Butique Suites by Romm oldu. Fakat gider gitmez doğru karar verdiğini camı açınca hemen karşısındaki tavernadan yükselen müzik sesleri ve manzaradan anlayabilirsin. Yalnızca 4 odası ve alt katında bulunan cafe-restoran ile hizmet veren küçük bir aile işletmesi bu otel. Hızlı bir kahvaltı, kahve veya tatlı için oldukça ideal.

Oda Manzarası
Oda Manzarası | Fotoğraf: Selin Tekin

Atina, her yere rahat bir şekilde yürüyebileceğin, toplu taşımaya ihtiyaç duymayacağın bir şehir. Eğer sen de benim gibi yürüyerek seyahat etmeyi, şehri yürüyerek deneyimlemeyi sevenlerdensen doğru yerdesin!

Her sokakta gördüğüm graffiti’lere anlam vermeye çalışırken defalarca önüme bakmayı unutup yerlerde yuvarlanma tehlikesi atlatsam da her anında gülümsediğim bir seyahat olarak anıyorum bu tatilimi. Bir köşe başından Akropolis’i görüp her seferinde ilk görüşün gibi tepki vermen halinde yanındaki insanları bezdireceğini unutmazsan eğer önerilere başlayabiliriz.

Atina Gezi Rehberi

Little Kook Konum

Little Kook, Atina Gezisi
Little Kook, Atina Gezisi | Fotoğraf: Selin Tekin

Bu mekan, bulunduğu sokak boyunca düzenli olarak konsept değiştiriyor ve son konseptinde aldığı hal ile Santa’nın gerçekten senin için geldiğine bile inanabilirsin. Aslında kahve ve tatlı mekanı olmasına rağmen çok da güzel değerlendirmeler almadığı için ben içine girmeyi değil önünden geçmeyi tercih edenlerdenim.

Museum Of Illusions Athens Konum

Museum Of Illusions Athens
Museum Of Illusions Athens | Fotoğraf: museumofillusions.gr

Museum Of Illusions Athens, içinde upside down, infinty room, çeşitli uzaklık yakınlık ve ışık yanılsaması bölümlerinin bulunduğu, gitsen de gitmesen de aslında herhangi bir şey kaybetmeyeceğin bir müze. Eğer fazla vaktin varsa uğrayabilirsin.

Akropolis Konum

Akropolis, Atina Gezisi
Akropolis, Atina Gezisi | Fotoğraf: Selin Tekin

Akropolis, yapımına M.Ö 448 yılında başlanmış, o dönemde “Tanrıların oturma odası” olarak anılan bir yer olarak biliniyor. Şimdi geriye kalanlara bakınca, o dönemi hayal etmeye yetecek kadar görkemli… Deneme yanılma yöntemiyle ulaşabildiğin, yönlendirmelerin oldukça yetersiz olduğu bir alan aslında Akropolis. Daha iyi korunabilirdi diye düşünürken Efes ve Olimpos’tan kalanlar aklına gelince “E fena iş değil” diye de düşünebilirsin.

Akropolis Müzesi  Konum

 Akropolis Müzesi
Akropolis Müzesi | Fotoğraf: getyourguide

Akropolis Müzesi, benim vakit ayırıp da gezme fırsatı bulamadığım müze. İçinde Akropolis’ten alınan eserler sergileniyor. Ayrıca, kalıntıların üzerine inşa edildiği için içerisinde bulunan şeffaf alanlardan da eserleri görebiliyorsunuz.

Atina’da Yemek

Noel Restoran Konum

Noel Restoran
Noel Restoran | Fotoğraf: Tripadvisor / @PMZ833

Noel, alt katı restoran üst katı bar olarak düzenlenmiş, vintage görüntüsünü bırak kokusunu bile alabileceğin bir mekan. Hem lokaller hem de turistler tarafından tercih edildiğinden, şehrin kalabalık olduğu bir dönemde gidiyorsan rezervasyon gerektirebilir.

360 Cocktail Bar Konum

360 Coctail Bar
360 Coctail Bar | Fotoğraf: Tripadvisor / @943ingridak 

Seyahatinin kış aylarına denk geliyorsa havanın nispeten daha sıcak ve yağışsız olduğu bir gün, Caribbean kokteylinle kendini farklı yerlerde hayal etmeye son; karşında ışıklandırılmış Akropolis! E bir de yanında sevdiğin biri varsa insan acaba hangi manzara daha güzel diye bile düşünebiliyor.

Estrella  Konum

Estrella Pancake'leri
Estrella Pancake’leri | Fotoğraf: Tripadvisor / @marilenapd

Yine lokaller tarafından oldukça övülen bir yer Estrella. Pancake’leri ile bütün günü tok, bütün ayı ise tatlı ihtiyacınız olmadan geçirmek isterseniz uğramanız gereken yerlerin başında geliyor. Porsiyonların epey büyük olduğunu göz önüne alarak sipariş vermenizi öneririm, aksi halde ayrıca bir de yakındaki hastaneleri önermem gerekebilir. 🙂

Bunlar dışında mutlaka yolunuzun düşeceği bazı yerler: Plaka Bölgesi, Athens Flea Market, Syntagma Meydanı, Ermou Caddesi. Keyifli seyahatler!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Francesca Noemi Marconi

İlginizi çekebilir: Yücel Babadağ’dan Atina Yeme İçme Rehberi