Geride bıraktığımız yılın merkezine oturan pandemi, elbette hayatın her alanını olduğu gibi, atıştırmalık alışkanlıklarımızı da etkiledi. Buna rağmen 2021’i, sahneye pandemiden de bağımsız olarak giren yeni atıştırmalık trendleriyle karşıladık. Bu trendlerin başında ise sebze içerikli atıştırmalıklar geliyor ve sizleri %100 sebze kıtırlarıyla atıştırmalıkların doğal halini bizlerle buluşturan Knorr Veggies ile tanıştırmak istiyoruz. Hadi, başlayalım.

Knorr Veggies
Knorr Veggies

Tefftastic and General Mills’de yayınlanan bir makaleye göre, 2021’de atıştırmalık tercihlerimizi yaparken ilk dikkat edeceğimiz noktalardan biri, bağırsak mikrobiyotasına olan etkileri olacak. Bu ne anlama mı geliyor? En basit şekliyle, bağırsak mikrobiyotası, iyi bir uyku kalitesinden güçlü bir bağışıklık sistemine ve kilo kontrolüne, dengeli bir yaşamın en önemli belirleyicilerinden biri. Bu da bizi; yüksek kalorili ve şekerli besinler yerine, vücuda iyi gelen ve vitamin ile mineral bakımından zengin besinleri tercih etmeye yöneltiyor. Örneğin, brokoli, lahana, kuşkonmaz ve yeşil kabak gibi lif ve faydalı mineraller bakımından yüksek seviyeye sahip yeşil sebzeler… Bu noktada potasyum kaynağı olması ve yüksek lif içeriğiyle Knorr’un Sebze Kıtırları’ndan biri olan Yeşil Kabak Kıtırı’nı denemenizi öneriyoruz. Zengin içerikli Sebze Kıtırları ile ‘atıştırma’ kültürüne yeni bir soluk getiren Knorr Veggies, Yeşil Kabak Kıtırı’na ek olarak; Pancar Kıtırı, Nohut Kıtırı ve Havuç Kıtırı ile çok lezzetli.

Knorr Veggies’i keşfetmek için tıklayın.

“Technomic’s Canadian Snacking Consumer” Trend Raporu da, bu yeniliği destekliyor ve bu yıl ile birlikte ‘better for you snacks’ (senin için daha iyi olan atıştırmalıklar) adı verilen atıştırmalıkları tercih edeceğimizi söylüyor. Senin için daha iyi olan atıştırmalıklar, sebze ağırlıklı ve doğal içerikleriyle öne çıktığı gibi, tüketicilerin kendilerini her açıdan daha iyi hissetmesini sağlayışlarıyla ayırt ediliyorlar. Knorr Veggies gibi yani! Bir yandan, Deux and Happy Family Organics, söz konusu ‘iyi hissetme hali’ne verilen önemin, 2021’den başlayarak sadece bedensel yaklaşımla sınırlı kalmayacağının; sık tercih edilen atıştırmalıkların ortak paydasının, bütünsel bir yaklaşımı benimsemek olacağının altını çiziyor.

Yeni Aromalara Açığız
Yeni Aromalara Açığız | Fotoğraf: Unsplash / Tamanna Rumee

Bu yılın bir diğer atıştırmalık trendini Food Ingredients First’ten öğreniyoruz: yenilikçi yaklaşımlara ve deneysel lezzetlere olan talep. Araştırmalar gösteriyor ki, tüketicilerin çoğunluğu, sıra dışı ve alışılmamış lezzetleri deneyimlemeye, önceki dönemlere kıyasla çok daha istekli. Bu da, 2021 ile birlikte atıştırmalık dünyasına yepyeni bir soluk geleceğinin ve üreticilerin farklı tat kombinasyonlarını ve farklı aromaları bir arada kullanmaktan çekinmeyerek ortaya çizgilerin dışında atıştırmalıklar koyacağının bir işareti. Heyecanlıyız!

Sürdürülebilir Tarım
Sürdürülebilir Tarım | Fotoğraf: Unsplash / Michał Bielejewski

Atıştırmalıkların sürdürülebilir yollarla üretilmiş olmasına verilen önem de, 2021’in trendlerinden biri. Örneğin, gıda zincirinin başlangıç noktası olarak kabul edilen sürdürülebilir tarım, bu trendin belirleyici konseptlerden biri. En temel anlatımla sürdürülebilir tarım; tarım yapılan arazinin, doğal tarım kaynaklarının, çevrenin ve süreçte rol oynayan tüm unsurların korunmasını içine alan sistem ve uygulamaları kapsıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, günümüz tüketicilerinin bir atıştırmalığı tercih ederken dikkat ettikleri birincil noktalardan biri, bu ve benzeri doğaya saygılı uygulamaların hayata geçirilmiş olup olmadığı. Bir başka deyişle, 2021 atıştırmalık trendlerinden biri, her konuda şeffaflık. Bunu, Palsgaard and Good To Go tarafından yapılan araştırma sonuçları da destekliyor: Çalışmaya göre, tüketicilerin %32’si sürdürülebilir yollarla üretildiğini bildikleri atıştırmalıkları diğerlerine tercih ediyorlar. Çünkü günlük hayattaki küçük tercihleriyle bile gezegenin iyiliğine katkı sağlamak istiyorlar – bu onlara iyi hissettiriyor.

Tahmin edersiniz ki, bu trend de bize Knorr Veggies’i hatırlatıyor. Çünkü Veggie’s Sebze Kıtırları, Knorr’un sürdürülebilir tarıma verdiği destek ile hayat buluyor!

Knorr Veggies’i keşfetmek için tıklayın.

Özetlemek gerekirse, 2021’de atıştırmalık dünyasında yepyeni kapıların açılması yakın: Merkezde bütünsel bir yaklaşım olacak, bu yüzden sebze içerikli ve doğal atıştırmalıkalara olan ilgi artıyor. Şeker, kalori ve tuz tüketimi gibi konularda artık çok daha bilinçli bir hale gelen tüketici, kendisine hem fiziksel hem psikolojik olarak iyi hissettireceğinden emin olduğu ürünlere yöneliyor. Her açıdan şeffaflık ön planda, yeni aromalar ve sıra dışı tatlar için ise kapımız sonuna kadar açık!

Kapak fotoğrafı: Unsplash / Tamanna Rumee