Kadıköy’ün kalbinde, Mühürdar Caddesi’nin sonuna doğru hem binası hem de yemekleri güzel bir mekan var radarımda. İyi yiyelim, güzel yiyelim, müthiş yiyelim, ardından biraz da tatlı yiyelim, belki üzerine birer de kahve içeriz diyenler için en ideal mekan olacağını düşündüğüm Atlas Mühürdar’a ilişkin detaylar hemen aşağıda. 

Atlas Mühürdar

Bir gün Kadıköy’de aylak aylak dolaşırken, belki de daha önce defalarca önünden geçtiğim ama fark etmediğim güzellikte bir bina fark ettim. Tabelaya baktım, yeme-içme servisi yapılan bir yere benziyor. Girip bir bakayım dedim. Ortam hoşuma gitti, sade ama zevki döşenmiş bir yemek salonu, oturdum hemen. Menüsü çok geniş değil ama çeşitli; et seveni de memnun eder, veganı da keyiflendirir. Alkol servisi yok ama mocktailler rengarenk, cazip ve lezzetli. 

Bir humus bağımlısı olarak Atlas’ın humusuna bayıldım. Sonradan öğrendiğime göre hakiki bozkır tahini kullanıyorlarmış. Falafel denedim, ona da bayıldım; bol yeşillikle harika gitti. Ama menüdeki favorime sıra yeni geldi. Etle pek aram olmadığından tavuk denemek istedim ve normal bir tavuk ızgaraya seviye atlatan bir yemekle karşı karşıya kaldım. Ona ayrı bir paragraf ayırmam lazım.

Yemeğin ismi Shawarma Baharatlı Izgara Tavuk. Asla kurumamış, sulu sulu baharatlı tavuk ızgara nefis. Ancak onun altında yatan frik pilavı resmen saklı hazine. O nasıl bir lezzettir öyle! İçinde çıtır çıtır narlar var, resmen renk cümbüşü bir pilav! Hayatımda yediğim en lezzetli pilavlar arasında ilk üçte yer alır. Hatta benim fikrim, yan ürün olmak için fazla iyi. Menüde kendine ayrı bir yer edinmesi gerekir, kocaman bir kase sipariş edip kaşık kaşık yemelik tam. 

Yukarıda bahsettiğim gibi, et severleri çok memnun edecek bir menüsü var. Uykuluktan, kuzu tirite, dana dilden dana kaburgaya etoburları mest edecek yemekler var. Meze tabakları ya da orijinal salatalar da tek başına hafif bir öğün için efsane lezzetler içerir bence. Veganlar da eminim bayılacaktır alternatiflere. 

Biraz Instagram hesaplarını kurcaladım, ürünlerin büyük kısmı organik ve yerel. Mevsiminde ürün kullanmaya ve menüyü buna göre revize etmeye dikkat ediyorlar. Geçtiğimiz yaz servis ettikleri rengarenk domates salatasını bu yaz da menüye alırlar umarım. Frik pilavı ve humustan sonraki favorim oydu çünkü. 

Ben gittim memnun kaldım, yine gider frik pilavımı yerim. Bu arada birkaç kez de paket servis aldık, pide arasına hazırladıkları ürünler ve yanında servis ettikleri mor patatesler de oldukça sürprizli. Kadıköy’e yolunuz düştüğünde Atlas’a bir şans vermenizi ve benim gibi yemeklerinin bağımlısı olmanızı gönülden dilerim. 

Kapak Fotoğrafı: Instagram.com/@atlasmuhurdar78

İlginizi çekebilir: Gastro Magger’dan Restoran Haftası