Zihninizde bir Hollywood filminin açılış sahnesini canlandırmanızı istiyoruz. Kamera gökdelenlerin arasından şehre giriş yapar, esas oyuncumuz tüm hoşluğuyla uyanır, bir bardak yeşil suyunu içer -portakal suyu eskide kaldı-, sabah sporunu yapar, tabletinden günlük programını kontrol eder, plant-based kahvaltısını yapar, renklerine göre dizilmiş dolabından kıyafetini seçer ve şehrin temposuna doğru yola çıkar. Burada kesiyoruz. Şimdi anlatacağımız otomobil, tam olarak bu esas oyuncuya benziyor. Teknolojik, atletik, şık, çevre dostu ve etkileyici: Yeni Renault Austral!

Yeni Renault Austral, Renault’nun Türkiye’de Esprit Alpine donanımıyla satışa sunacağı ilk model olmasıyla yarışa zaten 1-0 önde başlıyor ve SUV segmentine iddialı bir giriş yapıyor. Yeni Renault Austral’ın içine biner binmez Esprit Alpine iş birliğinin yansımasını ve şıklığını fark edebiliyorsunuz. Aynı zamanda yüksek teknolojisi ve güçlü tasarımıyla Renault’nun C segmentindeki konumunu da güçlendiriyor ve Renault tutkunlarının çok sevdiği Arkana ve yeni Megane E-Tech %100 Elektrikli ile başlatılan C segmenti hamlesinin bir sonraki halkasını oluşturuyor.

Önce İç Güzellik.

Etkileyici ve deyim yerindeyse “kaslı” dış görünüşüne geçmeden önce biraz iç dünyasına bakalım mı? Dışına zaten trafikteki herkes gibi biz de dönüp dönüp bakacağız.

Mild hybrid 160 bg motor seçeneği ile Türkiye’deki kullanıcılarıyla buluşacak Yeni Austral, 20 farklı gelişmiş sürüş destek sistemine sahip. Aynı zamanda kendisi “yaşanası otomobiller” geleneğinin bir parçası. Yaşanası otomobil demişken, gerçekten içinde yaşamaya davet eden özellikleri var. Mesela her gün kullandığımız tabletlerden ayırmanın güç olduğu epey büyük ve dikey 9” OpenR bilgi-eğlence ekranı ile Yeni Austral tam bir teknoloji kozası.

Ufacık hareketlerle istediğiniz programa hemen ulaşabilmemizi sağlayan Multi-Sense teknolojisi ve 16 cm geri hareket edebilen arka koltukları bulunuyor. Yaşanası otomobil anlamında bizi en çok etkileyen özelliklerinden biri de zekice tasarlanmış hareketli orta konsolu oldu. Eğer orta konsolu biraz “ev gibi” kullanan biriyseniz (biz değil de bir arkadaşımız öyle kullanıyor) hop ileri iterek tertemiz bir görüntü sağlayabiliyorsunuz, sürücüyle yan koltuğun ayrı ayrı dolapları varmış gibi oluyor. Aynı zamanda konsolun üstünde telefonunuzu kablosuz bir şekilde şarj edebiliyorsunuz. Tüm aracın 35 litreye yakın saklama alanı var, saklama alanı her şeydir.

Donanım seviyesine ve seçilen opsiyonlara bağlı olarak, Yeni Austral’ın iç mekânı, gerçek ahşap, deri, Alcantara, dolgulu kumaşlar ve dokunma hissi uyandıran malzemeler içeriyor. Kabin içini Derin Parlak Siyah ve Saten Krom detaylar tamamlıyor. Seçilen malzemeler otomobilin iç mekanındaki kalite algısını ve sıcaklığı arttırıyor. “MULTISENSE” kişiselleştirilebilir ortam aydınlatması ise çıtayı yükseğe taşıyan özelliklerinden. Bütün bu ince düşünülmüş detaylarla sınıfında rakipsiz olduğunu söyleyebiliriz.

Yakıt Verimliliği ve Emisyon Açısından En İyi Motorlar.

Yeni Austral’da kullanılan 12V Mild Hybrid teknolojisi, geliştirilmiş bir Stop & Start ve Sailing Stop işleviyle verimliliği destekliyor. Bu, özellikle fren anında enerjinin geri kazanılmasına yardımcı oluyor ve otomatik şanzıman da yavaşlarken motoru durduruyor. Tüm bunlar yakıt tüketimini ve emisyonları azaltırken aynı zamanda günlük kullanım konforunu da destekliyor. Esas oyuncumuzun çevre dostu özelliğine de böylece kocaman bir ‘tik’ atmış olduk.

Gelelim Dış Güzelliğe

Yeni Renault Austral’ı iç dünyasıyla karşıladık, dış görünüşüyle şehrin enerjisine uğurlayacağız. Yeni Austral, kendisine özgü karakteristik özelliklerini; kıvrımlı, duyguları harekete geçiren silueti, güçlü geometrik çizgileri, arkada mikro-optik teknoloji gibi yapısal detaylarıyla tamamlıyor. LED stop lambaları ve ön farlarda elmas şeklinde desenler gibi detaylarla da Renault’nun yeni ‘duygusal teknoloji’ tasarım ilkeleriyle birleşmiş. Dikkat çekici, atletik ve aynı zamanda zarif bir dış tasarıma sahip. Biz özellikle geometrik çizgilerini çok sevdik. Techno Esprit Alpine versiyonundaki elmas kesimli komah siyahı 20’’ alaşım jantlara mutlaka göz atmalısınız. 6 farklı renginin yanında, en üst donanım seviyesini seçerseniz çift gövde rengi uygulaması devreye girecek ki bu seçim, dış görünümü anında en üst seviyeye taşıyacaktır. Siz de Yeni Renault Austral kadar şehirli, güçlü, teknolojik ve atletik bir oyuncuyu her gününüzün açılış sahnesinde görmek isterseniz tıklayın.