Tropikal bir meyve olan avokado, hem lezzeti hem de sayısız faydasıyla özellikle son zamanlarda öğünlerimizin olmazsa olmaz eşlikçilerinden biri. Gelin, avokadonun tarihine ve faydalarına dair bir yolculuğa çıkalım.

Avokado2
Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

Avokado nedir? Faydaları nelerdir?

Lezzetli aromasıyla her dahil edildiği tarifin lezzetini ikiye katlayan avokado, ağaçta yetişen ve zengin yağ oranına sahip bir tropikal meyve. Meksika kökenli bir meyve olmasının yanı sıra; Guetemala ve Güney Amerika’nın kuzey sahillerinde yetişiyor. Türkiye’de ise 1970’li yıllardan beri Akdeniz kıyılarında yetiştiriliyor. Ülkemizdeki üretimin neredeyse tamamının Antalya ve Mersin illerinden sağlandığını da söylemek mümkün. Olgunlaşmış avokado kısa sürede çürümeye başladığından, olgunlaşmadan önce toplanıyor ve satışa sunuluyorlar. Satın aldıktan sonra tam kıvamında yiyebilmek için birkaç gün beklememizin nedeni bu. Avokadoyu en iyi saklama şekli ise, kese kağıdına sararak bekletmek.

Çoğumuz aşinayızdır, yumurta ve avokado ikilisi harika bir uyum oluşturuyor. Salatalarda, soslarda ve atıştırmalık olarak ara öğünlerde sıklıkla kullanılan avokadonun faydaları ise saymakla bitmiyor. Öncelikle, yüksek düzeyde yağ içermesinden yola çıkarak sanıldığının aksine kilo aldırmıyor, verdiği doygunluk hissi sayesinde ve metabolizmayı arttırma özelliği ile kilo vermenize yardımcı oluyor. Vücutta toksit maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. Yüksek lif içeren bir besin olduğundan iştahı kesiyor. Oldukça düşük bir kolesterol düzeyine sahip ve kalp, damar hastalıkları ile göz sağlığı için çok faydalı. Ayrıca vitamin, mineral, omega 3 ve potasyum miktarı açısından çok zengin olduğu için besin değeri de çok yüksek.

Avokadonun Tarihi

Avokado3
Avokadonun Tarihi

Avokado Orta Amerika’da İnka medeniyeti zamanında yetişmeye başlamış. Avokado sözcüğü İnka dilinde “testis” anlamına geliyor. Meyvenin bu ismi almasında sahip olduğu şekil ve afrodizyak etkisi olduğu inancı fazlasıyla etkili olmuş.

Arkeolojistler, Orta Meksika’da avokado tüketiminin 10.000 yıl öncesine dayandığına dair işaretler bulmuş. Tabi burada bahsedilen yetiştiricilik değil, yalnızca toplanması ve tüketilmesi. 5000 yıl önce ise; İnkalar, Olmekler ve Mayalar gibi Mezoamerikan kabilelerinin avokado yetiştiriciliğine başladığı biliniyor. 16. yüzyılda ise İspanyollar avokado yiyen ilk Avrupalılar olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktadan sonra, Meksika’dan Orta Amerika’ya, Güney Amerika’ya ve Avrupa’ya yayılıyor. Avokado, Meksika mutfağının vazgeçilmezlerinden olsa da, son yıllarda Amerika’da da en çok tüketilen besinlerden biri.

Avokadolu Leziz Bir Tarif

İşte şimdi biraz pratik zamanı! Aşağıda sizin için hazırladığımız tarifleri evinizde deneyebilir, belki bir kitap keyfi, belki de etkileyici bir film; bu lezzetler yaptığınız aktivite ne olursa olsun aldığınız keyfi ikiye katlayacak, bizden söylemesi 🙂

Lime ile Lezzetlendirilmiş, Keçi Peynirli, Avokadolu Açık Sandviç 

Malzemeler:

2 adet WASA Original

2 adet Avokado
1 adet Lime
75 gr Krem Peynir
1/2 bağ Roka
1 adet Mini Turp
2 gr Tuz
1 gr Karabiber

Şimdiden afiyet olsun!