Birçok seyahat tutkununun büyük bir merakıdır Avrupa’daki bit pazarları… Şehrin lokalleriyle beraber alışveriş yapmak, sürprizlerle dolu tezgahların başında hafif solmuş eşyalar aramak, evin dekorunu hikayeleri olan objelerle süslemek harika bir histir. Gelin, hep beraber Avrupa’nın kaçırılmaması gereken bit pazarlarını gezelim. İlk üç durağımız; Berlin, Lizbon ve Amsterdam’dan!

Flea Market, Mauerpark – Berlin

Yakın geçmişin hala izlerini taşıyan muhteşem şehir Berlin’in en “hipster” bölgelerinden birinde yer alan Mauerpark’ı bilmiyorsanız, şimdiden Berlin’de keşfedilecekler listenize ekleyin. Pazar günleri şehrin lokalleri bu parkta, önce bit pazarını geziyorlar sonrasında çimlerin üzerinde oturup etraftaki canlı müzik yapan grupları dinliyorlar. Antika şarap kadehlerinden kristal vazolara, deri bavullardan saatlere kadar yüzlerce çeşit eşyanın sergilendiği bu sempatik bit pazarı, her “vintage” meraklısını kendine hayran bırakıyor.

Feira da Ladra, Alfama – Lizbon

Birçok özelliği ile İstanbul’a çok benzettiğimiz Lizbon’un, belki de en ilginç bölgelerinden Alfama’da kurulan “Feira da Ladra” şehrin en eski pazarı olarak geçiyor. Salı ve Cumartesi günleri Alfama’nın dik yokuşlarını çıktıktan hemen sonra, kolayca ulaşabileceğiniz bu renkli bit pazarında, vintage gözlüklerden, salon sehpanızın üzerinde gururla sergilemek isteyeceğiniz dekoratif eşyalara kadar çok fazla ürün bulabileceksiniz. Feira da Ladra’da alışverişinizi yaptıktan sonra bu bölgenin ara sokaklarını keşfetmeyi unutmayın.

Nieuwmarkt & Waterlooplein – Amsterdam

Eski kitaplara ilginiz mi var? Evinizdeki kütüphanenizin bir bölümünde ikinci el kitaplarınızı sergilemeye ne dersiniz? Amsterdam’da Pazar günleri Nieuwmarkt’ta kurulan binlerce kitap ve rengarenk eşyalardan oluşan bit pazarı, koleksiyonunuzu tamamlamanız için size yardımcı olacak. Eski fotoğraf makineleri, daktilolar, şamdanları gördüğünüzde ise buradan çıkmak istemeyeceksiniz.

Amstel nehri yakınlarında kurulan Waterlooplein de Amsterdam’ın popüler bir antika eşya ve ikinci el giysi pazarı. 1800’lülerin sonlarından beri cumartesileri hariç her gün açık olan bu pazar ve etrafında saatlerinizi geçirmek isteyeceksiniz. Belki uzun zamandır aradığınız ve hiçbir yerde denk gelemediğiniz orijinal Beatles plağını burada bulacaksınız. Kim bilir?

SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? YORUM YAZIN